Пальмова загроза в Україні

Україна зменшує імпорт пальмової олії, проте не зможе повністю від неї відмовитись.

Україна зменшує імпорт пальмової олії, проте не зможе повністю від неї відмовитись. Навіть соняшникова олія не замінить цього виду рослинного жиру, який з 90-х років міцно закріпився на нашому ринку. Він суттєво здешевлює продукцію, але тільки для виробника, а не для кінцевого споживача. Враховуючи, що транс-жири, які утворюються при використанні пальмової олії у харчовій промисловості, наш організм погано сприймає, варто потурбуватися про своє здоров’я. Тому будьте обережними з розсипчастим печивом, чіпсами, випічкою, особливо з листкового тіста, напівфабрикатами, гамбургерами та всілякими соусами.

Про це в прес-центрі «Главкому» розповіли президент Науково-дослідного центру незалежних споживчих експертиз «Тест» Валентин Безрукий, експерт аграрних ринків Українського клубу аграрного бізнесу Роман Сластьон та лікар-дієтолог Оксана Скиталінська.

Роман Сластьон: «160 тисяч тонн пальмової олії – це трошки більше 3 кг на людину в рік»

На сьогоднішній день динаміка така, що ми і споживаємо менше, і реекспортуємо до Росії також менше. Для наших потреб ми імпортуємо близько 160 тисяч тонн пальмової олії щорічно. Крім того, останніми роками ми також закріпилися в плані реекспорту, тобто імпортували в свої порти, з яких потім доставляли на російський ринок близько 100 тисяч тонн пальмової олії. Але через те, що зараз різниця в цінах між соняшниковою олією і пальмовою скорочується (а це до певної міри замінники), відбувається певне зменшення обсягів імпорту. Наразі ціна на пальмову олію становить близько 1050-1100 доларів за тонну, а соняшникової - майже на тому ж рівні, і лише дещо її перевищує.

Валентин Безрукий: «Для жителей Украины несвойственно использование растительных жиров вместо молочных»

Если вести речь о том, где не нужно встречать пальмовое масло, то, конечно же, в молочной продукции, потому что именно там чаще всего делают фальсификаты. Заменить молочный жир пальмовым, и, соответственно, удешевить продукт, в первую очередь для производителя, потому что потребителю он особо не удешевляется. Тем более, если это не заявить по составу, то можно продавать под видом обычного продукта.

Мы встречали его в обычном пастеризованном молоке, в небольшом(!) количестве видов твердых сыров. Больше всего проблем по фальсификации в сгущенном молоке, мороженом. Нормального мороженого, которое сделано на молочном жире, меньше, чем продуктов, комбинированных по составу с растительными жирами, в частности с пальмовым маслом. Встречается пальмовое масло в обычных сливочных маслах, которые могут являться спредами, что опять-таки не заявлено. На нем делают печение, и получается более дешевое производство. Те же чипсы на нем могут обжариваться. В заменителях типа растворимый шоколад, растительные сливки используется пальмовое масло.

Это весьма приличный заменитель нашего подсолнечного масла, но лишь в некоторых сегментах, потому что они по консистенции совершенно разные.

Популярность пальмового масла была обусловлена тем, что пытались увеличить ассортимент продукции, снижая его себестоимость в начале рыночной экономики. Сейчас эта тенденция должна уходить, потому что все-таки спрос на более качественную продукцию растет.

Оксана Скиталінська: «27% транс-жирів людина споживає за рахунок кондитерських виробів»

Пальмову олію, яка прийшла до нас на початку 1990-х років як дешевший замінник рослинних жирів, зараз почали використовувати настільки широко, що легше сказати, де її немає. 27% транс-жирів людина споживає за рахунок кондитерських виборів – розсипчасте печиво, чіпси, випічка, особливо листкове тісто, напівфабрикати, гамбургери, всі види соусів.

Здавалось би, це рослинний продукт, чому він такий небезпечний? Справа в тому, що ця пальмова олія є двох видів: пальмово-ядерна та із м’якоті. Пальмову м’якоть використовують найбільше, вона дуже насичена, ми її називаємо олією, а насправді - це жир. Коли його використовують у виробництві продуктів, то обов’язково піддають якійсь технологічній обробці. Вона, як правило, полягає в тому, що через нього пропускають водень, тобто його приводять до ще твердішого стану. Це робиться для того, що такий продукт дуже довго зберігається. Але він не є здоровим жиром, наша травна система не пристосована до нього. Така велика кількість жиру порушує ліпідний обмін в організмі, в першу чергу, діє на судини і викликає атеросклеротичні зміни, тягне за собою серцево-судинні захворювання, діабет, навіть онкологічні захворювання, хворобу Альцгеймера. Основними споживачами цих продуктів є діти, і вплив їх буде відомий тільки через деякий час.

В 2003 році уряд Данії прийняв положення, що в продуктах має бути не більше 2% транс-жирів. У нас таких стандартів поки що не існує, існує тільки щодо спредів, в яких може бути не більше 8%.

