Борги за газ жителів Хмельниччини за два місяці зросли на 123 млн грн
Прострочену заборгованість мають 72% (292 тис.) споживачів газу Хмельницької області
За два місяці опалювального сезону заборгованість споживачів Хмельницької області за газ зросла на 123 млн грн. Станом на 1 грудня 2018 року борг побутових клієнтів ТОВ «Хмельницькгаз збут» сягнув 426 млн грн. Відтак, прострочену заборгованість мають 72% (292 тис.) споживачів газу Хмельницької області.
Найбільші борги за газ у мешканців Хмельницького та Хмельницького району, Кам’янця-Подільського та Кам’янець-Подільського району.
Причинами стрімкого нарощення боргів стало значне збільшення використання блакитного палива та затримка з призначенням державної допомоги – субсидій на газ. Наразі державну допомогу на Хмельниччині області отримують майже в 2,4 раза менше споживачів газу, ніж минулого року. Так, субсидія на кінець грудня 2018 року призначена лише 22%, в той час як минулого опалювального сезону її отримували 54% клієнтів «Хмельницькгаз Збуту».
Згідно з Правилами постачання природного газу та умовами типових договорів, наявність боргу може стати причиною припинення постачання газу в домівки. Крім того, через заборгованість клієнти, які оформили субсидію, ризикують залишитись без державної допомоги.
«Ми як постачальники газу для населення зі спеціальними обов’язками через таку критичну заборгованість споживачів, не можемо вчасно розрахуватися за поставлений газ з НАК «Нафтогаз України». Інших джерел для фінансування закупівлі газу компанія не має», - зазначає директор «Хмельницькгаз збуту» Олександра Панькевич.
Відповідно до постанови Кабміну № 867, умовою гарантованих поставок газу населенню є недопущення росту заборгованості постачальника зі спеціальними обов’язками (ПСО) перед «Нафтогазом». Тому з 1 січня 2019 року, неплатежі газопостачальної компанії не повинні перебільшувати загальну суму боргу перед НАК «Нафтогаз України», зафіксовану станом на 1 жовтня 2018 року. В разі невиконання постанови, постачальник ПСО припиняє постачання природного газу для потреб населення.
Тому «Хмельницькгаз збут» звертається до споживачів із проханням терміново ліквідувати борги та вчасно сплачувати за спожитий газ. З початку року вже 84 тис. подолян-боржників отримали письмові попередження про припинення газопостачання.
Наступним законним кроком є припинення газопостачання згідно з дорученням надавача послуг та передача справи до суду.
Наразі з початку року через заборгованість уже відключено близько 2 тис. домогосподарств. Як правило, понад 30% з них одразу знаходять можливість сплати боргу. Однак, треба не лише сплатити борг, а й відшкодувати витрати за послуги з припинення та відновлення газопостачання, які складають близько 800 грн.
В свою чергу, ТОВ «Хмельницькгаз збут» рекомендує у разі виникнення труднощів з погашенням заборгованості, звертатися у підрозділи газопостачальної компанії за місцем проживання для проведення реструктуризації боргу.