Головні наслідки Brexit для України і світу

Зовнішньополітичної альтернативи євроінтеграції не з'явиться

Найочевидніший для всіх наслідок Brexit – ЄС зосереджуватиметься на власних проблемах, і тому на Україну витрачатиме менше часу. Але є і інші наслідки:
1) Зростатиме роль НАТО, яка лишається організацією, яка об’єднує і розширюється, і про вихід з якої не наважаються ляпати язиком навіть найзатятіші євроскептики. Саме міць НАТО є індикатором майбутнього західної цивілізації, де можуть залишатися продажні і малоінтелектуальні політики, але де не буде поступок у питаннях безпеки. Інтеграція балканських країн у НАТО – тому приклад.
2) Менш очевидно, але неминуче зростатиме роль країн Сх. Європи (насамперед Польщі). Бо про радянську агресію там пам’ятають краще. З бідних родичів, вони поступово ставатимуть країнами, які готові брати на себе відповідальність за майбутнє Європи. Україна відчує це на собі через актуалізацію десятків регіональних проектів – від фантазійної «балто-чорноморської смуги», до цілком реальних Литовсько-польсько-української бригади чи проектів транскордонного співробітництва.


3) Великобританія опиниться під збільшувальним склом уваги світової спільноти, яка з зацікавленістю спостерігатиме за референдумом в Шотландії, настроями у Півн Ірландії, де збройних конфлікт вдалося притлумити великою мірою завдяки євроінтеграції, яка тепер зводиться нанівець, за економічною динамікою на «туманному Альбіоні», бо від того, що і як там відбуватиметься, залежатиме доля євроскептицизму в інших країнах.
4) Хоча США висловили жаль з приводу Brexit, у них є всі шанси збільшити свій вплив в тому числі і на європейському континенті. Не лише через НАТО, а і через ту саму причину, через яку має радіти Путін – розхитування євроінтеграції відкриває можливості для впливу ззовнішнім гравцям.
5) В Україні ніхто не запропонує зовнішньополітичної альтернативи євроінтеграції. Це було би можливим до україно-російської війни, а так – західний вектор домінує і буде домінувати серед українських політеліт. І те, що альтернативи європейській інтеграції ніхто не запропонує, означатиме, що для української зовнішньої політики Brexit – подія, безумовно, неприємна, але аж ніяк не катастрофічна.

Facebook