Статьи

Підстав вважати слово «жид» антисемітським немає

Підстав вважати слово «жид» антисемітським немає

28.11.2012 г. в 12:32
Олександр Пономарів, доктор філологічних наук

Підстав для того, щоб вважати слово «жид» антисемітським, немає. В мене є друзі жиди, але я не вживаю це слово по відношенню до них тільки тому, що воно їм не подобається. В українській мові, як в чеській, польській і литовський це слово мало нормальне забарвлення. В чехів і поляків воно досі нормальне, навіть наші євреї, які туди переїжджають починають самі себе називати жидами. В етимології нічого поганого немає, це слов’янський фонетичний відповідник слова «іудеос», що означає «мешканець Іудеї».

В українській мові це слово завжди було нейтральне, бо інакше, якби воно таки було негативне, то всі українські класики були б антисеміти. Це слово вживається у Тараса Шевченка, Миколи Гоголя, хоча він писав російською мовою, у Івана Франка є цикл «Жидівських мелодій». У 20-х роках минулого століття у Києві йшла п’єса «Жидівка вихристка», був Інститут жидівської пролетарської культури, а коли Галичину в 1939-му році приєднали до Радянського союзу, то місцеві жиди сердились, що їх називали євреями, бо це архаїзм.

Підставою для того, щоб слово «жид» набуло негативного забарвлення стало те, що в російській мові воно було негативним завжди. Оскільки наші місцеві євреї в першу чергу зросійщуються, тепер вони сприймають це під кутом зору російської мови. В українській мові лінгвістичних причин вважати це слово негативно немає. Негативного забарвлення слово «жид» набрало через соціальні причини під впливом російської мови.

Отже, в поляків, чехів, словаків і в нас це слово нормальне, воно має негативне забарвлення тільки в російській мові, але проблема в тому, що поляки, чехи і словаки не перебувають під таким магічним впливом російської мови, як українці.

З точки зору публічних осіб вживати слово «жид» нормально, але євреї гніваються на це. Я б радив не вживати це слово, хоча формальних підстав для цього немає.

Теоретично ставлення до цього слова може змінитися колись, коли Україна стане справді незалежною, коли інформаційний простір буде український, але ж зараз постійно використовується кожна нагода щоб звинуватити в чомусь українців. Євреї в Ізраїлі, що хочуть, те і роблять. Там, як не знаєш івриту, ні в який кнесет не попадеш. Ніхто їх за це не звинувачує в націоналізмі, а нам постійно розказують, що не так. Коли Україна стане справді незалежною державою і стане жити за власними законами, а не слухати, хто що скаже з ближчих чи дальших родичів, тоді щось зміниться.

Нагадаємо, останніми днями в інтернет-середовищі розгорівся скандал, який спровокували висловлювання обраного депутатом представника «Свободи» Ігоря Мірошниченка. Політик назвав американську акторку Мілу Куніс, єврейку українського походження, жидівкою, чим спровокував хвилю звинувачень в антисемітизмі.

загрузка...

Оцените новость:

Ошибка в тексте? Выделите ошибку мышью и нажмите Ctrl+Enter
Комментарии посетителей

 

Интервью
/articles/32272.html
Вчера, в 12:15
Герой України Мирослав Вантух: Я ніде не оголошую, що я народний артист Росії
Вчера, в 12:15
«Зараз до міністра Кириленка потрапити неможливо. Особисто я вже звертався двічі, він сказав, що передзвонить. Так і не подзвонив»
/articles/32206.html
27.08.2015 г. в 13:55
Глава Закарпатської ОДА Геннадій Москаль: На Луганщині ми змогли купити автомат за пляшку горілки. Без проблем
27.08.2015 г. в 13:55
«Чим контрабандист відрізняється від п’яного водія за кермом? Та нічим»
/articles/32190.html
26.08.2015 г. в 18:00
Максим Мартынюк: Сложно сказать, сколько стоит земля – все в такой тени, как Марианская впадина
26.08.2015 г. в 18:00
«Если ты идешь на 2 тысячи гривен зарплаты, то у тебя или должен быть еще какой-то источник дохода, или ты идешь туда в поисках коррупционного ресурса»
/articles/32130.html
25.08.2015 г. в 10:00
Андрій Олефіров: Коли трапився Крим, деякі західні політики радили Україні відступати аж до Правого берега
25.08.2015 г. в 10:00
«Російський посол в Фінляндії сказав мені: Андрей Владимирович, давайте забудем все, надо отпраздновать 9 мая. Победу»
Дайджест СМИ
/articles/32274.html
Вчера, в 14:05
Виза политического изгоя для спикера Совета Федерации
Вчера, в 14:05
В марте 2014 года в связи с проведением незаконного референдума в Крыму США ввели санкции в отношении ряда российских политиков
/articles/32270.html
Вчера, в 09:12
Начальник Генерального штаба Виктор Муженко: «Я несу ответственность за все решения, которые принимал. В том числе и за те, которые приводили к потерям»
Вчера, в 09:12
При разборе боевых операций украинских Вооруженных Сил его имя упоминают чаще других.
/articles/32236.html
Позавчера, в 07:07
Украина успешно завершила переговоры с международными кредиторами
Позавчера, в 07:07
Киев добился списания четырех миллиардов долларов и пролонгировал выплату
/articles/32224.html
27.08.2015 г. в 20:20
«Из хохлов мы превращаемся в украинцев»
27.08.2015 г. в 20:20
Разговор с киевским писателем и издателем Виталием Капрановым о силе государства и энергии перемен
Видео

Украинский боксер-профессионал Александр Усик защитил титул интерконтинентального чемпиона WBO, победив…

Реклама
Загрузка...