Голова АМКУ: Накладення штрафу на «Газпром» не вирішить проблеми
Україна є учасницею міжнародних договорів щодо визнання судових рішень, і для стягнення належної суми за законним рішенням існує процедура
Голова Антимонопольного комітету Юрій Терентьєв в інтерв'ю «Главкому» заявив, що накладення 3,3 мільярди доларів штрафу на «Газпром» не вирішить питання демонополізації на внутрішньому ринку газу
«Ситуацію з «Газпромом» треба розглядати окремо від інших процесів, якими ми займаємось. Треба розуміти, що накладення штрафу на «Газпром» не вирішить питання демонополізації на внутрішньому ринку газу. За цією справою порушення вже встановлене, рішення прийняте, і штраф має бути сплачений, відповідно до закону», - зазначив Терентьєв.
За його словами, якщо Господарський суд Києва прийме рішення про примусове стягнення цієї суми з «Газпрому»,то українська сторона збирається його виконувати за спеціальною процедурою.
«Це не найважче питання. Україна є учасницею міжнародних договорів щодо визнання судових рішень, і для стягнення належної суми за законним рішенням існує процедура», - підкреслив Голова Антимонопольного комітету.
Нагадаємо, 5 жовтня Антимонопольний комітет України подав до Господарського суду міста Київ позовну заяву про примусове стягнення з ПАТ «Газпром» штрафу, пені та зобов’язання виконати рішення Комітету стосовно припинення порушення.
У січні 2016 року комітет оштрафував ПАТ «Газпром» на 85,86 млрд грн за зловживання монопольним становищем на ринку транзиту природного газу через українську газотранспортну систему. Термін виконання рішення комітету – 4 травня 2016 року.
«Газпром» оскаржив рішення АМКУ, проте господарський суд Києва повернув позовну заяву без розгляду. Суди всіх інстанцій, у тому числі Верховний суд України, відмовили ПАТ «Газпром» у задоволенні скарги про визнання повернення незаконним.
Як повідомлялось, 25 вересня розпочався процес між ПАТ «Газпром» і НАК «Нафтогаз України» в Арбітражному інституті Торгової палати Стокгольма. Предмет позовів цієї справи – контракти на постачання газу з Росії до України і транзит газу через територію України від 2009 року. Українська сторона домагається зміни ціни на російський газ і перегляду умов транзиту до Європи.
Росія ж наполягає на тому, що Україна повинна заплатити за газ, який не споживала. Принцип «бери або плати», закладений в контракт 2009 року, передбачає, що Україна зобов'язана сплатити фіксовані обсяги газу, незалежно від того, буде вона їх де-факто закачувати чи ні. Фактично ми зобов'язані оплатити недобір газу. Україна має більш високі шанси на перемогу.