У США відбулись оглядини наступного українського прем’єра?

  • Андрій Миселюк

   Політолог

  • 5 Липня, 2016, 22:42
  • Розсилка

  Кілька заокеанських інсайдів свіжими слідами паломництва українських політиків до Штатів.

  За останні кілька тижнів у США побували одразу троє українських політичних важковаговиків. У середині червня Вашингтон відвідав прем’єр Гройсман, за тиждень – глава АП Борис Ложкін, і, нарешті, наприкінці червня-на початку липня там же засвітився (не лише у зв’язку з ранковою пробіжкою) екс-прем’єр Арсеній Яценюк.

  Офіційний візит Гройсмана активно готували українські лобісти в США, прем'єру вдалося зустрітися з віце-президентом Байденом, американськими сенаторами та бізнесменами. Напередодні у Washington Post навіть з'явилася стаття (щоправда, з приміткою «промотед контент», тобто реклама), де чинний глава Кабміну постав рішучим реформатором і борцем із корупцією.

  Американські еліти явно були б раді переконатися, що все хороше, що написали про Гройсмана у впливовій газеті - чиста правда. Від українського прем'єра очікували, що він «якщо не кращий, то й не гірший за Яценюка», - як зауважив один з експертів, близьких до Білого дому.

  Але, як мені передали зі змісту особистої бесіди з одним із досвідчених сенаторів, зустріч була охарактеризована як «така, що розчаровує».

  На відміну від Яценюка, якого у Вашингтоні вважали своїм, новий Кабмін, справедливо це чи ні, там вважають «сумнівним» із точки зору прихильності до демократії, реформ і боротьби з корупцією. Від Гройсмана очікували гарантій, що вихід варягів з уряду не призведе до зупинки реформ. І прем'єр таки спробував американців у цьому переконати, наголошуючи на готовності й волі проводити непопулярні реформи - наприклад, підвищення тарифів. Однак заокеанські еліти, судячи з відгуків, не були вражені і, як і раніше, ставляться до нього з підозрою. Загалом, Гройсману ще доведеться шукати спільну мову з Вашингтоном.

  Ложкін приїхав до США на запрошення Інституту Карнегі і Гарвардського університету, де представив свою книгу «Четверта республіка» англійською мовою. Такий формат налагодження відносин виявився вдалим, главі АП вдалося привернути увагу владних еліт.

  Американські політики усвідомлюють, що зустрічі з Ложкіним - це передусім розмова з керівником однієї з найвпливовіших структур української політичної системи. Тому, отримавши можливість зрозуміти співрозмовника через книгу, прийом йому влаштували значно тепліший. Борис Ложкін зустрівся і з главою адміністрації президента США Денисом Макдоноу, і з міністром і першим заступником міністра торгівлі Пенні Пріцкер і Брюсом Ендрюсом, і з маршалом Гарварда Джекі О'Нілл, і з легендарними Збігнєвом Бжезинським, і Медлін Олбрайт, також відбулася дискусія з проукраїнськи налаштованими американськими експертами в Атлантичній Раді.

  Джерела в Сенаті і Держдепі США стверджують, що Ложкіна помітили і «прийняли» до свого кола. Не виключено, що цей успіх може стати в пригоді всій команді Петра Порошенка у відновленні трохи «продірявлених» каналів комунікації з Заходом.

  Яценюк поїхав до Штатів як приватна особа. Його виступ в Атлантичній Раді, що давно і заслужено вважається лобістом українських інтересів у Вашингтоні, був також прийнятий досить тепло: незважаючи на неуспішні реформи Яценюка та приватизацію, що так і не відбулася, колишнього прем'єра досі вважають «другом Америки». Крім того, Яценюк провів зустрічі в Держдепі і МВФ.

  Водночас, джерела в Конгресі і Держдепартаменті зазначили, що приїзд Яценюка майже не помітили в столиці США. Усі зайняті президентською кампанією, і цілком закономірно, що прибуття заслуженого, але колишнього друга, ажіотажу не викликало. Більш того, склалося враження, що сама поїздка була організована радше для привернення уваги українців, а не американців. І Вашингтон відіграв роль високої трибуни, з якої можна ефектніше та голосніше відправити кілька необхідних меседжів Києву.

  Загалом, особисто в мене склалося враження, що в Штатах, як і раніше, займаються оглядинами. Мета - вибрати оптимальну персону, яку можна підтримати в майбутньому, наприклад, на ту ж посаду глави уряду, адже чітке рішення з цього приводу може знадобитися вже восени цього року. Якщо це так, то візит Ложкіна виглядав найбільш плідним. Можливо, ми стали свідками неформального схвалення кандидатури наступного прем'єр-міністра - якраз між візитами нинішнього й колишнього глав уряду.

  Неформальні зв'язки і взаємини в Штатах мають свою вагу й ціну, і главі АП, як мінімум, вдалося продемонструвати, що прем'єрський кадровий резерв в Україні є, і вічно блукати в двох соснах не обов'язково.

  Переклад: «Главком»

  Джерело: Цензор.Нет

  Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди співпадають з позицією редакції «Главкома»
  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  ПОПУЛЯРНІ АВТОРИ
  Денис Казанський
  Денис Казанський

  Журналіст

  Дмитро Корнійчук
  Дмитро Корнійчук

  Президент Центру інноваційного консалтингу «КДА»

  Олексій Заводюк
  Олексій Заводюк

  Веб-девелопер, програміст, музикант, блогер, громадський активіст

  Тарас Чорновіл
  Тарас Чорновіл

  Журналіст, політичний діяч

  Юрій Бутусов
  Юрій Бутусов

  Журналіст, громадський діяч

  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