Закріпити владу: в.о. президента Узбекистану здійснив масштабні кадрові перестановки
Низка кадрових рішень Мірзіяєва викликала подив у політологів
Виконувач обов'язків президента Узбекистану Шавкат Мірзіяєв не забарився прибрати з уряду низку чиновників, а також повернув до влади деяких осіб, які провинились у чомусь за часів Карімова, пише EurasiaNet.
Спочатку, одразу після призначення як в.о. глави держави, Мірзіяєв здійснив перестановки в Кабінеті міністрів. Низка його кадрових рішень викликала подив. Всупереч очікуванням, перший заступник прем'єр-міністра Узбекистану Рустам Азімов, який вважався можливим наступником Карімова і конкурентом Мірзіяєва, не позбавився свого портфеля, а, навпаки, отримав додаткові функції в уряді.
З огляду на те, що Мірзіяєву з дуже високою часткою ймовірності вдасться на постійній основі зайняти крісло глави держави після призначених на 4 грудня президентських виборів, зміцнення позицій Азімова, можливо, вказує на можливість формування в Узбекистані якогось владного тандему, йдеться у статті.
Водночас узбецький політолог Пулат Ахунов вважає, що у Азімова немає майбутнього. «Навіть якщо спочатку вони зроблять його прем'єром, потім вони його дискредитують, заявивши, що він не справляється з покладеними на нього обов'язками. Потім його звільнять, і всі забудуть про нього», – сказав Ахунов.
Також здивування викликало призначення на посаду заступника прем'єр-міністра 55-річного Абдулли Аріпова, який, зокрема, займатиметься сферами культури, молоді, інформаційних технологій і телекомунікацій. Він уже обіймав цю посаду в 2002–2012 рр., але потім зник з очей після того, як Генпрокуратура відкрила кримінальну справу, пов'язану з корупційним скандалом навколо роботи в Узбекистані російської компанії МТС. Неурядові ЗМІ повідомляли в 2012 році, що прокуратура підозрювала Аріпова в незаконній видачі МТС дозволів на встановлення 250 стільникових антен.
Пов'язані з роботою МТС в Узбекистані махінації зазвичай асоціюються з ім'ям старшої дочки Іслама Карімова Гульнари. У 2014 році її помістили під домашній арешт під охороною узбецьких спецслужб, і наразі про її долю практично нічого не відомо. У ЗМІ нещодавно з'явилися непідтверджені повідомлення про те, що Карімову помістили до психіатричної лікарні, що може мати первне відношення до перестановок в уряді. Незрозуміло, як Аріпову вдалося уникнути переслідувань Генпрокуратури. Можливо, йому надав протекцію Мірзіяєв, радником якого Аріпов раніше був.
«Ці перестановки вказують на те, що Мірзіяєв дуже впевнено почувається і що він користується повною підтримкою внутрішніх і зовнішніх сил. У Аріпова є контакти і зв'язки в середовищі російського бізнесу в сфері телекомунікацій, і факт його настільки стрімкого повернення означає, що з цього питання було досягнуто якихось домовленостей», – сказав Ахунов.