Василь Надрага: Нова угода між урядом та профспілками стане по-справжньому революційною

Реформи тривають. Ще одною законодавчою ініціативою уряду є проект нової Генеральної угоди між урядом, роботодавцями і профспілками. Це досить фундаментальний документ що буде регламентувати трудові відносини як на рівні держави, так і на рівні трудових колективів. До того ж нещодавно у Будинку профспілок відбулося засідання Спільного представницького органу всеукраїнських профспілок та профспілкових об'єднань для ведення колективних переговорів та соціального діалогу на національному рівні.

Реформи тривають. Ще одною законодавчою ініціативою уряду є проект нової Генеральної угоди між урядом, роботодавцями і профспілками. Це досить фундаментальний документ що буде регламентувати трудові відносини як на рівні держави, так і на рівні трудових колективів. До того ж нещодавно у Будинку профспілок відбулося засідання Спільного представницького органу всеукраїнських профспілок та профспілкових об'єднань для ведення колективних переговорів та соціального діалогу на національному рівні.

На порядок денний було винесено питання «Про вирішення окремих розбіжностей та схвалення узгодженого тексту Генеральної угоди про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні на 2010-2012 роки з урахуванням результатів експертизи Кабінету Міністрів України на відповідність вимогам чинного законодавства та загальним нормам правопису». Про основи майбутньої угоди ІМК розповів міністр праці і соціальної політики Василь Надрага.

- Василю Івановичу, хотілося б почати наше спілкування з призабутої через місцеві вибори програми по видачі субсидій. Скільки українців на сьогодні отримали обіцяні субсидії?

- Сьогодні 900 тис. людей отримують субсидії. Система працює, тобто сьогодні якихось проблем, пов'язаних з тим, щоб там якісь черги, відсутність документів, відсутність інформації немає - все злагоджено працює, є взаємодія між суб'єктами субсидій, тобто тими, хто надає комунальні послуги, і управлінням соцзахисту, яке дає кінцеву відповідь.

Налагоджена робота у 80% областей, причому з усіма встановлений електронний зв'язок. Там, де цього не вистачає, то це пов'язано, скоріш, з існуванням всіляких житлових кооперативів... Тобто, сьогодні все нормально. Ми нещодавно, тиждень тому, провели загальноукраїнську селекторну нараду і не побачили, щоб щось пробуксовувало. Тобто сьогодні механізм працює, більше того, в області почали надходити додаткові бланки, для того щоб зняти навіть питання виготовлення цих бланків на місцях.

- До того ж ця робота проводиться на фоні того що у Кабміні готується кілька відставок...

- Ми працюємо. Сьогодні законопроекти треба підписувати, закінчувати підготовку над Генеральною угодою з профспілками і роботодавцями, тобто - роботи більш ніж достатньо. Ми всі сили спрямували на це. Ця угода - дуже серйозний документ, він буде регламентувати трудові відносини як на рівні держави, так і на рівні трудових колективів.

Там передбачені зобов'язання держави в особі виконавчої влади - Кабінету Міністрів, в особі місцевих органів самоврядування. Там передбачені зобов'язання роботодавців, там передбачені й проблеми, які піднімаються... Тобто - це комплексний документ. Попередній діяв в 2008-2009, в цьому році ми готуємо новий, тому це найважливіше, чим ми зараз займаємося. Щодо відставки - це тема, яка мене не цікавить.

- Як Ви вважаєте, з чим пов'язано те, що називаються конкретні прізвища людей, що можуть залишити уряд? І серед них...

- Ці питання задавайте тим, хто їх називає, мені це не цікаво.

- Добре, а можна детальніше про нову Генеральну угоду? Що вона у собі буде нести?

- Там проговорено всі питання, у тому числі і щодо робочого тижня, умов праці, умов безпеки праці, умов захисту, умов взаємодії між працівником і роботодавцем, зобов'язання, які бере держава, як гарант того, що ці сторони соціального діалогу будуть не лише домовлятися, а й будуть створені умови для того, щоб ці домовленості були реалізовані. І тому для нас сьогодні Генеральна угода є базовим завданням, просто в найближчі кілька тижнів будемо предметно ним займатися. Плани у нас, звичайно, оптимістичні.

- Наскільки масштабним буде цей документ?

- Документ буде стосуватися всіх працюючих, всіх суб'єктів господарювання - відповідно, так би мовити, всієї влади в нашій державі.

- Нову угоду можна назвати революційною? Якщо так, то у чому революційність угоди у порівнянні з попередньою?

- Життя плине, життя змінюється, той документ був підготовлений у 2006-2007 рр.., а зараз готуються зміни та доповнення. Змінюються підходи щодо формування системи відносин між працівником і роботодавцем, вносяться зміни за зобов'язаннями держави. Ну, я думаю, що він осучаснений, він осучаснений на три роки.

- У чому головні переваги?

- Там 193 пункти, і щоб всі перерахувати, знадобиться дуже багато часу.

- Там не буде таких шокуючих нововведень, як скажімо пропонується у РФ, де Російський союз промисловців і підприємців вийшов з пропозицією 60-годинного робочого тижня?

- Генеральна угода - це угода, яка підписується на базі чинного законодавства. Тобто вона як би вдосконалює і доповнює те, що сьогодні в нашому базовому законодавстві остаточно не проговорено.

Це світова практика, коли є базовий закон, а детальне узгодження та уточнення конкретних умов і положень у ньому виробляється саме такими ось угодами, причому вони досить короткострокові. Вони підписуються на 2-3 роки. Ну, ось це вже буде 10 генеральна угода. І відповідно, так би мовити, воно буде більш сучасним, з огляду на нинішні реалії в економіці, нинішній рівень розвитку відносин між профспілками і роботодавцями з одного боку, з іншого боку - з державою. Тобто, відповідно буде угода буде виконувати більш прикладну функцію.

- До Нового Року можна буде побачити її наочно?

- Так, ми працюємо над цим.