Що робити, якщо банки відмовляються міняти гроші, які вивели з обігу

Що робити, якщо банки відмовляються міняти гроші, які вивели з обігу
На практиці виявилося, що банки відмовляють клієнтам приймати гроші або пропонують платні послуги

В Нацбанку запевняють, що обмінювати старі гроші зобов’язані всі ліцензовані банки

Гроші, які вивели з обігу, все ще можна здати в банки без комісій і штрафів і отримати за них діючі гроші.

Так, з 1 жовтня в Україні перестали ходити монети номіналом 25 копійок і банкноти, надруковані до 2003 року. На практиці виявилося, що банки відмовляють клієнтам приймати гроші або пропонують платні послуги.

Про те, що робити в такій ситуації, розповіло видання «Сегодня».

Найпоширенішими приводами, під якими банки відмовляються приймати монети та банкноти, які вийшли з обігу, є те, що людина не є клієнтом цього банку. Нібито «для своїх» така функція доступна.

Відмовити можуть тому, що у касира може не бути машинки для рахунку монет. Вручну співробітники банків рахувати відмовляються.

Крім того, бажаючим здати гроші можуть запропонувати платну послугу – комісію на обмін. Мінімальна комісія – 50 гривень. А взагалі – пів відсотка від суми.

Однак така комісія – це ініціатива самого банка. Нацбанк таку комісію не бере й наполягають, що інші установи не мають права її брати. На це необхідно скаржитися прямо на гарячу лінію Національного банку України.

Крім того, в Нацбанку запевняють, що обмінювати старі гроші зобов’язані всі ліцензовані банки.

Як повідомляв Главком, із 1 жовтня 2020 року монети номіналом 25 копійок та гривневі банкноти випуску до 2003 року перестали бути засобом платежу та будуть вилучені з обігу.

Зміни спрямовані на подальшу оптимізацію готівкового обігу національної валюти та спрощення розрахунків. Відтак банкнотно-монетний ряд гривні скоротиться з 17 до 12 номіналів. Усього в ньому залишиться 6 номіналів монет (10 та 50 копійок, 1, 2, 5 та 10 грн) та 6 номіналів банкнот (20, 50, 100, 200, 500 та 1000 грн).

Монети номіналом 25 копійок зараз не розмінюються через вилучення з обігу монет номіналами 1, 2 та 5 копійок торік. Завдяки їхньому вилученню з обігу ця проблема вирішиться.

Вилучення з обігу монет 25 коп спростить готівкові розрахунки. Воно не матиме впливу на інфляцію, оскільки за відсутності монет номіналом 25 копійок під час готівкових розрахунків можуть застосовуватися правила заокруглення загальних (у чеку) сум розрахунків готівкою за товари, роботи чи послуги (до сум, кратних 10 коп.).

Банкноти випуску до 2003 року вже майже не виконують свою функцію платіжного засобу. Зараз у обігу їх залишається близько 1,8% від загальної кількості банкнот в обігу. Упродовж трьох останніх років їхній обсяг в обігу майже не змінився. Тобто громадяни ними майже не розраховуються, ці банкноти не інкасуються і до банків не надходять. Їхнє вилучення з обігу не завдасть незручностей громадянам, водночас бізнесу та державі принесе користь.

Тобто з 1 жовтня 2020 року всі магазини, ресторани та сфера побуту припинять їх прийом. Залишки монет 25 коп. і застарілих банкнот до 16 жовтня можна здати до кас українських банків для зарахування на рахунки.

Водночас громадяни зможуть без обмежень та безкоштовно обміняти монети номіналом 25 копійок та банкноти випуску до 2003 року, на монети та банкноти інших номіналів:

– в усіх українських банках упродовж 1 року з дати вилучення їх з обігу – до 30 вересня 2021 року включно;

– у Нацбанку та уповноважених банках (Ощадбанк, ПриватБанк, Райффайзен Банк Аваль, ПУМБ) – протягом 3 років з дати вилучення їх з обігу – до 30 вересня 2023 року включно.

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: