Як шахтарі на Донбасі незалежність України здобували. У Києві відкрилася виставка про працю і війну

Шахтарі переконані, що Україна здобула незалежність завдяки їм

У столичному Музеї Тараса Шевченка в Києві з 18 серпня до 4 вересня проходить виставка робіт київського фотохудожника Євгенії Білорусець. Серед експозицій фотографії від початку 1990-х років до подій війни, яка розпочалася на Донбасі два роки тому.  

У фотографіях практично уся історія шахтарського громадського руху, побуту, умов праці за останні 25 років. «Шахтарі переконані, що Україна стала незалежною завдячуючи шахтарському руху, тобто тому, що вони безпосередньо брали участь у створенні цієї країни», - каже художниця. За її словами, гірники – це соціальна група з величезним потенціалом тому, що вони відчувають зв'язок з цією країною і необхідність свого впливу на вирішення ситуації.

Євгенія Білорусець згадує, як на одній з протестних акцій у 1998 році вона стала свідком безпрецедентного випадку прояву насильства з боку української міліції до протестувальників. Був випадок, коли міліціонер бив беззбройну людину ногами, а решта «правоохоронців» нічого не робили, аби цьому завадити. «На мій погляд, усі це стало передвісником трагічних подій, трагедії війни. Про ті випадки порушення прав людини, те крайнє насильство, яке застосувалося до окремих протестувальників на Сході у Києві мало знали, мало говорили», - переконана фотохудожниця.

Євгенія розповіла, що коли готувала фотоархів до виставки, то моніторила українські медіа, насамперед пресу з 1990 до 1999 роки і помітила багато замовчувань життя на Донбасі. «Мене вразило те, що якщо, наприклад, в пресі Антрацита з’являлася інформація про те, що йдуть протести, люди готові голодувати, в столичній пресі не було ані слова про це. Я розумію, що замовчування якихось процесів відбувалося постійно», - констатує вона.