Підприємці закликають Зеленського ветувати закон про «податковий терор»
Частина нововведень, передбачених законопроектом, суттєво збільшують фіскальний тиск на підприємців, - СУП
Спілка українських підприємців закликає президента Володимира Зеленського не підписувати законопроєкт №1210 та повернути його на доопрацювання парламенту. Про це йдеться у відповідній заяві на сайті СУП.
«В умовах назріваючої економічно-фінансової діяльності значна кількість податків та зборів не буде сплачена до державного бюджету і тому набрання чинності законопроєкту може призвести до негативних наслідків для ділової активності», - йдеться у документі.
Експерти організації застерігають, що частина нововведень, передбачених законопроектом, суттєво збільшують фіскальний тиск на підприємців та можуть негативно позначитися на умовах ведення бізнесу в Україні.
Серед норм, на вилученні яких з документу наполягають підприємці, розширення прав контролюючих органів, ускладнення правил оподаткування, запровадження безпрецедентних механізмів контролю для іноземних компаній тощо.
В той же час, Рада підприємців при КМУ звернулася до голови Виконавчого комітету реформ Михеїла Саакашвілі з проханням звернути увагу президента на можливі ризики для економіки України у разі набрання чинності проекту закону №1210.
У зверненні наголошується, що в умовах економічної кризи, спричиненої розповсюдженням вірусу CovidOVID-19 у світі, а також введенням заборони для деяких суб’єктів господарювання на провадження своєї діяльності значна кількість податків та зборів не буде сплачена до державного бюджету через обмежувальні заходи тому підписання законопроекту №1210 може мати катастрофічні наслідки для економіки нашої держави.
Експерти акцентують, що законопроект №1210 розроблявся та голосувався до початку економічної кризи та пандемії, що суттєво вплинуло на значну кількість запропонованих ним змін, тому реалізація суперечливих норм не відповідає економічним реаліям, що склалися в сьогоднішніх умовах.
Нагадаємо, 16 січня 2020 року парламент схвалив в другому читанні та в цілому скандальний законопроект № 1210 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві».
У Раді підприємців при Кабінеті міністрів України назвали законопроект №1210 «податковим терором».
Категорично проти цього законопроекту виступили всі основні бізнес-асоціації та асоціації іноземних інвесторів України – в т. ч. Європейська бізнес асоціація, Американська торгівельна палата, Український союз промисловців і підприємців, Федерація роботодавців України та багато інших.
Зокрема, у Федерації роботодавців вважають, що законопроект №1210 - загроза розвитку бізнесу.
Федерація звернулася до Виконавчого комітету реформ з пропозицію врахувати ризики запровадження норм законопроекту № 1210 при підготовці пропозицій Президенту України з проведення першочергових реформ в податковій сфері.
Законопроект № 1210, прийнятий парламентом ще 16 січня 2020 року, хоч переважно і спрямований на імплементацію Плану протидії розмиванню бази оподатковування та виведенню прибутку з-під оподаткування (BEPS), включає низку нововведень, які ускладнюють процедуру адміністрування податків та суттєво збільшують фіскальний тиск на бізнес.
Федерація роботодавців України неодноразово публічно висловлювала позицію щодо неприйнятності для бізнесу зазначеного законопроекту.
Низка передбачених цим законопроектом змін є економічно необґрунтованою, значно збільшує ризики корупції в контролюючих органах, може негативно вплинути на доходи державного бюджету.
У Федерації також вважають, що перегляду та доопрацюванню підлягають положення законопроекту щодо:
- збільшення тиску на бізнес через підвищення розміру штрафних санкцій та введення нових штрафів;
- надання широких повноважень податковим органам з визначення «винної відповідальності» платника податків та розмірів штрафів;
- підвищення в рази ренти на видобуток залізної руди та акцизного податку на тютюнові вироби;
- запровадження безпрецедентних механізмів контролю за звітністю щодо контрольованих іноземних компаній.
У Федерації зазначають, що законопроект розроблявся та приймався парламентом до початку економічної кризи, яка виникла в Україні через вплив глобальної економічної кризи. Він не враховує впливу на бізнес-активність карантинних обмежувальних заходів, пов’язаних з COVID-19 як в Україні, так і в більшості країн світу.
У Федерації роботодавців наголошують, що сьогодні проект не відповідає економічним реаліям та потребує перегляду і доопрацювання.