Формула «Роттердам+» оптимальна в дефіцитному ринку - експерт

Експерт зазначив, що в Україні необхідно створювати власний ринок вугілля

В умовах дефіциту вугілля в Україні використання методики розрахунку ОРЦ з прив'язкою до API2 (формула «Роттердам+») є оптимальним. Про це під час круглого столу в Антимонопольному комітеті, який був присвячений питанням розвитку конкурентних відносин на ринках вугілля та електроенергії, заявив Максим Немчинов, незалежний енергетичний експерт, один з авторів законопроекту про ринок вугілля.

Експерт зазначив, що Україні, безсумнівно, слід сформувати свою ринкову ціну вугілля, сьогодні вона встановлюється або за формулою, або рішенням конкретного органу влади (Міненерго). Однак це можливо в майбутньому. «Якщо у нас ринок профіцитний, то ми можемо говорити про бенчмарк без плюса, або навіть з певним дисконтом. На жаль, у нас профіцитного ринку немає вже давно. І те, що у нас профіцит за певними марками вугілля, - це профанація», - сказав він.

На питання щодо того, чому сьогодні в Україні використовується саме індекс API2, а не інші індекси, або, наприклад, російська ціна, експерт підкреслив репрезентативність даної методики. «Представник Agrus (провідне цінове агентство на міжнародному ринку вугілля. - Ред.) тільки що сказав, що це репрезентативна ціна, і до неї немає ніяких питань. Якщо ж говорити про так званий індекс Ростов+, то ми в законопроекті чітко прописали, що індикативи і ціни країни-агресора не можуть використовуватися і бути бенчмарком для внутрішнього ринку», - зазначив енергоексперт.

Немчинов також зазначив, що в Україні необхідно створювати власний ринок вугілля. Однак важливо розуміти, що 100% всього вугілля, видобутого в Україні, не може продаватися на біржі. «Треба починати проводити регулярно біржові торги, необхідно, щоб державні підприємства обов'язково продавали 100% своєї продукції через біржу», - заявив експерт.

Нагадаємо, в Антимонопольному комітеті відбувся круглий стіл «Шляхи вирішення проблемних питань, які стримують формування конкурентних відносин на ринках електроенергії». Перший заступник глави АМКУ Марія Нижник завила, що ціна на вугілля повинна бути ринковою і однаковою як для українських шахт, так і для імпорту.

У свою чергу, старший віце-президент міжнародного агентства Argus, провідного міжнародного цінового агентства Джим Ніколсон назвав індекс API2 в голландському вугільному хабі ARA (Амстердам, Роттердам, Антверпен) оптимальним ціновим орієнтиром для формування ціни на енергетичне вугілля в Україні. Він підкреслив, що індекс існує більше 20 років і широко використовується в Європі.