Саакашвілі екстерном пройшов всі політичні «університети» в Україні
Політичний бенефіс Саакашвілі в Україні
11 грудня Печерський суд Києва ухвалив рішення залишити на волі Міхеіла Саакашвілі. Прокуратура, яка вимагала посадити екс-президента Грузії під домашній арешт, обіцяє оскаржити це рішення. Воно дає можливість українській владі для політичного маневру у справі Саакашвілі, але це навряд чи вже дозволить системі, вибудуваній Петром Порошенком, уникнути фіаско. Нинішній президент і його команда стрімко наближають кінець часу свого перебування при владі.
Шлях до глухого кута
Усе те, що сталося з Міхеілом Саакашвілі за останні два роки в Україні, нагадує політичний трилер. Друг Порошенка - українське громадянство - голова Одеської ОДА - відставка - позбавлення українського громадянства - кримінальна справа і СІЗО - один з лідерів української опозиції. Це схематично. Можна сказати, що екс-президент Грузії екстерном пройшов всі політичні «університети» в Україні. Від любові і дружби з президентом країни до ненависті до нього всієї владної верхівки.
Правопорушення, які зараз генеральна прокуратура інкримінує Міхеілу Саакашвілі, з одного боку, можуть поставити крапку в політичній кар'єрі колишнього голови Одеської ОДА. А з іншого боку, перетворюють Міхо в одного з головних опонентів влади. Саакашвілі, як досвідчений серфер, перебуває на гребні політичної хвилі. На ній він залишиться навіть у разі взяття його під варту. Тому що за останні півроку Міхо перетворився на головного опонента Петра Порошенка, обійшовши навіть Юлію Тимошенко.
Попереду на Міхеіла Саакашвілі чекає судовий процес. Генеральній прокуратурі України, якій не вдалося переконати суд посадити під домашній арешт екс-президента Грузії, напевно, буде нелегко довести провину обвинувачуваного. Перебуваючи на волі, Саакашвілі намагатиметься максимально використовувати час і ще до судового вердикту прискорити завершення епохи Петра Порошенка. Власне, після подій в суді 11 грудня це стало очевидним. Звинувачення ГПУ провокують Міхо на більш активні дії, що в умовах загального невдоволення людей в країні лягає на благодатний електоральний ґрунт.
Пік Саакашвілі
Після виходу із СІЗО СБУ Міхеіл Саакашвілі - на гребні політичної слави. Від того, як він буде поводитися зараз, залежить не тільки його доля, а й доля української держави. До недавнього часу екс-президент Грузії дуже важко йшов на контакт з українськими політиками. А точніше, в спілкуванні з ними він завжди намагався опинитися «зверху». Це дратувало і дратує багатьох учасників політичного процесу. Мовляв, хто він такий, щоб диктувати нам свої умови.
Чи змінив СІЗО СБУ Міхеіла Саакашвілі? Навряд чи. Хоча, напевно, він розуміє, що без підтримки тієї ж Юлії Тимошенко, яка готова була взяти його на поруки в суді, йому не вижити. Він просто змушений буде шукати політичних партнерів. Ті ж, у свою чергу, повинні розуміти, що вони для Міхо - не спосіб досягнення його політичних цілей, а рівноправні партнери в боротьбі за майбутню владу.
Як би там не було, «фактор Саакашвілі» починає серйозно впливати на українську політику. Поза всяким сумнівом, перипетії навколо екс-президента Грузії каталізували ситуацію, яка складається в Україні. Влада втрачає довіру. Випади проти Національного антикорупційного бюро (НАБУ), тотальна корупція на тлі війни і подальшого зубожіння українців змушує людей виходити на вулицю. Вони йдуть туди не через Саакашвілі, а через Порошенка і ту систему, яку він представляє. Питання - хто цю систему може змінити вже в президентському кріслі - залишається відкритим.
Чи піде у відставку генпрокурор Луценко?
Справа Саакашвілі поступово перетворюється в справу честі генерального прокурора Юрія Луценка. Зауважте, не справа про розстріл Євромайдану або ж про державну зраду Януковича, а саме справу проти колишнього друга, з яким вони опинилися по різні боки владної барикади. Більш того - один звинувачує другого в тому, що той готував державний переворот на гроші Росії і команди Януковича. Після таких гучних заяв Луценка в суді потрібна тільки перемога - доказ провини екс-президента Грузії. В іншому разі він повинен буде, як мінімум, піти з посади.
Юрій Луценко - досвідчений політичний гравець. Свого часу він активно виступав проти президента Леоніда Кучми, був опонентом Віктора Ющенка і 2,5 роки сидів у в'язниці за президента Віктора Януковича. Він, як і Міхеіл Саакашвілі, звик грати на підвищенні політичних ставок. Але в нинішній історії з Міхо Луценко грає не сам за себе. Він - у команді Петра Порошенка.
Луценко каже, що готовий залучити до проведення експертизи аудіозаписів розмов між Міхеілом Саакашвілі і «гаманцем» Януковича - Сергієм Курченком - міжнародних фахівців. Генпрокурор демонструє, що готовий іти до кінця. Чи готовий на це Петро Порошенко - велике питання. Одна справа лякати Саакашвілі кримінальною справою, інше - отримати судовий вердикт і посадити його в тюрму. І як би там не було, очевидно, що прокурорська доля і політична кар'єра Юрія Луценка цілком залежать зараз від нинішнього президента України.