Андрій Зубов Російський історик, релігієзнавець і політолог, доктор історичних наук

Праві сили Польщі розпалюють конфлікт з Україною

Про природу антиукраїнських настроїв в Польщі

Я думаю, що ніякого впливу Москви тут немає. Тут, швидше, вплив нового правого уряду і правої влади в Польщі. Ці сили дуже націоналістичні і знаходяться в дуже складних відносинах з Європейським Союзом. І в контексті цього націоналізму відбувається абсолютно інше сприйняття цих трагічних подій на Волині під час Другої світової війни. Безумовно, це страшна сторінка, і вона страшна для всіх - і для українців, і для євреїв, і для поляків.

Цим подіям була дана зважена, глибока і правильна оцінка минулого, в тому числі і в Польщі, але, мабуть, зараз ця зважена оцінка більше не влаштовує праві кола Польщі, і їм хочеться внести деяку національну складову. Це значить - підняти свою націю проти когось. На жаль, виявилося, що проти українців. Це поганий шлях. Ні в якому разі не можна відповідати злістю на злість.

Ми знаємо, що це злочин йде в низці інших злочинів, які були скоєні також і проти українців. Найголовніший злочин проти українців було вчинено тоді, коли Польща, приєднавши Західну Україну, позбавила її автономії, зробила польською провінцією і намагалася полонізувати. Це були двадцяті роки. Тобто маховик закручувався. Дії одних викликали неправильну відповідь інших, і зрештою це призвело до загибелі десятків тисяч абсолютно невинних здебільшого людей. І це для всіх - і для українців, і для поляків, - має бути уроком, що більше так чинити не можна. Не можна свою національну ідентичність вибудовувати на протиставленні і приниженні інших.

Полякам просто потрібно нагадати слова з Євангелія, враховуючи, що в уряді Польщі всі християни. Треба їм нагадати питання з Євангелія про те, скільки разів треба прощати - до семи разів по сім потрібно прощати, то є завжди. Той, хто просить прощення, повинен бути прощений.

Проведення спільних історичних форумів - це завжди непогано, але якщо немає миру «на верхньому рівні», то ці форуми закінчуються скандалами, взаємними звинуваченнями і взагалі-то вони досить безперспективні. Тобто дійсно необхідно прощення. Я думаю, що необхідна якийсь рада, швидше за все, на державному рівні, і треба з'ясувати, що б хотіли поляки: може, якісь меморіали у пам'ять про загиблих поляків на території нинішньої України... Це можна зробити, якщо це ще не зроблено, таким чином, щоб при цьому були присутні українці і поляки, відслужити заупокійне богослужіння католицької, православної громади... Це було б ефективно, якщо є добра воля.

Звичайно, народи перебували в конфлікті один з одним, і герої одних - зовсім не герої для інших. Але це треба терпіти: так, ми, українці, не вважаємо героєм Пілсудського, який у Західній Україні повів себе взагалі не як герой, а як гнобитель українців. Але ми ж розуміємо, що для вас (поляків) він - герой, і цілком шанобливо ставимося до його пам'ятників у Польщі. Для французів Наполеон герой, а для росіян він - ворог. Ну що ж тут поробиш?

Повинно пройти не менше п'яти поколінь, якщо, звичайно, не буде ніяких нових дій, поки ці речі (Волинська трагедія) забудуться. Усна історія зазвичай перестає транслюватися через п'ять поколінь. Поки ще діди і прадіди розповідають онукам і правнукам про те, що вчинили якщо не над ними, то над їх батьками, це все ще живе і вимагає дуже уважного і дбайливого ставлення.

Джерело: Апостроф

Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома». Відповідальність за матеріали в розділі «Думки вголос» несуть автори текстів

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: