Оприлюднено унікальні документи КДБ про репресії українців під час Голодомору
У вільному доступі з’явилися документи КДБ щодо репресій проти українців, які чинили опір винищенню Голодомором
Центр досліджень визвольного руху (ЦДВР) спільно з Архівом СБУ оприлюднили документи КДБ стосовно репресій проти людей, які чинили опір винищенню Голодомором у 1932-33 роках.
Як повідомили у прес-центрі ЦДВР, переглянути документи можна на Електронному архіві визвольного руху avr.org.ua.
Документи, що зберігаються в Галузевому державному архіві СБУ, є важливим історичним джерелом для вивчення Голодомору 1932-1933 рр. в Україні. Протягом радянської доби вони залишалися недосяжним для науковців і громадськості. Як наголосив директор Архіву СБУ Андрій Когут, нині проводиться безперервний пошук, систематизація, розсекречення й оприлюднення документів, що висвітлюють цю трагічну сторінку української історії.
Нагадується, що 7 серпня 1932 р. Центральний виконавчий комітет і Рада народних комісарів СРСР прийняли постанову «Про охорону майна державних підприємств, колгоспів і кооперації та зміцнення громадської (соціалістичної) власності». Вона «захищала» відібране у селян («усуспільнене») майно від спроб повернути його і передбачала суворі покарання – розстріл або 10 років ув’язнення у виправно-трудових таборах. Постанова залишилася у народній пам’яті як «закон про п’ять колосків» – її активно використовували в ході хлібозаготівельних кампаній.
Понад 21 тис. архівних кримінальних справ стосуються репресій, вчинених у 1932-1933 роках проти людей, які намагалися чинити опір чи говорити правду про Голодомор. Колекція оприлюднених документів складається з показових документів, що містяться в кримінальних справах, здебільшого це машинописні обвинувальні висновки. Фігурантів зазначених справ обвинувачено в опорі вивезенню хліба, його приховуванні чи крадіжці, «контрреволюційній» агітації проти колективізації, надмірного оподаткування й хлібозаготівлі, вчиненні терористичних актів проти представників радянської влади й активістів.
Нагадаємо, минулого року Е-архів публікував колекцію документів про те, як під час Голодомору з України масово вивозили продукти. Відкритий у березні 2013 року Електронний архів визвольного руху avr.org.ua є спільним проектом Центру досліджень визвольного руху, Львівського національного університету імені Івана Франка та Національного музею «Тюрма на Лонцького». Сьогодні в Е-архіві доступні копії 23 тис. 839 документів.
Як повідомлялося раніше, президентське подружжя вшанувало пам’ять жертв Голодомору в Україні.
Нагадаємо, сьогодні, 26 листопада, в Україні вшановують пам’ять жертв голодоморів. День пам’яті жертв голодоморів відзначається щорічно в четверту суботу листопада на підставі президентських Указів № 1310/98 та № 431/2007.
У ХХ сторіччі українці пережили три голодомори: 1921-1923, 1932-1933 і голод 1946-1947 років. Утім, наймасштабнішим був Голодомор 1932-1933 років – геноцид українського народу, здійснюваний тоталітарним комуністичним режимом СРСР. Голодомору передувала насильницька колективізація сільських господарств, «розкуркулення» селян, хлібозаготівельна кампанія, масовий терор на селі.
Терор голодом, що діяв в Україні протягом 22-х місяців – це свідома і цілеспрямована політика сталінського уряду, стратегія і тактика якої виконувалася, починаючи з 1928 року. Ця карально-репресивна акція була спрямована на упокорення українського селянства, на знищення самостійних селянських господарств – соціально-економічних підвалин української нації. Українські селяни стали наступними жертвами сталінського режиму після тотальних репресій щодо української інтелігенції та духівництва. У пікові місяці Голодомору щохвилини в Україні помирало 24 людини. За короткий проміжок часу Москва вбила 4,5 мільйони українців.
Упродовж десятиліть голодомор в радянській Україні замовчувався. Дослідження цієї трагедії розпочалися лише наприкінці 80-х років минулого століття.