Приватні будинки замість квартир. Яке житло і за скільки орендують українці
Попит на довгострокову оренду приватних будинків в період карантину подвоївся
Карантин в Україні триває вже півтора місяці і, з огляду на нові рішення Кабміну, сидіти вдома українцям доведеться ще, щонайменше, до 11 травня. Ця ситуація серйозно вплинула на бізнес, а сотні тисяч українців залишилися без роботи. Все це торкнулося і сфери оренди житла. Сайт «Сьогодні» з’ясував, яку нерухомість зараз вважають за краще винаймати українці і як змінилися ціни.
Замість квартир шукають приватні будинки
Безліч українців живе в орендованому житлі, але в умовах карантину багатьом просто стало нічим платити. Деякі орендодавці пішли на поступки і на період карантину дали своїм мешканцям знижки. В цілому ж, на профільних сайтах з оголошеннями можна помітити, що ціни на житло тимчасово знизилися. На даний момент житло можна винайняти на 20% дешевше, ніж місяцем раніше. І якщо раніше орендувати двокімнатну квартиру в центрі Києва не можна було навіть за 15 тис. грн, то зараз таких варіантів досить багато, адже на ринок вийшли і ті квартири, які за часів напливу туристів здавали подобово. Проте, не варто забувати, що ціни будуть низькими тільки на час карантину, а вже по його закінченні ситуація повернеться в звичне русло.
Незважаючи на те, що на ринку зараз з’явилося чимало пристойних квартир за низькими цінами, українці не поспішають їх винаймати. З огляду на нові карантинні реалії, люди не хочуть сидіти в чотирьох стінах навіть в центрі столиці, тому більшість підшукують собі будинки в передмісті, де можна прогулятися по території, сходити в ліс або на річку.
Так, за даними Аналітичного центру DOM.RIA, з початку карантину різко виріс попит на оренду приватних будинків. Українці шукають котеджі і дачі в передмісті. Основний запит на термін оренди – від півроку і більше. Як повідомляє експерт Аналітичного центру DOM.RIA Анатолій Топал, попит на довгострокову оренду будинків цієї весни вже на 80-90% вище, ніж в попередні роки.
«При цьому пропозицій на ринку на 20-25% менше, ніж навесні 2019 року. Тенденція збільшення попиту на оренду будинків, особливо в передмісті, триватиме до середини квітня», – говорить Топал.
А за час карантину інтерес українців до довгострокової оренди приватних будинків виріс на 102%. При цьому на 79% зросла і кількість дзвінків до ріелторів або власників. Якщо до карантину з усіх користувачів DOM.RIA лише 3,9% цікавилися орендою будинків, то зараз частка таких користувачів – 8,9%.
В аналітиці OLX Нерухомість за 1 квартал 2020 відзначається, що в Київській області, в порівнянні з березнем 2019, стало більше пропозицій з оренди житла за містом на 5%. Також зростання пропозицій можна помітити на Херсонщині – 4%. Майже в половині регіонів стали частіше пропонувати в оренду невеличкі будинки – до 4 кімнат.
Ціни на оренду приватних будинків в передмісті ростуть
За даними Аналітичного центру DOM.RIA, середня ціна в Україні на 1-кімнатні будинки – 140 доларів (3700 грн), 2-кімнатні – 279 дол. (7500 грн), 3-кімнатні – 360 дол. (9700 грн). Це в ціновому сегменті до 700 доларів.
«Далі йдуть вже сегменти від 1000 до 3000 доларів (від 27 тис. грн до 81 тис. грн – ред.). Це поліпшені умови з великою площею, можливо, басейном. Далі ціни від 3000 дол. і вище. У цьому сегменті пропозицій небагато. Ну і в сегменті +/- 10 000 доларів. Вільних хороших варіантів залишається все менше. І це може призвести до подорожчання пропозицій на 10-15% вже до кінця місяця», – кажуть аналітики.
Експерти додають, що якщо українці будуть з’їжджати в передмістя, то вартість оренди у валюті підвищиться на 10-12%. Але це за умови збереження активності попиту.
«Таку активність до приватних будинків можна пояснити ситуацією з коронавірусом. Люди хочуть ізолюватися від сусідів у багатоквартирних будинках. Також цієї весни приватні будинки для багатьох українців стануть альтернативою курортного відпочинку», – пояснює Топал.
Але, ясна річ, що ціни залежать значною мірою від місця розташування будинку. Наприклад, в Київській області недалеко від столиці ціни на пристойні будинки стартують від 20 тис. грн. В інших областях вартість оренди набагато нижча. Так, аналітики OLX відзначили, що в тій же Одеській області житло подешевшало на 12% в порівнянні з березнем минулого року і орендна плата там становить в середньому 15 тис. грн.
«Заощадити можуть і жителі Житомирщини – якщо рік тому орендодавці просили 3 350 грн за оренду будинку, то сьогодні його можна зняти за 2 200. Найбільше піднялася вартість у Київській області, де шукають як маленькі, так і великі будинки. У порівнянні з березнем минулого року ціни тут збільшилися більш ніж на 50%. Також більше стали просити орендодавці на Закарпатті – доведеться переплатити на 5 100 грн в порівнянні з цим же місяцем в 2019. Докласти доведеться і на орендований будинок на Волині – 3 000 грн, у Львівській та Миколаївській областях – по 2 400», – кажуть аналітики.
За даними першого кварталу, дорожче обійшлося б пожити на дачі або в котеджі в Київській області – майже 28 000 долл на місяць. У порівнянні з 4 кварталом 2019 ціни зросли на 28%. А ось бюджетними пропозиціями можуть похвалитися Сумська та Харківська області. Тут провести час на заміській фазенді можна всього за 2 000 грн на місяць. Більш того – в порівнянні з минулим кварталом ціни в другому регіоні впали на 1 000 грн.
Такий попит на нерухомість за містом може спричинити за собою нову тенденцію – українці почнуть шукати і скуповувати не квартири в новомодних ЖК, а приватні будинки десь в передмісті. До речі, ціни на придбання будинків зараз теж знизилися.
За даними OLX, в Одеській області ціни на приватні будинки впали на 10% в порівнянні з минулим кварталом. Зросла кількість пропозицій і в інших областях.
«Помітно більше пропозицій з продажу котеджів, будинків і дач в порівнянні з 4 кварталом 2019 року стало в Рівненській області – на 8%. Більш зацікавленими в придбанні житла стали мешканці Хмельницької області – тих, хто відгукувався на повідомлення, стало на 12% більше. А ось в Івано-Франківській області зростає як попит, так і пропозиція. У порівнянні з минулим роком кількість оголошень збільшилася на 9%, а зацікавлених стало більше на 11%», – відзначають аналітики.
Нагадаємо, вартість оренди однокімнатних квартир знизилася.