Вчені замінили світовий еталон кілограма
Наразі еталоном є платино-іридієва гиря, відома за неофіційною назвою Le Grand K
У Франції на Загальній конференції мір і ваг вчені замінили еталон кілограма.
Про це 16 листопада повідомляє ВВС.
Наразі еталоном є платино-іридієва гиря, відома за неофіційною назвою Le Grand K, яку зберігають у сейфі в Сен-Клу на околиці Парижа.
На зустрічі у Версалі кілограм вирішили «відв’язати» від матеріального носія-еталона – він буде визначатися через сталу Планка.
Також на конференції дещо змінили чи уточнили визначення шести інших основних одиниць вимірювання: секунди, метра, ампера, кельвіна, моля і кандели. Зміни набудуть чинності 20 травня 2019 року.
Зазначається, що таким чином завершено реформу, яка тривала десятки років.
Від фізичного еталону метра відмовилися ще у 60-х роках минулого сторіччя. Зараз метр визначається з допомогою ще однієї сталої, швидкості світла: це відстань, яку проходить світло у вакуумі за 1/299 792 458 секунди.
У 2005 році вчені узгодили, що сталу Планка використовуватимуть для визначення кілограма, елементарний електричний заряд (заряд електрона) – одиниці сили струму, а сталу Больцмана – термодинамічної температури.
Вчений із Національної лабораторії фізики Великобританії Перді Вільямс заявив, що йому «трохи сумно через зміни». «Але це важливий крок вперед. Нова система буде працювати значно краще», – вважає науковець.