«Листи Суркова»: як у Раді підтримують автономію регіонів України

Владислав Сурков

Хакери з «Кіберальянсу» опублікували новий масив електронних листів, які, як вони стверджують, отримані зі зламаної неофіційної пошти приймальні помічника президента Росії Владислава Суркова

У листах з електронної скриньки «pochta_mg@mail.ru», яка зареєстрована на ім’я Іван Іванов, є документ щодо можливої підтримки автономістських проектів в Україні депутатами Верховної Ради.

При чому там вказані представники усіх парламентських фракцій та груп.

Частина з названих членів парламенту дійсно за останні два роки виступали за надання окремих додаткових повноважень українським регіонам.

Проте дехто з них категорично заперечує свою причетність до будь-яких подібних рухів.

Деякі співрозмовники ВВС Україна у Раді припустили, що перелік може бути частиною аналітичного моніторингу українських ЗМІ щодо висловлювань депутатів.

Минулого тижня у Кремлі заявили, що дані з нібито «зламаної» пошти помічника російського президента не відповідають дійсності, а пізніше додали, що він «взагалі не користується електронною поштою».

Одеса і «Порто-франко»

Як стверджують хакери, у зламаному листі міститься файл «Підтримка регіональних автономістських проектів народними депутатами України 2015-2016 років».

В Україні за останні кілька років багато говорили про децентралізацію, а окремі депутати просували інтереси свого регіону.

У документі підтримка регіональних автономістських проектів ранжована за фракціями.

Першим вказаний проект «Порто-франко для Одеської області».

У листі сказано, що його підтримували депутати усіх фракцій, а також позафракційний одесит Сергій Ківалов.

Пан Ківалов давно просуває цю ідею, а навесні 2016 року зареєстрував у Раді проект закону про вільну економічну зону «Порто-франко».

Серед співавторів вказані екс-опоблоківець Вадим Рабінович та депутати з групи «Відродження» з Одеси Олександр Пресман та Антон Кіссе.

«Слобожанщина»

Наступним проектом, який вказаний у файлі, стала «Слобожанщина» - спеціальний економічний статус Харківської області.

Його нібито підтримують в «Опозиційному блоці» та деяких інших фракціях.

Подібний проект петиції реєстрували на сайті президента і він набрав потрібні для розгляду 25 тисяч підписів.

Навесні 2016 року у Києві навіть організовували мітинг на підтримку проекту харківського особливого статусу.

Обличчям мітингу стала відома харківська комуністка та екс-депутат Ради Алла Александровська, яка перебуває під слідством за сепаратизм.

У документі, який виклали хакери, вказано, що цю ініціативу нібито підтримує і депутат Ради від БПП Оксана Продан. У розмові з ВВС Україна пані Продан назвала це нісенітницею.

«Де я, а де Харків і проект Слобожанщина? Це - нісенітниця», - заявила пані Продан в коментарі ВВС Україна.

«Дніпропетровська економічна автономія»

Проект з такою назвою, як вказано в листі, підтримують представники майже всіх фракцій Верховної Ради.

У червні 2016 року в парламенті дійсно провели засідання групи депутатів та експертів щодо спеціального економічного статусу Дніпропетровщини.

У тому засіданні брали участь колишній олімпійський чемпіон з плавання Денис Силантьєв з «Радикальної партії» та позафракційних Яків Безбах. Їхні прізвища згадані в оприлюдненому хакерами переліку.

У документі серед інших прихильників автономії Дніпропетровщини вказаний Дмитро Лубінець від БПП, який заперечив будь-яку свою причетність.

«Здивований таким документом щодо мене і Дніпропетровщини. Я з Донецької області і до Дніпра не маю жодного стосунку, тим більше до економіки цієї області», - заявив пан Лубінець ВВС Україна.

Він запевнив, що бореться з сепаратизмом у всіх його проявах.

«Спецстатус Запоріжжя»

Серед «автономістських проектів» у «листах Суркова» згаданий «спецстатус Запорізької області».

Подібну ініціативу обговорювали в Україні у 2015 році у контексті «складної екологічної ситуації».

Тоді місцева обласна рада зверталась з такою пропозицією до Києва, а багато політиків звинувачували ініціаторів у сепаратизмі.

У червні 2016 подібний законопроект зареєстрував у парламенті депутат від «Опозиційного блоку» Євген Балицький.

Він окремо вказував у проекті спеціальний екологічний статус Запоріжжя, а також допускав надання подібних повноважень іншим регіонам з поганою екологією.

До переліку захисників ініціативи записали багатьох депутатів з усіх фракцій, навіть тих, які різко виступають проти будь-яких проявів сепаратизму.

«Не маю до цього жодного стосунку, це взагалі просто смішно. Це якийсь фейк і нісенітниця. Це якесь знущання над дійсністю, всі знають мою позицію щодо сепаратизму», - заявив ВВС Україна Сергій Соболєв від «Батьківщини», якого «вписали» у захисники спеціального статусу Запоріжжя.

До переліку з «листів Суркова» навіть зарахували Андрія Тетерука з «Народного фронту», який командував батальйоном «Миротворець» та виходив з оточення під Іловайськом.

«Це фейк якийсь і пропаганда проти мене, це абсурд», - запевнив він ВВС Україна.

Виборність губернаторів

Ще один проект, який нібито цікавить Росію – «виборність губернаторів», як вказано в документі.

Його нібито також підтримують представники усіх фракцій.

З ініціативою виборності губернаторів на початку весни виступили кілька місцевих рад на Дніпропетровщині та Харківщині.

У Верховній Раді 25 квітня 2016 року відбувся круглий стіл щодо виборності губернаторів.

Тоді таку ініціативу активно підтримувала депутат від «Опозиційного блоку» Наталя Королевська та Сергій Лабазюк із «Волі народу».

Вони хотіли, щоб президент ініціював зміни до Конституції про прямі вибори губернаторів.

Загалом навесні 2016 року у низці регіонів Україні ініціювали різноманітні проекти розширення прав конкретних областей.

Пік обговорення за всіма напрямками практично збігся у часі на початку літа, коли кілька законопроектів потрапили до парламенту.