Чи може в майбутньому наша соняшникова олія витіснити пальмову?

Роман Сластьон: Повністю витіснити буде неможливо через певні відмінності в даних видах олії. Але частково, звичайно, можна. В Україні виробляється досить значна частка соняшникової олії, ми багато її експортуємо, потенціал для заміни є.

Як в Європі ставляться до використання пальмової олії? Чи будуть ці стандарти застосовані у нас?

Валентин Безрукий: В отношении трас-жиров Дания самая продвинутая страна, потому что остальные страны ЕС не пошли так далеко, и единых стандартов там тоже нет. Там в принципе тоже используется пальмовое масло. Они считают, что растительный жир имеет право на существование, у него есть свои «плюсы».

Молоко входит в список пяти продуктов, которые способствую развитию диабета, но мы же не говорим, что молоко - это вредный продукт. Точно также и здесь. Те, кто ратует за обширное применение растительных жиров, говорят, что в молочных жирах опасность другого типа. Поэтому, так или иначе, оно все равно будет присутствовать. Снизить употребление, конечно, можно, потому что для жителей Украины несвойственно использование растительных жиров вместо молочных. Безусловно, для Азии это может быть, потому что известно, что есть проблемы по расщеплению молочного белка или жиров в азиатских жителей. Для европейцев это не проблема: у нас 92% спокойно расщепляют молоко, в то время как китайцы или коренные индейцы США не могут переварить его на 100%.

Поэтому в конечном итоге мы очень здорово снизим потребление пальмового масла, тем более, что способы борьбы запросто можно организовать. Достаточно ввести то, что возможно в рамках ВТО - дополнительные акцизы, и таким образом справиться с этой проблемой.

Пане Валентине, в яких видах сирів ви виявили пальмову олії? Які дослідження ви проводили з цього приводу і протягом скількох років?

Валентин Безрукий: Что касается «сырной войны» с Россией, то однозначно можно сказать, что это политическая ситуация и никакого отношения к реалиям она не имеет. Новости последних дней: «Роспотребнадзор» обзвонил все свои лаборатории и запретил им делать для нас анализы. Мы собирались закупить образцы по Москве, и вместе с российскими обществами защиты прав потребителя провести там анализы параллельно по Москве и по Киеву. Лаборатории уже дружно начали отказываться и рассказывать нам, что «Роспотребнадзор» настоятельно не рекомендовал им с нами работать. Протокол испытаний ни мы, ни государственные органы не видели, потому что господин Онищенко нам его не дает. Мы считаем, что инициатором всей этой волны были их производители. Это конкуренция. Может быть, каким-то образом сработали и выборы, поскольку, насколько нам известно, Онищенко тоже куда-то баллотируется.

За последние два года мы сделали более ста исследований по сырам. Последнее было в августе прошлого года. Мы покупали 10 образцов на базарах, и 5 – в рознице. Из этих 15 сыров только 2 продукта были с растительными жирами, и то на обоих было написано, что это сырные продукты. С растительными жирами были сыры с базаров. Продавцы пытались нас убедить, что это настоящий сыр. Но это говорит о компетенции самих продавцов, а не о самом сыре.

Года три назад у нас было два продукта, которые были именно фальсифицированы: написано, что это «Российские сыры», но они содержали растительные жиры. Больше по сырам замечаний у нас не было.

Мы разговариваем с представителями их производителей и предлагаем сделать совместное исследование. Это было в конце января. Они достаточно оперативно ответили: мы купили 16 января образцы (14 штук) и вот-вот через два дня будут готовы результаты, давайте дождемся и потом продолжим общение. Нам прислали официальное мнение «Роспотребнадзора» о том, что во всех 14 образцах найдены растительные жиры. Но это нонсенс, этого просто не может быть. Я уже молчу о том, что в первом списке была «Звенигора», которая лет пять уже не поставляет сыры в Россию. Во втором списке была «Шостка» с сыром «Охотничий», который с 2008 года не изготавливается на предприятии в принципе, его и в Украине нельзя нигде купить, не то что в Москве. Что это было – никто не знает. На наш запрос по протоколам, к сожалению, ответа почти месяц мы не можем дождаться. Где там происходит игра и подмена образцов, мы не знаем.

Тобто вони так і не надали документів?

Валентин Безрукий: Нет. Есть копии протоколов по Краснодарскому краю, но это не официальные данные. Официально у них есть запрет конкретно по трем производителям о том, что они изымаются из продажи и запрещается их ввоз в страну – по «Пырятину», по «Прометею», по «Гадячу». Во время «второй волны» они опубликовали список по 14 сырам, запрет пошел по трем, а куда делись 11, мы не знаем.

