Надзвичайна ситуація негативно впливає на вугільну галузь України - Турманов
Так не можна, щоб ТЕС, які не працюють, отримували високий тариф і прибуток, а ті, що працюють, отримували менший тариф і збитки - експерт
Якщо уряд продовжить надзвичайний стан в енергетиці, термін якого закінчується 17 липня, це буде порушенням нового закону «Про ринок електроенергії». Через ці надзвичайні заходи ТЕС, які працюють, отримали збитки, і надзвичайний стан негативно впливає на вугільну галузь України. Таку думку в коментарі журналістам висловив голова Центрального комітету працівників вугільної промисловості України Віктор Турманов.
За його словами, після введення надзвичайного стану теплові електростанції, які працюють на вугіллі марки «А» (антрацит), виявилися в більш привілейованому становищі, оскільки їм було призначено більш високий тариф на відпуск електроенергії.
«Виходить, що ті станції (ТЕС), які фактично не працювали через відсутність вугілля марки А (антрацит), виявилися в привілейованому становищі - у них і прибуток вийшов. А хто працював (на «газовому» вугіллі - ред.), ті отримали менше », - зазначив Турманов.
Він підкреслив, що на сьогоднішній день є рішення, що надзвичайні заходи в енергетиці діють до 17 липня і після цього скасовуються.
«Адже вийшов закон «Про ринок електроенергії», який скасував колишній закон - а там було право вводити надзвичайний стан. У нинішньому законі такого права немає (хіба що Кабмін зможе це зробити в самому крайньому випадку). Тому з 17 липня надзвичайні заходи в енергетиці скасують. А якщо не скасують, треба бити на сполох, що відбувається порушення закону. Так не можна, щоб ТЕС, які не працюють, отримували високий тариф і прибуток, а ті, що працюють, отримували менший тариф і збитки», - додав Турманов.
«Через збитки ТЕС, які працюють, змушені зменшувати вироблення, що негативно впливає на шахти України - відбувається зниження закупівлі вугілля. Надзвичайні заходи треба було ще раніше ліквідувати. Сподіваюся, з 17 липня вони будуть скасовані», - резюмував він.
Нагадаємо, раніше міністр енергетики Ігор Насалик заявив, що уряд не має наміру продовжувати надзвичайні заходи в енергетиці. Віце-прем'єр Володимир Кістіон підкреслив, що запасів вугілля на станціях досить, щоб увійти в опалювальний сезон без надзвичайних заходів.
Напередодні компанія «ДТЕК Західенерго» подала позов до Окружного адміністративного суду Києва про скасування розпорядження Кабінету міністрів, яке передбачає введення надзвичайних заходів на ринку електроенергії. На думку компанії, під приводом дії надзвичайних заходів була допущена тарифна дискримінація ТЕС, що працюють.
«Механізм її реалізації полягав в ручному перенаправлення 30% всіх коштів, які повинні були отримати всі ТЕС України, на дотування виключно низки ТЕС, зупинених через дефіцит антрациту», - відзначили в прес-службі компанії.