В день народження Великого Кобзаря вінничани вимагали ухвалення нового закону про мову

В день народження Великого Кобзаря вінничани вимагали ухвалення нового закону про мову
Активісти у центрі Вінниці виступили на підтримку нового закону про мову
Фото: VЕЖА

9 березня на площі ім. Шевченка біля головного вінницького пам’ятника Тарасові Шевченку, на честь дня народження Кобзаря молоді вінничани влаштували поетичний флешмоб

Взявши до рук плакати з гаслами «Україні державну мову!» та «Підтримаємо громадський закон про мову №5670», студенти місцевих вузів та коледжів стали біля меморіалу Шевченку та прочитали вірш поета «Обнімітеся, брати мої!». Попри дощ, який триває у Вінниці зранку, кожен студент майже на пам’ять читав по одному рядку твору, доки не прочитали увесь вірш. 

Акцію підтримали активісти місцевої ГО «Вінницька європейська стратегія»: у коментарі журналістам вони пояснила, що головна мета заходу – підтримати ухвалення закону №5670 «Про державну мову». 

 «У 204 день народження Тараса Шевченка українська мова в Україні досі не захищена. Після скасування антиукраїнського закону Ківалова-Колесніченка, використання державної мови та її захист перебуває без законодавчого регулювання, це нонсенс. Ми вимагаємо негайного ухвалення нового закону про мову і вважаємо, що законопроект №5670 є найбільш ефективним та адекватним серед усіх наявних пропозицій», – пояснює активістка Ірина Баранович та зазначає, що сьогоднішня акція – це заклик до центральної влади з вимогою негайного ухвалення законопроекту №5670.

Не забуваючи, що сьогодні все ж свято Дня народження великого українського поета, активісти принесли до пам’ятника не лише плакати, але й торт. 

Запевняють, що спекли його саме сьогодні вранці, тож він напрочуд свіжий. Активістка розрізає торт блакитного кольору з написом «З Днем народження, Тарас!» та «№5670-д» і пригощає всіх охочих. Молоді студентки соромляться їсти торт перед камерами журналістів, зате дають коментарі.

Запевняють, що вийшли до меморіалу не лише для того, щоб поласувати випічкою, але й нагадати усій Вінниці та країні, ким був і є для нас Шевченко і що він віддав, аби захистити українську мову. А ще – дивуються: чому чиновники щороку кладуть стільки квітів до його пам’ятника і виголошують полум’яні промови, але не здатні виконати настанови Кобзаря і на ділі стати на захист рідної мови?.

Законопроект № 5670 «Про державну мову» напрацьований робочою групою під керівництвом професора Володимира Василенка при Міністерстві культури. До робочої групи входили представники громадськості та експерти, що спеціалізуються на питаннях мовної політики. Співавторами законопроекту виступили понад 30 народних депутатів з різних фракцій.

У законопроекті  враховано світовий, у тому числі, європейський досвід мовного законодавства (Литва, Латвія, Польща, Росія, Білорусь, Франція, Австрія) та досвід усіх мовних законопроектів, що існували в Україні за всі часи незалежності. Він регулює тільки вживання державної (української) мови. Законопроект не стосується мов національних меншин. Передбачає обов’язок володіти державною мовою для обіймання державних посад, для педагогів, медичних працівників. Регламентує порядок застосування державної мови в державних органах та в публічних сферах суспільного життя (реклама, ЗМІ, освіта, науки, культурні заходи, інформація про товари, обслуговування, охорона здоров’я, транспорт тощо). Передбачає створення державних інститутів для забезпечення стандартів та захисту державної мови.

Нагадаємо, що днями Конституційний суд України визнав неконституційним попередній мовний закон авторства одіозних Ківалова та Колесніченка. У 2012 році прийняття цього закону викликало масові протести по всій країні та сутички протестувальників з «Беркутом» біля Українського дому в Києві. Наразі парламент має ухвалити новий закон «Про державну мову»

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: