
Поспішаючи втілити секретні домовленості Путіна і Януковича у життя, Азаров закрив очі на порушення закону
Наприкінці 2013 року Янукович опинився у ситуації, яка стрімко набирала ознак критичної. Скасувавши підписання Угоди про асоціацію Україна-ЄС, він одночасно відрізав себе від рятівних кредитів МВФ і спровокував акції протесту, які вилилися в революцію. В той же час 15 млрд доларів кредиту, обіцяних Росією за відмову від євроінтеграції, так і не надійшли на рахунки України. А економічна ситуація все погіршувалася.
Україна ризикувала зустріти новий 2014 рік взагалі без бюджету, більше того – із грандіозним дефіцитом ще за 2013 рік. «У бюджет-2014 піде дефіцит бюджету цього року, і він буде мінімум 100 млрд грн. Тобто наступний рік будемо починати з погашення боргів року попереднього, їх нікуди не дінеш», - заявляв «Главкому» народний депутат, член бюджетного комітету Олег Медуниця. – «Треба вносити зміни до бюджету 2013 року, чого уряд принципово не робить, знаходити шляхи погашення дефіциту бюджету і припинити нарощувати борги. А уряд зараз робить все навпаки. Наприклад, дає додаткові гарантії «Нафтогазу», і не тільки, вони ляжуть на видаткову частину бюджету».
В таких умовах Янукович не мав іншого виходу, окрім як їхати на уклін до Путіна. 6 грудня російський і український президенти зустрілися, щоб, за офіційною версією, обговорити питання двосторонніх відносин і підготовку до засідання Українсько-російської міждержавної комісії, призначеного на 17 грудня. Путін тиснув на Януковича і відмовлявся надати обіцяні гроші, доки у Києві стоїть Майдан. Мовляв, як можна давати гроші владі, яка не може навести ладу навіть в центрі столиці. Як наслідок вночі 11 грудня «Беркут» зробив спробу зачистити наметове містечко в центрі столиці, однак революція вистояла.
17 грудня Янукович полетів до Росії. Про надзвичайну важливість цієї зустрічі може говорити лише той факт, що президента в цьому вояжі супроводжували одразу одинадцять міністрів на чолі з віце-прем’єром Юрієм Бойком. До аеропорту Янукович добирався вертольотом, щоб уникнути зустрічі з майданівцями, які пікетували трасу Київ-Бориспіль. За результатами зустрічі сторони переговорів тріумфально відрапортували: Росія дасть Україні 15 млрд доларів кредиту шляхом купівлі облігацій зовнішньої державної позики, з яких 3 млрд дол. – ще до кінця 2013 року.
«Ми часто називаємо Україну братською країною, зараз вона знаходиться в складному економічному становищі. І якщо ми говоримо, що це братський народ, ми повинні вчинити як близькі родичі. Це найголовніша причина, з якої ми прийняли це рішення», - заявив тоді Путін. До окупації Криму залишалось два місяці.
У розпорядження «Главкому» потрапили документи, які були підписані за підсумками цієї зустрічі. Цей пакет свідчить про те, що цього дня Путін і Янукович підписали ще одну угоду, зміст якої не розголошувався і відомий досі лише двом головним переговірникам. Адже у протоколі засідання міждержавної комісії нема жодного слова про кредит, який Росія виділить Україні. Так само жодних документальних слідів угоди про виділення 15 млрд дол. не вдалося знайти і вже після революції – ані у Кабміні, ані у Адміністрації президента. Зокрема Кабмін попросив СБУ надати інформацію щодо нібито досягнутих домовленостей між колишнім президентом України Віктором Януковичем та Путіним про надання Україні 15 млрд доларів кредиту. Проте, як повідомили в Адміністрації президента, інформація щодо документального оформлення згаданої домовленості у відомстві відсутня. Немає її й в органах виконавчої влади.
Проект постанови «Про здійснення державних зовнішніх запозичень у 2013 р.» був винесений на розгляд уряду вже 18 грудня. Його просив включити до порядку денного перший заступник міністра фінансів Анатолій Мярковський – той самий, який минулого року начебто п’яним виступав у Верховній Раді. «Є пропозиція включити до порядку денного… по запозиченнях, які пов’язані з переговорами з Росією (3 млрд дол.)», - сказав Мярковський і тим самим засвідчив, що все-таки якась угода між Путіним і Януковичем була.
Що цікаво, усе вказує на те, що спочатку чиновники Кабміну навіть не знали, скільки росіських грошей отримає уряд першим траншем. У висновку Міністерства юстиції, підписаному тодішнім главою відомства Оленою Лукаш, є зауваження: «Проект Умов випуску облігацій зовнішньої державної позики 2013 року не містить суми загального обсягу емісії облігацій, вид валюти, ставки та строків виплати доходу за облігаціями, строків їх погашення».
Такі ж самі зауваження виникли і у Міністерства економічного розвитку, від якого зауваження до проекту постанови КМУ підписав перший заступник міністра Анатолій Максюта.
Попри це, уряд постанову затвердив, доручивши Мінфіну у триденний строк дооформити її. Зауваження Лукаш та Максюти таки були враховані. Кабмін випустив дворічні облігації на 3 млрд дол. за ставкою 5% річних.
24 грудня Нацбанк отримав обіцяний перший транш від Росії, продавши їй щойно випущені облігації. Умови, за якими був наданий цей кредит (5% річних), були гіршими, ніж можна було розраховувати при поновленні співпраці з Міжнародним валютним фондом (3,5%) у випадку підписання Угоди про асоціацію.
Однак головні ризики кредитування України у Путіна полягали в іншому. Перш за все, непрозорість домовленостей двох президентів дозволяє припустити, що у таємному договорі, який сьогодні не може знайти навіть СБУ, могли бути прописані певні компенсації для Росії – від банальних неустойок до здачі ГТС, вступу України до Митного союзу чи навіть здачі Криму. По-друге, з цим кредитом Росія наблизилася до того, щоб зосередити в своїх руках принаймні половину загального державного боргу України, а це створює поле для економічного і політичного тиску. По-третє, надання кредиту кільком траншами впродовж року дозволяло Путіну тримати Януковича «на короткому повідку», шантажуючи погрозами припинити виділяти гроші. По-четверте, ні для кого не було секретом, що Янукович позичав гроші для того, щоб дотягнути до виборів в умовах економічного колапсу, нарощуючи при цьому соціальні видатки, і переобратися на другий строк. Отже, у 2015 році Україна могла б опинитися у справді скрутній ситуації: без позичених грошей і в боргах перед Кремлем, але зате з Януковичем, який лишився біля керма ще на п’ять років.
Коментарі — 0