«Лихі 90-ті», замахи на вбивства та афоризми. Чим запам'ятається Геннадій Кернес

 «Лихі 90-ті», замахи на вбивства та афоризми. Чим запам'ятається Геннадій Кернес

Політичні експерти визнавали, що більшість харків'ян таки полюбили Кернеса


Фото: відкриті джерела

Геннадій Кернес переніс не один замах на життя

У ніч із 16 на 17 грудня, помер мер Харкова Геннадій Кернес. 62-річний політик довгий час хворів. Він лікувався від коронавірусної хвороби в Німеччині в клініці «Шаріте».

Кернеса нещодавно переобрали на посаду очільника Харкова на місцевих виборах і проголосили мером без складання присяги.

Поки йшла передвиборна кампанія він був на лікуванні і фактично став мером Харкова з реанімації. Зараз функції міського голови Харкова виконуватиме секретар міськради Ігор Терехов, а позачергові вибори має призначити Верховна Рада. Коли це буде – невідомо.

«Лихі 90-ті» та майстер на всі руки 

Геннадій Кернес був одним із керівників Харкова ще від початку 2000-х – секретарем міськради у 2002 та у 2006-2010 роках, згодом –мером міста.

Навряд чи в Україні знайдеться мер із такою суперечливою біографією, навколо якого було б так багато суперечок і конфліктів. На нього кілька разів скоювали замахи, ще з молодих років його підозрювали в злочинах.

Як пише ВВС Україна, він був яскравим представником «лихих 90-х» на Харківщині, коли багато хто із теперішніх бізнесменів починали свій бізнес із нуля на тлі економічної кризи.

Починав Геннадій Кернес свою трудову діяльність у 70-х роках робітником. Близько десяти років він працював на різних підприємствах, потім ремонтував годинники, у середині 80-х шив куртки в кооперативі. У ті ж роки, як писали харківські ЗМІ, його підозрювали в шахрайстві та інших злочинах. Журналісти також писали, що він був засуджений до трьох років позбавлення волі, але ця судимість була знята. Про своє минуле Геннадій Кернес розповідати не любив.

Казав, що то були помилки молодості, з яких він зробив висновки. «Не можна кожному навішувати ярлик, що той, хто повзає, літати не зможе. Це неправильно», – казав.

У середині 90-х Геннадій Кернес став керівником компанії «НПК-Холдинг», яка й зараз займається автоперевезеннями та орендою нерухомості, заснував банк, юридичну компанію. 

Старт політичної кар'єри 

Геннадій Кернес був одним із керівників Харкова ще від початку 2000-х – секретарем міськради у 2002 та у 2006-2010 роках.

У 2006 році він займався виборчою кампанією Михайла Добкіна, котрий балотувався в мери Харкова. Михайло Добкін виграв вибори, а Кернес став секретарем міської ради.

За різними даними, Геннадій Кернес мав значні статки й розвинений бізнес у Харкові. Преса писала, що він був власником будинків побуту в місті, мережі хімчисток, готелю «Національ», одним із власників готелю «Металіст», магазину сантехніки.

Ще на початку 2000-х років Кернес став співвласником телекомпанії «Тоніс-центр» і газети «Вечерний Харьков», а також володів частиною акцій «7-го телеканалу».

Суперечливі вибори та любов містян

Після того, як Віктор Янукович призначив Михайла Добкіна губернатором Харківської області, Кернес виконував обов'язки мера міста. Восени 2010 року, на чергових місцевих виборах, він боровся за посаду проти Арсена Авакова, який балотувався, як опозиційний кандидат.

Згідно з офіційними результатами, Кернес переміг із мінімальним відривом, але опозиція заявляла про фальсифікації. Аваков так і не зміг довести свою перемогу в судах. Він домагався перерахунку голосів, але апеляційні інстанції не задовольнили його позов.

Наступні вибори, у 2015 році, Геннадій Кернес виграв у першому турі, отримавши понад 65% голосів виборців.

На виборах мера Харкова, що відбулися 25 жовтня 2020 року Кернес переміг у першому турі з результатом 60,34%. Він очолив Харків втретє.

9 грудня його оголосили мером Харкова без складання присяги. Очікувалось, що він повернеться в Україну 20 грудня. 

