Чи зможе уряд фільтрувати акциз
31 липня 2014 року Верховна Рада ухвалила Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України
31 липня 2014 року Верховна Рада ухвалила Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України (щодо удосконалення окремих положень) №4309а , який, серед іншого, збільшив на 5% ставки акцизу на сигарети.
Ще напередодні уряд України пропонував підвищити ставку акцизу на сигарети без фільтру до рівня ставок сигарет з фільтром , тобто більш ніж удвічі. Таке рішення було б послідовним виконанням курсу на євроінтеграцію, бо в країнах ЄС сигарети з фільтром і без фільтру обкладаються за однаковими ставками відповідно до частини 2 Статті 7 Директиви 2011/64/ЄС. Підписана Угода про асоціацію між Україною та ЄС містить Статтю 352, яка передбачає поступове наближення акцизних ставок на тютюнові вироби. Наразі в ЄС мінімальна ставка акцизу на 1000 сигарет з фільтром і без фільтру становить 64 євро, а до 2018 року у всіх країнах ЄС вона має сягнути 90 євро. В Україні з 1 вересня 2014 року мінімальні ставки акцизу становитимуть лише 304,11 гривні (18 євро) на 1000 сигарет з фільтром і 133,35 гривень (8 євро) на 1000 сигарет без фільтру. Враховуючи коливання курсу гривні, підвищення акцизів лише на 5% фактично не наблизило українські акцизи до вимог ЄС.
З 2012 року Росія підвищила ставки акцизу на сигарети без фільтра до рівня ставок сигарет з фільтром (одночасно збільшивши ставки на сигарети з фільтром на 28%). Наразі мінімальна ставка акцизу в РФ становить 1040 рублів (350 гривень), тобто вище, ніж в Україні. З 1 січня 2015 року вона зросте до 1250 рублів. Суттєвих негативних наслідків різкого підвищення акцизів на сигарети без фільтру в Росії не зафіксовано. З 2014 року ставки на сигарети без фільтру до рівня ставок сигарет з фільтром підвищив Казахстан, це збираються зробити Білорусь та Молдова. Україна може залишитися єдиною країною в регіоні, яка штучно підтримує споживання сигарет без фільтру.
В липні 2014 року ціна на аналогічну марку сигарет без фільтру (Прима класична) Київської (Україна) та Ярославської (РФ) фабрик становила 6 гривень та, відповідно, 49 рублів або 16 гривень за пачку. Наразі найдешевші сигарети без фільтру в Росії виробляє Погарська фабрика і коштують вони 38 рублів (13 гривень), в Україні в липні (вже після зростання акцизу) ПрАТ «Філіп Морріс Україна» виробила сигарети без фільтру «President Power Line» ціною 5 гривень за пачку. Якщо б уряд зміг провести свою пропозицію про вирівнювання ставок акцизу на сигарети з фільтром і без фільтру, акциз на пачку без фільтрових сигарет мав би зрости з 2,54 гривень до 5,89 гривень, і (з урахуванням ПДВ) ціна має зрости на 4 гривні, тобто з 5 до 9 гривень за пачку, що було б набагато менше, ніж в Росії, не говорячи вже про ЄС.
В Україні частка сигарет без фільтру на ринку послідовно скорочувалася: у 2003-2010 роках з 21% до 6%. Таке явище характерно для всіх пострадянських країн, наприклад в більшості кіосків Мінська, Кишинева, Тбілісі ви не знайдете сигарет без фільтру через відсутність попиту. Раніш в Україну завозилися молдовські сигарети без фільтру марок Nistru, Astru, Prima, проте виробництво цих марок вже припинено. Через відсутність попиту на сигарети без фільтру в Білорусі знято з виробництва сигарети марки «Астра»
Але в України попит на сигарети без фільтру було штучно гальванізовано урядом М.Азарова, який у липні 2010 року на 50% підвищив акциз на сигарети з фільтром, проте залишив незмінним акциз на сигарети без фільтру. Вважають, що це було зроблено для донецької тютюнової фабрики «Хамадей», яка спеціалізується саме на сигаретах без фільтру, і до якої безпосереднє відношення мав тодішній віце-прем’єр Б.Колєсніков В результаті в 2010-2013 роках частка сигарет без фільтру на ринку України зросла з 6% до 10%. В 2013 році було реалізовано 7,3 млрд. сигарет без фільтру, а лише в червні 2014 року – 1,2 млрд.
Будь-які тютюнові вироби шкідливі для здоров’я і тому основною метою акцизної політики має бути зменшення їх цінової доступності таким чином, щоб не провокувати споживачів переходити з одних тютюнових виробі в на інші через їх малу ціну. З медичної точки зору, немає підстав підтримувати низькі ставки акцизу на сигарети без фільтра, бо, згідно досліджень, у курців таких сигарет підвищено ризик розвитку раку легень.
Іноді кажуть, що зростання акцизів на сигарети без фільтру сильно вдарить по пенсіонерам. В Україні, за даними Держстату, в 2013 році курило 28% чоловіків старше 60 років, а у віковій групі 30-59 років курило 49% чоловіків. Така величезна різниця поширеності куріння зумовлена не лише тим, що багато пенсіонерів кинуло курити. На жаль, основна причина цього явища полягає в тому, що курці вмирають набагато раніше. За даними досліджень Оксфордського університету, курці в Україні живуть в середньому на 16 років менше, ніж некурці. Підвищення акцизів спонукає багатьох пенсіонерів нарешті припинити курити і вони більше не будуть пускати гроші на дим, зберігаючи власне здоров’я.
Підвищення акцизів та інші заходи контролю над тютюном, які проводилися в Україні останніми роками, дозволили у 2008-2013 роках, за даними Держстату, зменшити кількість курців з 10 мільйонів до 8 мільйонів та збільшити середню тривалість життя чоловіків з 62 до 66 років
При цьому у 2007 році від реалізації 9 мільярдів сигарет без фільтру державний бюджет отримав 90 мільйонів гривень, то у 2013 році – 750 мільйонів гривень від 7,3 мільярдів сигарет без фільтру. Якщо з 1 січня 2015 року підвищити ставки на сигарети з фільтром хоча б до рівня Росії (до 400 гривень за 1000 сигарет) , одночасно вводячи норму про те, що сигарети з фільтром та без фільтру обкладаються однаковими ставками, то реалізація сигарет без фільтру суттєво зменшиться, що буде дуже добре для здоров’я населення. І якщо у 2015 році вона скоротиться до 5 мільярдів штук бюджет отримає: 5 *0,4 = 2 мільярда гривень.
Таким чином, в Україні треба підвищувати акцизи на всі види тютюнових виробів, а особливо - на сигарети без фільтру. Для цього є і міжнародні, і бюджетні, і медичні підстави.
Коментарі — 0