Віце-прем'єр Зубко: ЦВК консервує радянську систему управління державою
Міністр регіонального розвитку стверджує, що ЦВК гальмує реформи з децентралізації, призначаючи неповноцінні вибори в ОТГ
Віце-прем'єр-міністр - Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко закликав не відкладати проведення перших виборів в об'єднані територіальні громади.
Як ідеться у заяві віце-прем'єра, опублікованій на сайті Мінрегіону, ЦВК призначила на грудень цього року вибори лише у частині громад, що подали заявки на участь у виборах, та спрямувала на них лише половину від виділених коштів. Водночас, місцеві вибори за старою системою заплановані у повноцінному форматі, незважаючи на проведену реформу з децентралізації.
«Складними були рішення щодо об’єднання громад, складно приймались рішення облрадами про затвердження перспективних планів, непросто було Уряду знайти кошти на проведення перших виборів в ОТГ. Але цей шлях пройдено! І тепер понад два мільйони людей стали заручниками рішень ЦВК. Відсутністю рішення щодо проведення перших виборів в усіх об’єднаних громадах ЦВК свідомо чи несвідомо консервує радянську систему управління в країні», - йдеться у заяві.
Зубко наголосив, що ЦВК ухвалила рішення призначити 11 грудня 2016-го вибори депутатів сільських, селищних, міських рад 41 ОТГ і сільських, селищних, міських голів, проте із 10,5 млн грн, виділених урядом на перші вибори в ОТГ, на них спрямована лише половину. За рахунок решти коштів збираються фінансувати позачергові вибори до старих органів місцевого самоврядування. «Цим рішенням у ЦВК просто підключають неефективну радянську систему до апарату штучного дихання. І водночас позбавляють кисню нові прогресивні самоврядні форми місцевої демократії», - підкреслює він.
«Ніхто не заперечує, що позачергові вибори місцевого самоврядування проводити потрібно. Але їх можна провести пізніше! Натомість вибори в усіх об’єднаних громадах потрібні саме зараз! Для того, щоб вже з 1 січня 2017 року ОТГ могли вступити у нові міжбюджетні відносини. Уряд знайшов для цього необхідні кошти: 10,5 млн грн вже виділено, рішення щодо виділення ще 30 млн грн було схвалене на останньому засіданні Кабінету Міністрів. Цього цілком достатньо, щоб провести вибори в усіх об’єднаних у 2016 році громадах», - йдеться у заяві.
«В умовах децентралізації саме формування спроможних громад, якими є ОТГ, є найбільш перспективною формою місцевої самоорганізації. І саме там чекають виборів. Логіка ЦВК призначити вибори лише у 41 ОТГ виглядає сумнівною і суперечливою. Адже вже близько 200 ОТГ подали до ЦВК документи щодо проведення виборів. Близько 4000 громад ініціювали процес добровільного об’єднання. А загалом цього року очікуємо утворення 245 ОТГ», - наголосив Зубко.
На його думку, рішення ЦВК «грає на руку тим силам, які зацікавлені зберегти політичний вплив на місцеве самоврядування у вигляді подрібнених недієздатних, невпливових сільських рад і участь у корупційних схемах, особливо дерибані земельних ресурсів».