Володимир Яворівський: Прокуратура перетрусила всі будинки творчості
В письменницькому середовищі скандал – спроби обрати нового голову Спілки письменників на з’їзді в Конча-Заспі минулого тижня закінчились нічим.
В письменницькому середовищі скандал – спроби обрати нового голову Спілки письменників на з’їзді в Конча-Заспі минулого тижня закінчились нічим. Обидва основні претенденти – нинішній голова Спілки Володимир Яворівський та голова Київської міської організації Віктор Баранов ледь не дотягнули до необхідного прохідного балу, тож Яворівський запропонував провести повторний з’їзд за місяць. Опоненти діючого голови Спілки тим часом ведуть активну кампанію – на сьогодні запланована прес-конференція за участі Баранова та його прихильників, що зняли власні кандидатури на його користь. На брифінгу будуть підведені висновки скандального з’їзду та прозвучать звинувачення на адресу Яворівського, якому згадають розпродаж власності Спілки, виключення письменників за інакомислення і порушення статуту. Сам Яворівський каже, що звинувачення давно «скисли» і обіцяє не вв’язуватися у війну компроматів.
На запланованій на сьогодні прес-конференції ваші опоненти, судячи з анонсу, будуть звинувачувати вас в багатьох речах. Це й розпродаж власності НСПУ і бажання всупереч статуту втриматись на посаді на третій термін. Чи означає, що за цей місяць ми почуємо багато компромату з обох боків?
В мене дуже короткий коментар – проти Віктора Баранова та його оточення я не буду викидати ніяких компроматів. Це – не мій стиль. Якщо ж їхня сторона буде це робити, то хочу сказати, що я зі свого боку компромату не боюсь. Щодо майна кожному делегатові з’їзду видана спеціальна брошура с повним педантичним звітом про фінансову діяльність Спілки письменників. Тож кожен письменник може прочитати та перевірити, що і як.
Один аргумент приведу – оскільки я все ж таки представник опозиції, то і влада діє відповідно. Так от – прокуратура перетрусила всі будинки творчості, викликали свідків, намагалися відкрити кримінальні справи… Але жодного звинувачення та зауваження з боку прокуратури не було. Ще раз підкреслюю – з приводу майна. А це була дійсно потужна перевірка, бо перевіряли і прокуратура, і міліція, і служба безпеки – всі кому ні ліньки. Щодо балачок про поліклініку – ну так це було рішення Ради. Рада проголосувала, розуміючи, що утримувати поліклініку спілка абсолютно не могла. Ми могли залізти у борги дуже швидко, і цей будинок в нас би просто відібрали. Через те був єдиний вихід – створити спільне підприємство, в яке ми увійшли тільки приміщенням, а «Новий зір» увійшов лікарями і коштами. Згідно нашої угоди, родини письменників там безкоштовно лікують і роблять безкоштовні операції на очах. Хтось просто непрофесійно вихоплює одну фразу з цієї угоди, хтось щось інше...
А щодо звинувачень в порушенні статуту, бо це буде вже ваш третій термін?
Але переді мною три терміни був Юрій Мушкетик. З’їзд – це найвищий керівний орган спілки, він приймає статут і має право приймати остаточне рішення. З’їзд включив мене у список кандидатів за попереднім неформальним погодженням з головами обласних організацій. Я готовий був скласти повноваження, бо за 10 років накопичується якийсь негатив, це цілком природно. Але вирішили, що потрібно, щоб якийсь час я ще побув головою Спілки як народний депутат з певними повноваженнями. Ось і все, якихось інших таємниць я не бачу.
Тобто сьогоднішню пресс-конференцію ви постфактум ніяк не будете коментувати?
Не буду. Це все прокислі факти і звинувачення. Ви на них реагуєте як журналіст, а інші прекрасно розуміють, що Яворівський 20 років в політиці – і нічого не приватизував, ніяких бізнесів не зробив, ані я, ані моя родина. Моя дружина – актриса, донька – журналістка на Новому каналі. В чому мене можна звинуватити – що я у спілки щось урвав? Та ради Бога – в мене було багато більше можливостей, як у депутата, щось приватизувати і таке інше. Тому я абсолютно спокійний.
Ви акцентуєте на тому, що ви опозиціонер, входите до складу опозиційної фракції. Чи припускаєте ви, що за вашими конкурентами можуть стояти якісь провладні структури?
Навіть не провокуйте мене на це. Я звинувачувати їх ні в чому не буду.
Тут ось в чому питання. Вам та вашому супернику Баранову не вистачило лічених голосів, щоб отримати прохідний бал. Стратегія ваших опонентів щодо залучення додаткових голосів зрозуміла – конкретні звинувачення на адресу нинішнього керівництва спілки. А яку роботу з членами спілки ведете ви? Що має змінитись до повторного з’їзду на вашу користь?
Я знаю, що вони їздять по Україні і агітують, а я цього робити не бачу ніякого сенсу, бо це зовсім не мій стиль. Через те відбудеться другий тур – і хай люди голосують. За цей місяць вони трошки охолонуть, поміркують, подумають, а я нікого агітувати не буду. Це ж не діти, яких можна вмовити на щось.
На чий бік можуть стати прихильники «непрохідного» Леоніда Талалая?
Я ж не знаю, хто за нього голосував. Думаю, і сам Талалай не знає. Знаю тільки, що його кандидатуру вніс гарний поет Анатолій Перерва із Харкова. Побачимо, куди ці люди прихилять.
Ви казали про перевірки силових структур за нової влади. Також на початку року нібито були намагання відібрати власність Спілки, в тому числі приміщення на Банковій. Яке зараз матеріальне становище НСПУ, бо для багатьох письменників, чиї голоси такі важливі, це дуже чутливе питання?
Змінився настрій в країні, і це, звичайно, відчувають письменники. Фінансове забезпечення Спілки стало дуже нерегулярним. Раніше хоч якісь копійки на заробітну плату капали, а зараз потрібно просто ходити й вибивати їх в Міністерстві культури, чого раніше фактично не було. На з’їзд нам практично не дали ні копійки, хоча в заходах на цей рік ми передбачали ці витрати. Тепер виявляється, що треба ще й другу частину з’їзду проводити, і зараз сушимо голову, де найти гроші, щоб людям оплатити проїзд.