Осінні вибори вирішать, хто «сяде»

Осінні вибори вирішать, хто «сяде»

Восени вирішиться, хто наступним потрапить за грати, а хто через три роки стане президентом

На кону жовтневих виборів до парламенту України не лише перемога партій на кандидатів. Їхній результат може вирішити, хто може втрапити за грати ба навіть того, хто через три роки стане президентом.

«Мене звати Роман Когут, телефоную з проурядової Партії регіонів, - до такого трюку вдався один з представників Об’єднаної опозиції в Сумах, що на північному сході України. – Як просувається робота визначених нами працівників соціальної опіки?»

Когут обдзвонив керівників районів і дільниць у місті. Більшість відповідала, що все йде «згідно з планом».. .А план полягає в тому, щоб на території усієї України задіяти 12 тисяч працівників соціальної опіки визначених урядовою партією. Вони мають переконувати своїх підопічних – пенсіонерів, інвалідів – аби ті голосували за партію президента Віктора Януковича і прем’єр–міністра Миколи Азарова.

«Завдяки такій акції влада може здобути кілька десятків тисяч додаткових голосів, а той більше, – сказав Gazecie представник штабу Об’єднаної опозиції Іван Крулько. – Це ще один доказ того, що вибори будуть брутальними і брудними. Кожен новий соціальний працівник був змушений пройти співбесіду у відділенні Партії регіонів і заявити про свою згоду її підтримки. Маємо докази щодо такого тиску».

-- Роздаємо поросят

Хоча вибори відбудуться 28 жовтня, кампанія офіційно стартувала наприкінці липня. А неофіційно – вже кілька місяців тому. Немає міста чи села, в котрих кандидати не зробили б чогось, аби сподобатися виборцям.

«Багато кандидатів вдаються до явного або прихованого підкупу – говорить Олександр Черненко, керівник Комітету Виборців України, який моніторить перебіг виборчої кампанії. – А оскільки люди у нас бідні, то дозволяють себе обдурювати».

Кандидати роздають гуманітарну допомогу, оплачуючи обладнання для шкіл і навчальне приладдя для учнів, ліки для пенсіонерів, насіння для садівників -дачників… У Тернопільській області один кандидат роздавав поросят і наказував відгодовувати їх. Обіцяв, що коли виростуть, викупить їх у селян удвічі дорожче за аніж це роблять скпущики. «Винахідливість не знає меж – констатує Черненко. – На жаль, це не заборонено не дуже досконалим законом про вибори»

Влада водночас застосовує й менш складні трюки. Змінила закон про вибори, аби половину з 450-ти місць в парламенті було обрано в одномандатних округах, а не за партійними списками. А це відкрило потужне поле для корупції і маніпуляцій (до речі, опозиція, на жаль, підтримала цей крок).

Кордони округів змінено так, аби ускладнити вибори популярних кандидатів від опозиції. Міста і села порізано на штучні частини, поділено округи населені компактно проживаючими національними меншинами. Припинено голосування за кордоном, бо роками еміграція голосує за проєвропейську опозицію, а не проросійську Партію регіонів.

А лідер опозиції колишній прем’єр – міністр України Юлія Тимошенко вже більше року перебуває у в’язниці, як і кілька міністрів з її уряду, оскаржених і ув’язнених за звинуваченнями в розкраданні і корупції. І ніщо не вказує на те, що можуть бути швидко звільненими.

-- Програєш? До вязниці

«Влада загнала себе в глухий кут. Нині вона боїться, що у випадку перемоги опозиції може потрапити до в’язниці - пояснює громадський діяч, інтелектуал Микола Рябчук. – Тому зробить усе аби не програти».

Наскільки у столиці опозиція може діяти можливо незалежно, настільки влада не перебирає засобів у провінції. У Донецьку, бастіоні Партії регіонів, керівники опозиційних виборчих штабів звинувачені в економічному шахрайстві, несплаті податків та заборгованості. У Черкасах опломбовано місцевий штаб опозиції – під приводом, що власник будинку має борги…

«Чим далі від центру, тим менше дбають про законність», – говорить Іван Крутько.

