Статьи

Підстав вважати слово «жид» антисемітським немає

Підстав вважати слово «жид» антисемітським немає

28.11.2012 г. в 12:32
Олександр Пономарів, доктор філологічних наук

Підстав для того, щоб вважати слово «жид» антисемітським, немає. В мене є друзі жиди, але я не вживаю це слово по відношенню до них тільки тому, що воно їм не подобається. В українській мові, як в чеській, польській і литовський це слово мало нормальне забарвлення. В чехів і поляків воно досі нормальне, навіть наші євреї, які туди переїжджають починають самі себе називати жидами. В етимології нічого поганого немає, це слов’янський фонетичний відповідник слова «іудеос», що означає «мешканець Іудеї».

В українській мові це слово завжди було нейтральне, бо інакше, якби воно таки було негативне, то всі українські класики були б антисеміти. Це слово вживається у Тараса Шевченка, Миколи Гоголя, хоча він писав російською мовою, у Івана Франка є цикл «Жидівських мелодій». У 20-х роках минулого століття у Києві йшла п’єса «Жидівка вихристка», був Інститут жидівської пролетарської культури, а коли Галичину в 1939-му році приєднали до Радянського союзу, то місцеві жиди сердились, що їх називали євреями, бо це архаїзм.

Підставою для того, щоб слово «жид» набуло негативного забарвлення стало те, що в російській мові воно було негативним завжди. Оскільки наші місцеві євреї в першу чергу зросійщуються, тепер вони сприймають це під кутом зору російської мови. В українській мові лінгвістичних причин вважати це слово негативно немає. Негативного забарвлення слово «жид» набрало через соціальні причини під впливом російської мови.

Отже, в поляків, чехів, словаків і в нас це слово нормальне, воно має негативне забарвлення тільки в російській мові, але проблема в тому, що поляки, чехи і словаки не перебувають під таким магічним впливом російської мови, як українці.

З точки зору публічних осіб вживати слово «жид» нормально, але євреї гніваються на це. Я б радив не вживати це слово, хоча формальних підстав для цього немає.

Теоретично ставлення до цього слова може змінитися колись, коли Україна стане справді незалежною, коли інформаційний простір буде український, але ж зараз постійно використовується кожна нагода щоб звинуватити в чомусь українців. Євреї в Ізраїлі, що хочуть, те і роблять. Там, як не знаєш івриту, ні в який кнесет не попадеш. Ніхто їх за це не звинувачує в націоналізмі, а нам постійно розказують, що не так. Коли Україна стане справді незалежною державою і стане жити за власними законами, а не слухати, хто що скаже з ближчих чи дальших родичів, тоді щось зміниться.

Нагадаємо, останніми днями в інтернет-середовищі розгорівся скандал, який спровокували висловлювання обраного депутатом представника «Свободи» Ігоря Мірошниченка. Політик назвав американську акторку Мілу Куніс, єврейку українського походження, жидівкою, чим спровокував хвилю звинувачень в антисемітизмі.

загрузка...

Оцените новость:

Ошибка в тексте? Выделите ошибку мышью и нажмите Ctrl+Enter
Комментарии посетителей

Уважаемые читатели! В связи с возрастанием количества неадекватных и агрессивных комментариев мы вынуждены временно отключить эту функцию на glavcom.ua.

Приносим свои извинения за временные неудобства.

Интервью
/articles/21780.html
Сегодня, в 10:00
Олександр Черненко: Більшу небезпеку, ніж підкуп, на цих виборах становить популізм
Сегодня, в 10:00
Голова Комітету виборців України вважає, що політики зреклися відповідальності за покращення якості парламенту і тепер слово за виборцями
/articles/21778.html
Вчера, в 18:00
Ігор Тодоров: Значна частина донеччан свідомо завжди знаходилася в інформаційному просторі Росії
Вчера, в 18:00
Доктор історичних наук із Донецька розповів, чому жителі Донбасу взяли до рук зброю, хоча на них ніхто не нападав
/articles/21762.html
Вчера, в 10:00
Антон Геращенко: Каждую ночь через границу переходит огромное количество техники и людей
Вчера, в 10:00
Советник главы МВД об эскалации конфликта на востоке страны накануне встречи Порошенко с Путиным
/articles/21724.html
Позавчера, в 10:00
Богдан Соколовський: Україні не дадуть застосувати «газові» санкції проти Росії
Позавчера, в 10:00
Колишній радник президента Ющенка упевнений, що від можливого блокування постачань російського газу найбільше програють європейські споживачі
Дайджест СМИ
/articles/21792.html
Сегодня, в 12:46
Барак Обама и пекло 2014 года
Сегодня, в 12:46
Итак, добрые пожелания, с которыми Обама избрался на пост президента, вся его политика невмешательства, миролюбия, весь пафос "дерзкой мечты" оказался тропой, приведшей в пекло 2014-го
/articles/21790.html
Сегодня, в 12:35
100 дней Донбасса в огне
Сегодня, в 12:35
100 дней назад (11 мая) были проведены референдумы о самоопределении Донецкой и Луганской народных республик
/articles/21774.html
Вчера, в 13:34
«Германия просыпается — лучше поздно, чем никогда»
Вчера, в 13:34
О визите канцлера Германии в Киев в канун Дня Независимости
/articles/21754.html
Позавчера, в 18:56
Генерал Рубан про бойовиків на сході України: Там люди, з якими ми стояли на Майдані
Позавчера, в 18:56
Генерал-полковник Владимир Рубан уже больше трех месяцев занимается освобождением людей, попавших в плен на востоке Украины
Видео

Только за один бой они потеряли 2 танка, 5 БТР, установки "Град" и до сотни бойцов. Однако сейчас она…

Реклама
Загрузка...