Говорят, что в Пырятине даже нет оборудования, чтобы добавлять пальмовое масло…

Валентин Безрукий: Этого я не знаю. Но я не настолько доверчив, чтобы верить производителям, в том числе отечественным. Не надо их идеализировать, у нас своих проблем хватает. Защищать свой рынок Россия может, только не такими варварскими методами без объяснения. Мы прекрасно видели ситуацию по Грузии, когда резко стало некачественным все грузинское вино, а «Боржоми» опасным для здоровья, по Польше была такая же ситуация, по Беларуси тоже с «молочкой» и по растительным жирам. Теперь очередь Украины, и это уже второй раз.

Сирний продукт не заборонений, зокрема і в Європі…

Валентин Безрукий: Он и в России не запрещен, более того, терминология «сырный продукт» там появилась на три года раньше, чем у нас. Они просто говорят, что написано «сыр», а на самом деле не сыр.

Когда мы делали исследование в августе прошлого года и покупали на базарах сырные продукты и сыр, то разница в цене составляла 2-3 гривны. Поэтому делать сырный продукт и говорить, что это более доступно для потребителя, некорректно. Последнее время ваши коллеги говорили, что уже в магазинах разница в цене значительно больше между сырами и сырными продуктами где-то в 20 грн.

Чи є якась користь від вживання пальмової олії?

Оксана Скиталінська: Пальмовоядерна олія – корисний продукт. Він рідкий, і його рекомендують саме для зниження рівня ліпідів в крові, так званого поганого холестерину. Але, на жаль, вона не так часто зустрічається, її можна купити хіба що в аптеках. Більш поширена та, яку добавляють у продукти. В основному йдеться про випічку, соуси, плавлені сири.

Якщо молекула транс-жиру вбудувалася у мембрану клітини, то клітина перестає правильно функціонувати, вона не сприймає зовні інформацію чи корисні речовини і, відповідно, не може віддати відпрацьовані продукти. Якщо їх надходить невелика кількість, то саморегулююча система організму справляється з цим. Але якщо в організм тривалий час і у великій кількості потрапляють транс-жири, звичайно, відбуваються «збої» спочатку у вигляді субклінічних змін, які людина не помічає. Наприклад, з’являється синдром хронічної втоми, втрачається пам'ять чи погіршується зір. Якщо це продовжується тривалий час, то виникають органічні зміни. Уже доведено, що це може бути хвороба Альцгеймера, деякі види раків (рак молочної залози та деякі види раку кишечнику), серцево-судинні захворювання, атеросклероз, діабет і багато інших. Це не є природній жир для нашого організму.

Якщо Україна щорічно експортує 160 тисяч тонн пальмової олії – це багато чи мало?

Роман Сластьон: 160 тисяч тонн – це трошки більше 3 кг на людину в рік. Якщо порівняти з іншими країнами, то ми ще на досить непоганому рівні, тому що США імпортує 1 мільйон тонн, це теж виходить 3-3,5 кг на людину в рік. Те саме з Європейським Союзом та Китаєм, які імпортують по 5 млн. тонн, і є двома найбільшими споживачами пальмової олії у світі.

В цьому році вже зменшився обсяг імпорту пальмової олії до України, бо для внутрішніх потреб ми імпортували 140 тисяч тонн та додатково 26 тисяч тонн, які було реекспортовано до Росії. Надалі будемо залишатися десь в цих межах, оскільки у 2009-2010 році мали трошки більшу цифру, і до Росії реекспортували близько 100 тисяч тонн.

Росія завозить до себе 500-600 тисяч тонн щороку. Якщо поділити на кількість проживаючих в РФ, то теж вийдемо на цифру 3,5-4 кг на душу населення.

Кажуть, що в українській молочній продукції багато пальмової олії, а в білоруській, начебто, ні. Як ви вважаєте?

Валентин Безрукий: В нашем тестировании по сгущенке был только один белорусский продукт, и он оказался очень хорошим. Тут речь идет о другой специфике получения молочного сырья белорусскими предприятиями. У них базовое молоко чуть выше качества, чем наше, потому что у них сырье приходит с больших ферм, где легче контролировать качество, а у нас большая часть собирается у населения.

Убеждение, что белорусская продукция такая, как была в советское время, - это глубочайшее заблуждение. Никто не помнит, какой она тогда была на вкус. Органолептически человек не в состоянии помнить, что было 10, 20, 30 лет тому назад. Это чисто субъективно складывается в голове, что вкус именно такой, а на самом деле, просто кажется.

Оксана Скиталінська: Деколи кажуть, що можуть відчути на смак, чи є пальмова олія в маслі, сирі чи інших молочних продуктах. Це неправда, тому що цього ніяк не можна відчути, а лише лабораторно підтвердити, що там є якісь інші домішки. Варто обов’язково почитати етикетку, де виробники теж часто не все пишуть. Буває, що на маслі написано «з додаванням рослинного жиру», отже там обов’язково є транс-жири. Пишуть також не «згущене молоко», а «згущенка», не «сметана», а «сметанка», «сирний продукт», «молочний продукт». На це також треба звертати увагу.

Валентин Безрукий: Кстати, профессиональные дегустаторы не определили два сырных продукта, которые мы тестировали вместе с сырами. Это определятся только лабораторно.