Рада ухвалила закон про соціальні послуги
За відповідний законопроект проголосували 230 народних депутатів
Верховна Рада у другому читанні і в цілому ухвалила закон № 4607 про соціальні послуги. За з другого разу проголосували 230 народних депутатів (спочатку - 222 нардепи). До цього точилися суперечки щодо деяких норм законопроекту, ухвалити рішення вдалося лише після запропонованих з голосу змін.
Документ представив перший заступник голови комітету ВРУ у справах ветеранів та осіб з інвалідністю, голова фракції «Народний фронт» Максим Бурбак.
«Соціальні послуги будуть надаватися особам, які відносяться до вразливих груп населення, а також перебувають у складних життєвих обставинах. Соціальні послуги надаватимуться лише за результатами оцінювання індивідуальних потреб особи. Визначені базові соціальні послуги, надання яких гарантується місцевими адміністраціями, виконавчими органами міських рад, міст обласного значення, а також виконавчими органами об'єднаних громад», - сказав Бурбак.
Згідно із документом, соціальні послуги мають надавати професіонали: це можуть бути державні, комунальні організації, або ж громадські об'єднання, благодійні або релігійні організації, які надають соцпослуги без здійснення підприємницької діяльності.
Непрофесіонали можуть надавати соціальні послуги тільки своїм родичам, з якими разом проживають.
Документ визначає різновиди соціальних послуг за різними типами, як-то екстрена, постійна, тимчасова чи одноразова допомога; або ж:
- соціальна профілактика - запобігання виникнення складних життєвих обставин,
- соціальна підтримка - подолання складних життєвих обставин,
- соціальне обслуговування - мінімізація наслідків складних життєвих обставин.
Встановлюється, що Мінсоцполітики затвердить державні стандарти щодо надання послуг.
Передбачається надання компенсації надавачам соціальних послуг. Якщо йдеться про недержавні організації (громадські, релігійні тощо) - це 70% мінімальної зарплатні у погодинному розмірі, але не більше 360 годин на місяць (це 17,59 грн за кожну годину).
Тим, хто доглядає за родичами, компенсацію вираховують, як різницю між прожитковим мінімумом та середньомісячним сукупним доходом родини за попередні півроку.
Законопроект передбачає створення Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг. Там має міститися інформація про надавачів соціальних послуг, окремо - про людей, які надають соцпослуги, не здійснюючи підприємницької діяльності, а також про отримувачів. Дані у реєстрі вважаються конфіденційними і захищаються згідно із законом "Про захист персональних даних". Держателем реєстру має стати Мінсоцполітики; адміністратором - держпідприємство, яке має визначити профільне міністерство.
Документ набере чинності наступного дня після офіційної публікації і вступить у дію з 1 січня 2020 року.