Аналізуючи його успіхи, експерти визнавали: більшість харків'ян таки полюбили його. «Попри всі свої мухи й мінуси, це той голова, який був потрібен Харкову, як, скажімо, Садовий Львову, бо говорить його мовою і відчуває п'ятою точкою, що потрібно місту, індустріальному великому мегаполісу, який звик функціонувати як годинник, прокидатися за гудком і не відволікатися на дрібниці», – писав «Український тиждень».

Реформа децентралізації йде вже більше п'яти років, тому обласні центри почали відчувати збільшення бюджетів.  Саме звідси усталена думка, що ремонт доріг, встановлення лавочок та прикрашання міста робилося саме Кернесом. А судові справи та суперечливі факти не змогли зняти з Кернеса це цей «ореол» успішності.

Життя на волосині

Геннадій Кернес переніс не один замах на життя. Писали про те, що горіли і вибухали його автомобілі, в одному із таких епізодів від вибуху був поранений чоловік, що був поруч із мером.

У квітні 2014-го все було ще набагато серйозніше. Йому вистрелили в спину, куля пройшла навиліт, Геннадія Кернеса в тяжкому стані доправили до лікарні. Тоді не давали гарантій, чи виживе. Згодом стало відомо, що його доправили до ізраїльської клініки.

Невдовзі близького друга Геннадія Кернеса, Юрія Димента, застрелили. Досі ані виконавці, ані замовники замаху не знайдені. А отримані поранення привели Кернеса до інвалідного візка, з якого він продовжував керувати містом.

Михайло Добкін в інтерв'ю Дмитру Гордону у 2020-му припускав, що за замахом стоять люди з кримінальним минулим, які перебралися із Донецька й Луганська до Харкова.

Однією із версій слідства була помста сепаратистів у березні-квітні 2014-го року. Як писав український Forbes, хоча Кернес був на боці Віктора Януковича під час Майдану, він протистояв спробам дестабілізувати ситуацію за сценарієм Донецька й Луганська.

Незадовго до замаху, у березні 2014, Генпрокуратура порушила кримінальну справу проти самого Кернеса. Його підозрювали в незаконному позбавленні волі, катуваннях і погрозах активістам харківського Євромайдану. Це загрожувало йому 15 роками тюрми. Але справа так і не завершилася вироком суду.

Що буде з Харковом далі

Майже всю передвиборчу кампанію Геннадій Кернес провів у лікарні, але місцеві вибори восени 2020 року в Харкові виграв.

Після смерті Кернеса в Харкові мають відбутися нові вибори мера. Закон про місцеве самоврядування визначає, що в разі смерті мера, повноваження міського голови здійснює секретар відповідної міської ради. Наразі це Ігор Терехова – друг і соратник Кернеса.

Оголошення позачергових виборів – це питання, яке має вирішити Верховна Рада. Оголошення нових виборів можуть розтягнути в часі на роки.

Тим часом пан Терехов пообіцяв продовжувати справу Кернеса.

Голова громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська розповіла, що терміни призначення позачергових місцевих виборів законодавством не встановлюються, є приклади обласних центрів, коли 3-4 роки перебували по суті у статусі без міського голови й ці функції виконувалися секретарем.

Кернес та «трупики»

У березні Геннадій Кернес заявив, що в Італії, де не зупиняли роботу метро через епідемію коронавірусу, «одні трупики». Таку оцінку стану справ в Італії Кернес висловив під час роботи позачергової сесії Харківської міськради.

На початку карантину він відмовлявся закривати метро в Харкові, незважаючи на заклик президента Володимира Зеленського. 

Відоме відео, на якому Кернес вчить Добкіна говорити на камеру (Увага, присутня ненормативна лексика)

Популярні афоризми Кернеса

  • «У тебя скучное лицо, тебе никто денег не даст»;
  • «Решение принято, один воздержался. Какой-то змей, бл*дь;
  • «Смотри, сучий пес, я тебя умножу на ноль»;
  • «Кто ты есть такой? Ты кнопка, бл*дь! Понял или нет? Ты не умеешь разговаривать с людьми»;
  • «Видите - стена? Вашей головой туда! Себя похорони».

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: