Інфляція і високі податки. За рахунок чого наповнюється бюджет України
Днями мене запитали студенти, звідки береться зростання доходів бюджету, якщо економіка продовжує рухатися зі значним мінусом?
Днями мене запитали студенти, звідки береться зростання доходів бюджету, якщо економіка продовжує рухатися зі значним мінусом?
За 9 місяців поточного року доходи загального фонду держбюджету зросли порівняно з минулим роком на 58%. У той же час ВВП України зменшилося у першому кварталі на 17,6%, в другому – на 14,6%. Від’ємне значення буде і в третьому кварталі.
Така динаміка зумовлена кількома чинниками.
Перший. Ефект статистичної бази. Всередині минулого року було введено низку нових податків (оподаткування відсотків на депозити, військовий збір, підвищена ставка прибуткового податку). В базі порівняння першої половини 2014 року, до якої рахується динаміка доходів, надходжень від цих «нововведень» не було, що й поліпшує показник бюджетних доходів.
Другий. Збільшення податків та відрахувань. У поточному році введено додатковий імпортний збір у розмірі 5 і 10%. В результаті за 8 місяців до співставного періоду минулого року надходження ввізного мита зросли утричі. Істотно посилена «бюджетна активність» НБУ. Його відрахування в казну цього року зростають у 2,7 рази (до 60,5 млрд. грн). Значний додатковий ресурс отримується за рахунок збільшення платежів за користування природними ресурсами – у 2,3 рази.
Третій і найістотніший чинник – інфляція. Бюджет розроблявся виходячи зі зростання споживчих цін (грудень до грудня попереднього року) на 11,2%. У подальшому з’явилася цифра у 26,7%. По факту ж дев’яти місяців маємо зростання споживчих цін (у річному вимірі) 51,9%.
Не боротьба з тіньовими схемами та схемами уникнення оподаткування, а саме висока інфляція зумовлює корекцію оцінок виконання доходів бюджету за підсумками року.
Источник: Facebook