Чому в бюджеті на 2013 рік не вказаний курс долара?

  • Тетяна Єфименко
   Екс-заступник міністра фінансів України, президент Академії фінансового управління
  • 14 Вересня, 2012, 14:48
  • Розсилка

  Зараз журналісти задаються питанням: чому члени уряду, говорячи про проект державного бюджету на 2013 рік, не називають курсу долара?

  Зараз журналісти задаються питанням: чому члени уряду, говорячи про проект державного бюджету на 2013 рік, не називають курсу долара? Справа в тому, що в жодній країні це не є складовою розрахунку бюджету.

  Курс долару – це характеристика макроекономічної ситуації, індикатор монетарної політики. Але презентувати його, як показник державного бюджету, в світі не прийнято. Показниками державного бюджету, все-таки, є макроекономічні показники - ВВП, інфляція - показники, які стосуються реальної економіки, фінансового сектору.

  Я не хочу говорити, що проблеми, пов’язані з коливання курсу, не впливають на бюджет. Ні!

  Та загрози для бюджету не тільки у коливанні курсу.

  Загрози для доходів бюджету, перш за все, в тому, скільки виробляється продукції. Тому що у нас головною фіскальною складовою є доходи від податків. Якщо є зростання виробництва, є система оподаткування, яка не тільки тисне за допомогою фіскальних механізмів на товаровиробника, а й підтримує його.

  Що стосується монетарної політики. Світова криза вийшла з певних негативних фінансових тенденцій негативних, які почалися в Сполучених Штатах Америки і перекинулись на весь світ. Та давайте поглянемо на антикризові зусилля європейців у фінансовому секторі.

  Для фінансового сектору зроблено окреме джерело у вигляді окремого податку на фінансовий сектор. Податки спрямовуються таким чином, щоб люди могли відкрити комп’ютер і прозоро побачити, куди спрямовуються ці гроші. Це, власне кажучи, головна інституційна складова в скандинавських країнах. Там людей питають: чи потрібно зменшувати податковий тиск? А вони відповідають: ні. Бо їх влаштовує те, що відбувається в країні – в сфері безпеки, медицини, соціальних стандартів і так далі.

  Повертаючись до фінансового сектору України. Якщо говорити про 2008-2009 роки. Офіційно визнано, що наслідки тієї кризи, до якої ми взагалі не були готові тоді, були б ще гіршими, якщо б у нас був розвинений фінансовий сектор. Та у нас нерозвинений фінансовий сектор. І тому ми не можемо на нього запроваджувати окреме оподаткування. Це нам радять і представники Міжнародного Валютного Фонду. Його потрібно розвивати і підтримувати таким чином, щоб він все ж таки обслуговував реальний сектор і давав би дихати товаровиробнику. А коли він у нас буде розвинений, коли буде мати не тільки власне спекулятивне життя, тоді у нас має бути запроваджена і європейська система оподаткування.

  Ми повинні дивитись і думати, як це у нас правильно використовувати.

  Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди співпадають з позицією редакції «Главкома»
  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  ПОПУЛЯРНІ АВТОРИ
  Денис Казанський
  Денис Казанський

  Журналіст

  Дмитро Корнійчук
  Дмитро Корнійчук

  Президент Центру інноваційного консалтингу «КДА»

  Олексій Заводюк
  Олексій Заводюк

  Веб-девелопер, програміст, музикант, блогер, громадський активіст

  Тарас Чорновіл
  Тарас Чорновіл

  Журналіст, політичний діяч

  Юрій Бутусов
  Юрій Бутусов

  Журналіст, громадський діяч

  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