Статьи

Підстав вважати слово «жид» антисемітським немає

Підстав вважати слово «жид» антисемітським немає

28.11.2012 г. в 12:32
Олександр Пономарів, доктор філологічних наук

Підстав для того, щоб вважати слово «жид» антисемітським, немає. В мене є друзі жиди, але я не вживаю це слово по відношенню до них тільки тому, що воно їм не подобається. В українській мові, як в чеській, польській і литовський це слово мало нормальне забарвлення. В чехів і поляків воно досі нормальне, навіть наші євреї, які туди переїжджають починають самі себе називати жидами. В етимології нічого поганого немає, це слов’янський фонетичний відповідник слова «іудеос», що означає «мешканець Іудеї».

В українській мові це слово завжди було нейтральне, бо інакше, якби воно таки було негативне, то всі українські класики були б антисеміти. Це слово вживається у Тараса Шевченка, Миколи Гоголя, хоча він писав російською мовою, у Івана Франка є цикл «Жидівських мелодій». У 20-х роках минулого століття у Києві йшла п’єса «Жидівка вихристка», був Інститут жидівської пролетарської культури, а коли Галичину в 1939-му році приєднали до Радянського союзу, то місцеві жиди сердились, що їх називали євреями, бо це архаїзм.

Підставою для того, щоб слово «жид» набуло негативного забарвлення стало те, що в російській мові воно було негативним завжди. Оскільки наші місцеві євреї в першу чергу зросійщуються, тепер вони сприймають це під кутом зору російської мови. В українській мові лінгвістичних причин вважати це слово негативно немає. Негативного забарвлення слово «жид» набрало через соціальні причини під впливом російської мови.

Отже, в поляків, чехів, словаків і в нас це слово нормальне, воно має негативне забарвлення тільки в російській мові, але проблема в тому, що поляки, чехи і словаки не перебувають під таким магічним впливом російської мови, як українці.

З точки зору публічних осіб вживати слово «жид» нормально, але євреї гніваються на це. Я б радив не вживати це слово, хоча формальних підстав для цього немає.

Теоретично ставлення до цього слова може змінитися колись, коли Україна стане справді незалежною, коли інформаційний простір буде український, але ж зараз постійно використовується кожна нагода щоб звинуватити в чомусь українців. Євреї в Ізраїлі, що хочуть, те і роблять. Там, як не знаєш івриту, ні в який кнесет не попадеш. Ніхто їх за це не звинувачує в націоналізмі, а нам постійно розказують, що не так. Коли Україна стане справді незалежною державою і стане жити за власними законами, а не слухати, хто що скаже з ближчих чи дальших родичів, тоді щось зміниться.

Нагадаємо, останніми днями в інтернет-середовищі розгорівся скандал, який спровокували висловлювання обраного депутатом представника «Свободи» Ігоря Мірошниченка. Політик назвав американську акторку Мілу Куніс, єврейку українського походження, жидівкою, чим спровокував хвилю звинувачень в антисемітизмі.

загрузка...

Оцените новость:

Ошибка в тексте? Выделите ошибку мышью и нажмите Ctrl+Enter
Комментарии посетителей

Уважаемые читатели! В связи с возрастанием количества неадекватных и агрессивных комментариев мы вынуждены временно отключить эту функцию на glavcom.ua.

Приносим свои извинения за временные неудобства.

Интервью
/articles/22558.html
Вчера, в 17:00
Вячеслав Лихачев: Если Украина хочет независимости – это фашизм. Если же в России «мочат чурок», то это из лучших антифашистских побуждений
Вчера, в 17:00
Российский историк и политолог отмечает падение уровня ксенофобии в России из-за появления нового, выгодного для Кремля, общего врага – «бандеровца»
/articles/22506.html
Позавчера, в 16:30
Андрей Ермолаев: Проект правительства «Стена» – это откровенная гуманитарная провокация
Позавчера, в 16:30
Директор Института стратегических исследований «Новая Украина» назвал пять регионов, которые должны стать новым локомотивом экономики страны
/articles/22470.html
15.09.2014 г. в 15:10
Антін Мухарський: Росія – це гопнік. А проти гопніка подіє тільки зброя
15.09.2014 г. в 15:10
Легендарний музикант Орест Лютий упевнений, що без війни в Україні не обійшлося би, а наступний Майдан чекає Україну вже за кілька місяців
/articles/22424.html
12.09.2014 г. в 21:15
Социолог Владимир Паниотто: Есть законные способы манипулирования рейтингами
12.09.2014 г. в 21:15
Генеральный директор Киевского международного института социологии о том, как заказчики искажают результаты социсследований
Дайджест СМИ
/articles/22524.html
Вчера, в 07:14
Визит президента Украины в США – ожидания и прогнозы
Вчера, в 07:14
Поездка Петра Порошенко в Вашингтон вызвала дискуссии среди экспертов
/articles/22520.html
Вчера, в 06:27
У крымских татар ищут украинское
Вчера, в 06:27
Сотрудники полиции провели обыск в центральном офисе крымско-татарского меджлиса
/articles/22452.html
15.09.2014 г. в 09:06
Сигналы Ялтинской экономической стратегии
15.09.2014 г. в 09:06
Важнейшим событием недели в Украине стало проведение 11-й встречи Ялтинской экономической стратегии (ЯЭС) – своего рода украинского Давоса, – проходившей под лозунгом «Новая Украина, новая Европа, новый мир: развитие и защита».
/articles/22432.html
13.09.2014 г. в 19:14
Целостность. Особый статус
13.09.2014 г. в 19:14
Всякая война должна заканчиваться миром. Но по итогам войны один всегда оказывается победителем, а другой — побежденным.
Видео

Евросоюз назвал выполнением минских договоренностей принятия Закона «Об особенном статусе Донбасса».

Реклама
Загрузка...