Віктор Пинзеник Економіст

Бюджет півріччя: гарна ілюзія

Бюджет країни пройшов половину річної дороги.

Бюджет країни пройшов половину річної дороги. До загального фонду державного бюджету за цей період надійшло 232,4 млрд. грн., що на 46,5% (або майже 74 млрд.грн.) більше попереднього року. Така «бурхлива» динаміка дала підстави багатьом політикам говорити про перевиконання доходної частини бюджету і навіть про його профіцит. Реалії, на жаль, не дають підстав ні для першого, ні для другого висновку. Важливо правильно оцінювати ситуацію, не використовуючи для цього легко кориговані планові цифри, а опираючись на фактичні надходження.

Відповідно до закону «Про державний бюджет України на 2015 рік» доходи до загального фонду затверджені в сумі 474,7 млрд.грн. Це на 52,9% вище 2014 року. Навіть нефахівцеві зрозуміло, що свідченням виконання бюджету першого півріччя було б таке ж зростання доходів (перше півріччя 2015 до першого півріччя 2014 року). Натомість ми маємо зростання лише на 46,5%. Та й тут не все гаразд. Бо Уряд включив до доходів кошти від продажу ліцензій на 3G-зв'язок (8,8 млрд. грн). А це надходження не від економіки, а від продажу активів, що можуть бути використані для фінансування видатків, але не є доходами. З урахуванням даної обставини реальне зростання доходів складе лише 41%.

Коли ж оцінюють надлишок коштів (профіцит) чи їх нестачу (дефіцит), то треба пам’ятати: в практику українського бюджетування увійшло правило, коли частина видатків не проходить через «касу», а тому не включається у видатки («Нафтогаз України», банки і повернення вкладів). За перше півріччя таких видатків набралося на 39 млрд. Треба також знати і про істотне відставання фінансування видатків. За наявними даними п’яти місяців отримано 41,1% річної суми доходів, а профінансовано видатків на 35,3% річного показника. Розрив майже 30 млрд. грн.

Враховуючи наведені обставини, розмови про виконання доходів та профіцит бюджету є нічим іншим як гарною ілюзією. Реалії ж півріччя дають підстави стверджувати: бюджет не буде виконано за доходами, а цифра дефіциту бюджету, враховуючи всі видатки, складе 200 млрд. грн. Без рішучих дій спокійного життя така ситуація не обіцяє.

Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома». Відповідальність за матеріали в розділі «Думки вголос» несуть автори текстів

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: