Левко Лук’яненко: За Конституцією народ є джерелом влади і має право змести нинішніх керівників

П’ятий Всесвітній форум українців, який сьогодні відкрився у Києві, розпочав свою роботу зі скандалу.

П’ятий Всесвітній форум українців, який сьогодні відкрився у Києві, розпочав свою роботу зі скандалу. Міністра закордонних справ України Костянтина Грищенка, що представляв на зібранні українську владу, освистали в момент, коли він проголошував свою промову. Крім того, дисиденту і відомому громадському діячеві Левку Лук`яненку не дали можливості виступити з трибуни. Начебто через те, що на форум мав завітати Президент. Але Віктора Януковича найбільше представництво української діаспори так і не побачило.

Про деталі того, що відбулося «Главком» вирішив розпитати у Левка Лук’яненка.

Левку Григоровичу, як організатори форуму пояснили свою відмову надати вам слово?

В ході підготовки до форуму голова Української Всесвітньої координаційної Ради Дмитро Павличко просив, щоб я не наполягав на цьому. Хоч я є автором Акту проголошення Незалежності. Хто ж тоді ще має право на виступ?

Проте, заявив Дмитро Васильович, делегатів на форумі небагато, всього 300 від 20-ти мільйонної діаспори, і вони хочуть дати виступити представникам закордонних громад, а для мене, так би мовити, немає місця.

А чим ви це поясните?

Організатори сподівалися, що на форум прийде Віктор Янукович. А вони знають, що я говорю правду відкрито, такою, як вона є. Колись я виступив гостро проти Кучми і був готовий виступити проти Януковича. Розкрити лицемірство його заяв, лицемірську суть політики Партії регіонів.

Адже Янукович - це вершина, а є ще велика піраміда антиукраїнської структури влади. Ці люди не мають в душі любові до України, не бажають їй добра.

Зараз загострюються взаємини між народом і владою, Україна стає на дуже небезпечну межу. Для вирішення суперечностей люди можуть вдатися до гострих способів боротьби. По Конституції народ є джерелом влади, і має право нинішніх керівників змести. Щось подібне я міг би говорити.

Якою є атмосфера на цьогорічному форумі?

Коли вже наближався його початок, я побачив, як ставиться до нього влада. Кількість присутніх було збільшено до 1000 чоловік за рахунок запрошених. Наприклад, від Міністерства культури пригнали 300 чоловік.

Тому що, безперечно, збір українців з багатьох країн, які представляють значну частину української нації, ігнорувати не можна. Але разом з тим маємо таку владу, яка явно не хоче реально співпрацювати з діаспорою. Наша влада думає більше про власне збагачення, ніж про долю України.

Присутність закордонних українців – це такий неприємний для них факт, який вони мусять витримати без жодного бажання врахувати клопотання наших братів.

Разом з цим, і самі делегати форуму були не надто налаштовані виявляти прихильність до української влади. Зокрема, під час виступу Костянтина Грищенка.

Були ті, хто дуже бурхливо сприйняв виступ міністра закордонних справ. Він побудував його дуже майстерно, зупинився на тому доброму, що було зроблено і що можна ще зробити. В цьому відношенні він виступив талановито. Але так само талановито він згладжував враження від ситуації в країні, обходив надзвичайно важливі проблеми.

Приміром, як можна говорити про збільшення конструктивної співпраці між Україною і Росією? Українська держава фінансує російські школи, ліцеї, російськомовну освіту загалом. В той же час в Росії немає жодної справжньої української школи. Російська влада робить все, щоб русифікувати українців.

Тобто, на думку учасників форуму, ця влада є проросійською і не захищає інтереси українців закордоном?

Можна так сказати.

Делегати висловили багато конструктивних пропозицій, висловили свої болі. І всі вони зводяться до того, що Україна не проводить належної політики підтримки закордонного українства.

Форуми українців відбуваються регулярно, але великого впливу, зокрема, на ситуацію в Україні, вони не мають. Як би ви сформулювали завдання таких заходів, окрім спілкування представників різних українських громад?

Форуми українців і за Кучми, і за Ющенка мало впливали на діяльність наших урядів і президентів.

Але з приходом до влади російської п’ятої колони на чолі з Януковичем вони взагалі стали ігноруватися. Є бажання звузити, зменшити їхнє значення.

Самі по собі форуми – це можливість з’їхатися, обмінятися думками, послухати один одного. І в цьому спілкуванні виробляється почуття єдності, розуміння того, наскільки наша діаспора велика, наскільки потужна.

Такий обмін є дуже і дуже корисним. Навіть якщо форум не примушує владу до виконання якихось побажань і планів. Це нагода зарядитися думками українців з інших країв, виробити почуття спільності, відчуття глобального явища українства.

Чому тоді, на вашу думку, українська влада зайняла позицію, як ви кажете, ігнорування?

Тому що вона така є. Вона ігнорує взагалі все – справедливість, законність, ігнорує нас самих, українців. Це просто природно для неї, бо це чужа влада. Це окупанти, які живуть на українській території, експлуатують працю українців, експлуатують надра, наживаються. Але душею вони далекі від наших мрій, від наших національних прагнень. Це просто чужа за духом сила.