До протестів у Польщі приєднався Лех Валенса
Лех Валенса заявив, що теперішня влада отримала демократичну Польщу
Засновник знаменитої профспілки «Солідарність» і перший президент посткомуністичної Польщі Лех Валенса приєднався до протестів проти скандальної судової реформи. «У 1989 році ми дали вам демократичну Польщу. Ви повинні боротися за неї - усіма можливими засобами», - заявив він в суботу, 22 липня, на акції протесту в Гданську.
Валенса звинуватив правоконсервативний уряд в тому, що воно «програло» демократичні завоювання борців проти комуністичного режиму.
«Нашому поколінню вдалося направити Польщу на правильну дорогу і домогтися поділу влади. Не можна допустити, щоб тепер все це було зруйновано», - заявив він. У Гданську, як і по всій Польщі, в суботу пройшов мітинг проти судової реформи.
У ніч на суботу польський Сенат схвалив закон про реорганізацію Верховного суду голосами 55 сенаторів при 23 голосах проти і двох, що утрималися. Сейм схвалив цей закон 20 липня.
Критики вбачають у законі, який фактично ставить Верховний суд під контроль уряду і парламенту, спробу підірвати принцип поділу влади і замах на правову державу. Закон вступить в силу, якщо його підпише президент Анджей Дуда, на це у нього є 21 день.
Тим часом в Євросоюзі продовжують застерігати Польщу, що ця реформа не залишиться без наслідків.
«Той, хто ні в гріш не ставить правову державу, може опинитися в політичній ізоляції», - заявив міністр юстиції ФРН Хайко Мас (Heiko Maas) в інтерв'ю газеті Bild am Sonntag, опублікованому в неділю, 23 липня.
Раніше віце-президент Єврокомісії Франс Тіммерманс вказав, що ЄС може почати процедуру по 7-ю статтею Лісабонського договору, що передбачає санкції аж до позбавлення країни-порушниці права голосу. Нарада пройде в Єврокомісії вже в кінці липня. За словами Тіммерманс, судова реформа в разі вступу в силу «скасує ще залишилася незалежність юстиції і поставить її під повний політичний контроль уряду».
Детальніше про останні події в Польщі можна прочитати у статті «Главкому» «Польща. Запах Майдану».