На сайтах з продажу нерухомості з’явилось оголошення про продаж будинку, в якому розміщувався центральний офіс партії Януковича
Історична будівля на вул. Липській, 10 у Києві, де майже десять років – з 2005-го по 2014 рр. – працював центральний офіс Партії регіонів, виставлена на продаж. Особняк загальною площею понад 4000 кв. м пропонується за 16 млн доларів (за поточним курсом близько 420 млн гривень). Серед переваг об’єкту продавці зазначили перебування землі під будівлею у власності, наявність внутрішнього двору, високоякісний ремонт.
Нагадаємо, будівля спорожніла близько трьох років тому. Це сталося в останні дні Євромайдану, коли команда Віктора Януковича вчинила криваву розправу над учасниками акцій протестів. Розстріли людей спровокували зворотню реакцію – 18 лютого 2014 року активісти атакували офіс Партії регіонів на Липській. Як згодом писали ЗМІ із посиланням на Держслужбу з надзвичайних ситуацій, під час нападу загинув охоронець. Офіс постраждав від пожежі, але його було відремонтовано і через рік ріелтери пропонували будівлю орендаторам за 100 тис. доларів на місяць. Бажаючих поселитись знайти не вдалося і восени 2016 року архітектурну пам'ятку було виставлено на продаж.
Слід зазначити, що будівля на вулиці Липська дісталася Партії регіонів не зовсім прозоро. У 1990-х роках в особняку XIX століття київського колекціонера Миколи Леопардова було розміщено Держстандарт. На початку нульових будинок передали в управління Державному управлінню справами президента Леоніда Кучми (так звана ДУСя). Остання буквально одразу залучила міжнародну компанію «Антарес» для ведення «спільних справ щодо реконструкції будинку».
Після ремонту у 2005 році будівлю на правах оренди заселили регіонали. Орендодавцем на той момент виступало не Держуправління справами, а компанія «Антарес», якій Київрада продала «земельну ділянку площею 0,15 гектара за 4,5 мільйона гривень для будівництва і експлуатації адміністративної будівлі». Генеральним директором цієї фірми на той момент був Григорій Смітюх, колишній заступник керівника Держуправління справами. Цю посаду він обіймав саме під час відчуження державою історичної будівлі, а згодом, після передачі приміщень в оренду регіоналам, став депутатом Партії регіонів.
Окрім штабу Партії регіонів, на Липській, 10 також були офіси фінансової компанії «Антарес», а також компанії з управління активами «Антара».
Наприкінці нульових член Київської організації Національної спілки архітекторів України Лариса Скорик серед найбільш яскравих прикладів знищення пам'яток архітектури назвала й особняк на вулиці Липській, 10.
До речі, будівля на Липській – не єдиний об'єкт, що перебував під контролем Державного управління справами та згодом опинився у компанії «Антарес».
Згідно з текстом закритого розпорядження Кабміну від 2000 року №165, до переліку об'єктів, які було передано в управління ДУСі, була й будівля по вулиці Інститутській, 18. Це семиповерховий житловий будинок, споруджений у 70-х роках, з вікон якого видно Адміністрацію президента. Як і на Липській, земля під цим будинком опинилася у компанії Смітюха.
Київрада в середині нульових продала «Антаресу» 0,5 гектара цієї землі за 12,5 мільйона гривень, приблизно вдвічі дешевше ринкових цін. Через кілька років тут виріс незграбний 20-поверховий хмарочос із дорогими квартирами, що отримав нову адресу – Інститутська, 18-а. Хоча він має спільну стіну зі старим семиповерховим будинком.
Федір Орищук, «Главком»
Коментарі — 0