95% громадян України не можуть брати участь в дослідженнях щодо судової влади – результати опитування USAID
Тільки 1% громадян мають неодноразовий досвід відвідування судових установ
Лише 5% громадян України протягом останніх 24 місяців були учасниками судових проваджень. З них 4% брали одноразову участь у судових засіданнях та лише 1% громадян мають неодноразовий досвід відвідування судових установ. Решта 95% зазначають, що таких випадків не було. Таким чином більшість громадян України не можуть об‘єктивно коментувати діяльність судової влади.
Про це свідчать результати Першого кола Всеукраїнських опитувань громадян, суддів та правників щодо судової реформи та сприйняття корупції, яке провела Програма USAID реформування сектору юстиції «Нове правосуддя» за результатами 2017 року.
Опитування репрезентує об’єктивне висвітлення громадської думки, адже відповіді надали респонденти, які зустрічались із роботою органів судової влади протягом останніх 2 років.
Зокрема, 56% відвідувачів судів стверджують, що незалежність, професійна та етична діяльність суддів була на високому рівні, 58% респондентів вважають, що на відповідному рівні були організовані умови та інформаційна діяльність суддів, 53% стверджують, що рівень кваліфікації судді був належним, 50% - що були відсутні вимоги хабара.
«Враження населення щодо судової реформи та суддів формуються з новин на телебаченні - 76%, з оцінок знайомих - 37%, з інтернету - 26% і лише на 6% з власного досвіду», - свідчать результати опитування. До того ж більшу частку інформації щодо судової реформи населення отримує від журналістів - 55%, народних депутатів та офіційних джерел - 39%.
За даними опитування, 35% населення України вважають, що наслідки судової реформи вже у найближчі 24 місяці будуть мати позитивний вплив на здійснення правосуддя в Україні.
Результатом підвищення довіри громадян до судів є реалізація з 2014 року судової реформи. «Зміни до Конституції України в частині правосуддя та Закон «Про судоустрій і статус суддів» мають позитивний вплив не лише на незалежність судів, а й на стабільність судової системи та підвищення довіри громадян України до судової влади», - йдеться в результатах опитування.
Нагадаємо, що довіра громадян України до судів та судової влади зросла з 2015 року по 2017 рік на 7% - з 5% до 12%, що є найбільшим показником росту серед інших гілок влади.