Аграріями керують дурні?
Нещодавня заява міністра аграрної політики Миколи Присяжнюка вкотре переконала, що нашим сільським господарством керують повні неуки.
Нещодавня заява міністра аграрної політики Миколи Присяжнюка вкотре переконала, що нашим сільським господарством керують повні неуки.
«Ми сьогодні довели кожній області мінімальні площі посівів тої чи іншої культури, щоб забезпечити внутрішні потреби України», - розповів наш шанований міністр.
Чиновники цілком серйозно розповідають, що вони ставлять план кожній області із засіву тої чи іншої культури! Це при тому, що в Україні вже давно немає колгоспів, а земля перебуває у приватній власності і на ній давно працюють підприємці. На практиці те, про що розповів Присяжнюк, виглядає дико.
Наприклад, на Черкащині в «битві за цукор» спустили план посівів цукрових буряків. Проте в більшості районів виконати його абсолютно не реально, бо заводи давно порізали і вирощувати цю культуру фінансово не вигідно. Попри це чиновники викликають фермерів і підприємців й намагаються змусити їх посадити цукровий буряк. В цій ситуації є один цікавий нюанс – цукровий буряк весною з бухти-барахти не засієш, для нього треба провести спеціальну підготовку ґрунту ще з осені. Аналогічна технологія глибокої оранки на ґрунтах центральної України застосовується і для кукурудзи. Звичайно, засіяти її можна і без цього, проте науковці рекомендують робити саме так. А тому викликають чиновники тих, хто правильно підготував землю для кукурудзи.
Зрозуміло, ніхто на цукор не погоджується, адже це набагато більші витрати й ризики. Цивілізованих можливостей змусити практично не існує, хіба що погрозами натравити усі можливі інспекції й перевірки. Проте навіть це мало кого підштовхне влізти в небезпечну аферу з цукровим буряком. Тому в районах, де охочих не знайшлося, дані з посівів цукрового буряку малюють зі стелі й передають в Київ. А вже влітку спишуть недостачу на погодні умови, спеку й інші відмазки.
Ще смішніше, що люди, які реально бралися за вирощування цукрового буряка, не можуть отримати від держави обіцяної дотації. Як розповідають фермери, хабарі за отримання потрібних документів ледь не перевищують сум державної допомоги.
У цієї ситуації є ще один, дуже небезпечний бік. Налякані аграрії розуміють, що для них правильно готувати ґрунт для кукурудзи в найближчому майбутньому - собі дорожче. Весною доведеться відмахуватися від дурнуватих чиновників зі своїм цукровим буряком. Звичайно, кукурудзу сіяти не перестануть, але не дивуйтеся, якщо в найближчому майбутньому в Україні почнуться проблеми з кукурудзою. Принаймні, фермери перестануть її вирощувати за правильними технологіями, щоб не мати проблем з цукровим буряком. Як наслідок, можливе зниження врожайності. Ще один варіант - перейдуть на інші культури, не такі «небезпечні». І тоді вже будемо чути від наших геніальних правителів, що ціни на кукурудзу і всі супутні продукти (борошно, м'ясо і ще купа всього) ростуть через підступних спекулянтів, перекупок, опозицію та світові ринки.
Зараз Віктор Янукович на кожному кроці розповідає про потенціал нашого сільського господарства, заманює інвесторів, яким нібито сам Бог велів вкладати в українські чорноземи. Ось тільки Президент забуває їх попередити, як і що чиновники будуть від них вимагати. Уявіть якогось німця чи француза, який вкладе в землю гроші, а до нього прийде пузатий дядько з райуправління та почне вказувати, що й де сіяти…
Фото: sverlov.livejournal.com