Статьи

Підстав вважати слово «жид» антисемітським немає

Підстав вважати слово «жид» антисемітським немає

28.11.2012 г. в 12:32
Олександр Пономарів, доктор філологічних наук

Підстав для того, щоб вважати слово «жид» антисемітським, немає. В мене є друзі жиди, але я не вживаю це слово по відношенню до них тільки тому, що воно їм не подобається. В українській мові, як в чеській, польській і литовський це слово мало нормальне забарвлення. В чехів і поляків воно досі нормальне, навіть наші євреї, які туди переїжджають починають самі себе називати жидами. В етимології нічого поганого немає, це слов’янський фонетичний відповідник слова «іудеос», що означає «мешканець Іудеї».

В українській мові це слово завжди було нейтральне, бо інакше, якби воно таки було негативне, то всі українські класики були б антисеміти. Це слово вживається у Тараса Шевченка, Миколи Гоголя, хоча він писав російською мовою, у Івана Франка є цикл «Жидівських мелодій». У 20-х роках минулого століття у Києві йшла п’єса «Жидівка вихристка», був Інститут жидівської пролетарської культури, а коли Галичину в 1939-му році приєднали до Радянського союзу, то місцеві жиди сердились, що їх називали євреями, бо це архаїзм.

Підставою для того, щоб слово «жид» набуло негативного забарвлення стало те, що в російській мові воно було негативним завжди. Оскільки наші місцеві євреї в першу чергу зросійщуються, тепер вони сприймають це під кутом зору російської мови. В українській мові лінгвістичних причин вважати це слово негативно немає. Негативного забарвлення слово «жид» набрало через соціальні причини під впливом російської мови.

Отже, в поляків, чехів, словаків і в нас це слово нормальне, воно має негативне забарвлення тільки в російській мові, але проблема в тому, що поляки, чехи і словаки не перебувають під таким магічним впливом російської мови, як українці.

З точки зору публічних осіб вживати слово «жид» нормально, але євреї гніваються на це. Я б радив не вживати це слово, хоча формальних підстав для цього немає.

Теоретично ставлення до цього слова може змінитися колись, коли Україна стане справді незалежною, коли інформаційний простір буде український, але ж зараз постійно використовується кожна нагода щоб звинуватити в чомусь українців. Євреї в Ізраїлі, що хочуть, те і роблять. Там, як не знаєш івриту, ні в який кнесет не попадеш. Ніхто їх за це не звинувачує в націоналізмі, а нам постійно розказують, що не так. Коли Україна стане справді незалежною державою і стане жити за власними законами, а не слухати, хто що скаже з ближчих чи дальших родичів, тоді щось зміниться.

Нагадаємо, останніми днями в інтернет-середовищі розгорівся скандал, який спровокували висловлювання обраного депутатом представника «Свободи» Ігоря Мірошниченка. Політик назвав американську акторку Мілу Куніс, єврейку українського походження, жидівкою, чим спровокував хвилю звинувачень в антисемітизмі.

загрузка...

Оцените новость:

Ошибка в тексте? Выделите ошибку мышью и нажмите Ctrl+Enter
Комментарии посетителей

Уважаемые читатели! В связи с возрастанием количества неадекватных и агрессивных комментариев мы вынуждены временно отключить эту функцию на glavcom.ua.

Приносим свои извинения за временные неудобства.

Интервью
/articles/23456.html
Сегодня, в 21:00
Волонтер «Донбас SOS»: Першими, хто втік з зони АТО, були активісти Євромайдану. Потім пішли підприємці та митці
Сегодня, в 21:00
Іва Репницька про проблеми тих, хто дійсно в Україні змушений жити по-новому
/articles/23434.html
Сегодня, в 10:00
Юрій Єхануров: Найближчим часом буде сформовано пропрезидентський уряд
Сегодня, в 10:00
Колишній прем’єр вважає, що Кабмін навмисно не показує проект бюджету, щоб до дня голосування не шокувати виборців
/articles/23342.html
17.10.2014 г. в 14:10
Самопровозглашенный «мэр» Донецка: Будем получать гражданство «ДНР» и новые паспорта
17.10.2014 г. в 14:10
Депутат Донецкого горсовета Игорь Мартынов утверждает, что вся власть в мегаполисе, захваченном террористами, перешла к нему
/articles/23330.html
17.10.2014 г. в 10:00
Костянтин Грищенко: У нас є збройний конфлікт, який підтримується Росією, і світова спільнота з цим згодна
17.10.2014 г. в 10:00
Колишній глава МЗС покладає відповідальність за погіршення відносин з Росією на Януковича і свого наступника Кожару
Дайджест СМИ
/articles/23438.html
Сегодня, в 11:26
Украинские военные в Донбассе голосовать не будут
Сегодня, в 11:26
Оппозиция подозревает, что власть готовит фальсификации на выборах
/articles/23396.html
Позавчера, в 18:18
Насильно Милан не будешь
Позавчера, в 18:18
Как Петр Порошенко приехал к Европе и Азии со своим самоваром
/articles/23382.html
Позавчера, в 08:16
«Люстрацию отменят, а пока нужно пересидеть»
Позавчера, в 08:16
Власти Украины начали публиковать списки чиновников, уволенных в соответствии с законом о люстрации
/articles/23372.html
18.10.2014 г. в 14:07
Игорь Смешко: «Разведка должна из удельных княжеств стать системой»
18.10.2014 г. в 14:07
Российско-украинская война высветила все проблемы профпригодности действующего государственного аппарата, и его столь же низкую способность противостоять внешним вызовам.
Видео

Украина получила уже пятого министра обороны за год. Какие надежды на него возлагают и как оценивают…

Реклама
Загрузка...