Кілька тижнів тому влада спровокувала блискавичну мовну авантюру. Форсувавши ухвалення закону і надавши російській мові статус регіональної мови, хоча дотепер державною мовою була виключно українська (Україна й так є практично двомовною). Це жест в бік проросійського електорату і спроба розпалити пристрасті серед людей, які вважають українську мову елементом своєї національної ідентичності.

В результаті все це призвело до бійок і зіткнень з міліцією в Києві, а на Європейській площі до тривалого голодування захисників української мови. Прихильники нового статусу російської пікетували їхнє голодування , аби засвідчити свою відданість владі.

Атмосфера досі напружена. Київські оглядачі переконані, якщо владі це здаватиметься вигідним, то вона заплющить очі на ймовірний конфлікт – але результати можуть бути непередбачуваними.

-- Тимошенко не зареєстрували

Кілька років тому Україна була державою, яка прямувала до демократії, а вибори були практично чистими і прозорими. Нині перетворюється на країну, у якій вибори стали полем маніпуляцій, шахрайства і тотальної війни, бо обидві сторони грають на все.

«Результат розіграється в одномандатних округах, - вважає Олександр Черненко. – Саме там стартують місцеві багатії і бандити, які для влади є добрим подарунком. Переконливо будуть «заохочені», аби після перемоги примкнули до лав урядової партії, за рахунок чого планується зберегти її парламентську більшість».

Якщо вірити соціології, то рейтинг опозиції мінімально кращий ( 18-20 відсотків) аніж в урядової партії (16-18 відсотків). Але й досі невідомо, як будуть голосувати ті, що ще не визначилися.

«Коли влада зможе сфальшувати результат виборів (понад 20 відсотків і більше), то отримає абсолютний контроль над державою – каже Іван Крутько. – Не хочемо цього допустити, хоча невідомо, чи ми цього доб’ємося»

Два найбільших угрупування – проурядова Партія регіонів і опозиційна Батьківщина – надали ЦВК партійні списки кандидатів у народні депутати.

Список Партії регіонів відкриває вже літній нинішній прем’єр – міністр Микола Азаров. Регіонали переконують, що він вивів країну з економічної кризи, досяг стабільності і добре організував Євро 2012.

Перше місце в списку опозиційної Батьківщини мала Тимошенко, яка відбуває семирічний вирок ув’язнення за підписання невигідного газового договору з Росією. З огляду на те, що українське законодавство не дозволяє брати участь у виборах засудженим її не зареєстрували кандидатом у народні депутати. Відтак на перше місце висунувся колишній спікер парламенту Арсеній Яценюк, котрий недавно приєднався до Батьківщини і є тепер лідером Об’єднаної опозиції.

-- Баталія в центрі

Якби вибори відбувалися лише за партійними списками, то опозиція теоретично могла б розраховувати на створення коаліції з партією «Удар» відомого боксера Віталія Кличка. Але не відомо, що відбуватиметься в одномандатних округах. Чи яку підтримку отримає партія Наталії Королевської, симпатичної бізнесвумен про яку ходять чутки, що пішла на вибори лише аби забрати голоси у Тимошенко.

«Нині визначається той, хто матиме найвищі шанси на президентських виборах 2015-го року» – вважає опозиційний депутат парламенту Ігор Гринів.

Віктор Янукович відчуває, що немає шансу на переобрання у відкритих перегонах. Тому його оточенням розроблено план, аби на випадок перемоги опозиції змінити Конституцію і обирати президента не загальнонародним голосуванням, а контрольованим владою парламентом.

Опозиція вже запевняє, що буде блокувати такий сценарій, бо якщо його вдасться реалізувати - держава зупиниться на роки і буде схожа на найбільш авторитарних сусідів з колишнього СРСР.

«Ключовою є ситуація в центральній Україні, – вважає Іван Крулько..- Схід проголосує за нинішню владу, захід – за опозицію, а в центрі буде боротьба за кожен голос. Саме сюди потрібно направляти якнайбільше міжнародних спостерігачів».

За матеріалом Gazeta Wyborcza переклав Володимир Олійник

Фото: AFP

Іде завантаження...
Показати більше коментарів