Спецобов’язок з імпорту електроенергії може збільшити борги «Укренерго», – ЗМІ
Нещодавно Європа збільшила можливості для імпорту електроенергії в Україну
Покладання на державну «Укренерго» спеціального обов’язку із забезпечення імпорту електроенергії може спровокувати нові борги держкомпанії. Про це йдеться у статті видання Дзеркало тижня.
В ній зазначається, що нещодавно Європа збільшила можливості для імпорту електроенергії в Україну, однак все одно його обсяги залишаються мінімальними і складають близько 2% загального споживання.
Така проблема виникає через різницю цін на українському енергоринку та європейському. Зокрема, коли в енергосистемі України виникає дефіцит, в сусідніх країнах Європи електроенергія дорожче, а коли вона дешевшає – вона вже не потрібна, бо в системі немає нестачі електрики.
Тому вже близько двох місяців активно просувається ідея впровадження нового механізму для імпорту електроенергії – так званого імпортного ПСО (або покладання спеціальних обов'язків). В рамках цього механізму «Укренерго» буде компенсувати імпортерам різницю в ціні між українською та європейською електроенергією.
«Це при тому, що компанію й так обвішали боргами від верхівки до п'ят. Кому лишень вона не заборгувала. Одних короткострокових боргів близько 31 млрд грн. А те, що вона завинить іще більше, мало кого хвилює, – ліквідність таких боргів зовсім інша, і очікувати, що за зиму вони скоротяться, наївно», – наголошується в статті.
В ній додали, що нещодавно «Укренерго» переглянули тарифи на передачу та диспетчеризацію, але вони були встановлені на менший рівень, ніж пропонувалось. Водночас взимку витрат у компанії буде багато і нові платежі їх цілком можуть не покрити.
«У результаті очікуваний ефект від нового ПСО поки що ніхто не ризикнув навіть озвучити. І вже зрозуміло, що набір хороших рішень просто відсутній», – підсумували у матеріалі.
Раніше співзасновник Української асоціації відновлюваної енергетики Ігор Тинний заявив, що імпортне ПСО призведе до банкрутства системного оператора «Укренерго» і деградації енергосистеми.