Чи треба радіти падінню рубля?

Зниження курсу рубля почалося 9 квітня та продовжилося сьогодні, 10 квітня
Фото: rbc.ru

Економісти пояснюють, як обвал російської валюти впливає на українську економіку

Напередодні православного Великодня, 6 квітня, США ввели санкції проти 24 російських бізнесменів і чиновників та 14 російських компаній, включених у так звану кремлівську доповідь. За словами експертів, саме ці заходи, а також через загострення ситуації навколо Сирії російський рубль почав чергове стрімке піке.

Зниження курсу рубля почалося 9 квітня, коли євро за торгову сесію подорожчав майже на три рублі, а долар — майже на два. Ослаблення курсу російської валюти відбувалося на тлі зниження основних біржових індексів, пов’язаного з падінням котирувань акцій російських компаній через нові санкції.

До слова, вартість акцій деяких російських компаній, зокрема,  компанії «Русал» олігарха Олега Дерипаски, впали на 50%. За словами фінансових аналітиків, це безпрецендентне явище для російських компаній.

Сьогодні, 10 квітня, курс російського рубля продовжив знижуватися. Так, за останніми даними, курс долара  пройшов позначку в 62 рублі, а євро - 78.

Різке знецінення нацвалюти РФ відбувалось у 2014 році після введення американських санкцій та стрибків вартості нафти, до якої найбільше прив’язаний російський рубль.

Тим часом у Кремлі заспокоюють росіян і кажуть, що коливання курсу – емоційна реакція на американські санкції, не більше того.

Не секрет, що і до 2014 року, і навіть зараз, українська економіка тісно зав’язана на російську. Як нинішнє падіння рубля вплине на Україну та чого очікувати далі? Відповіді на ці запитання дають провідні економічні експерти.

«Падіння рубля означає для нас недоотримання нашої експортної виручки в доларах»

 

Олег Устенко,

Виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера

Ми дуже залежимо від курсів нацвалют наших основних торговельних партнерів. Зважаючи, що вага Росії в нашому експорті знизилась, РФ все одно залишається нашим торговим партнером. Близько 10% нашого експорту припадає саме на Російську Федерацію. Кожні 10% падіння рубля означають для нас недоотримання в доларовому еквіваленті 1% нашої експортної виручки. Це досить багато.

Ця ситуація йде не на користь зміцнення наших експортерів на російському ринку. Зниження вартості рубля означає, що вони стають менш конкурентоспроможними на російському ринку.

Падіння російського рубля також не означає, що ми з вами почнемо купувати дешевшу російську сировину, тому що ціна на енергоресурси, наприклад, формується не в Росії, а виключно міжнародною кон'юнктурою. Якби ми платили за енергоресурс, який купуємо в Росії рублями, тоді б ми могли опинитися у виграші, а оскільки платимо доларами і євро, то з цього зиску немає.

Єдиний плюс в цій ситуації те, що наш експорт до Росії різко знизився. Якщо до 2014 року в структурі нашого експорту Росія мала близько третини, то зараз РФ - це всього лише одна десята. Та й для того, аби Україна відчула, що в Росії є колосальна проблема, треба, щоб падіння рубля було в рази більшим, ніж зараз.

«Ми відірвалися у фінансових відносинах від Росії»

Володимир Лановий,

Екс-міністр економіки України

Падіння курсу рубля пов’язане з тим, що перекриваються валютні надходження в Росію. Валюта стане дорожчою, а рубль знецінюється. Це серйозно вдарить по економіці Росії. Але з Україною тут складний зв'язок,  падіння рубля не вплине на українську економіку.

Україна також немає резервів в рублях, тому що рубль – це нестійка валюта. Банки не роблять собі таких заощаджень, Нацбанк не створює запаси в рублях. Тож виходить, що ми відірвалися у фінансових відносинах від Росії.

«Раніше коливання рубля впливало на гривню, тепер такої залежності немає»

Віталій Шапран

Член виконавчого комітету Українського товариства фінансових аналітиків

Я думаю, падіння рубля – це психологічна реакція на санкції, цей курс навряд  залишиться надовго. Швидше за все, протягом тижня він прийде до звичних показників. Назад, звичайно, навряд чи повернеться, але девальвація не залишатиметься такою високою. За минулими реакціями на санкції можна помітити, що в перші дні були пікові навантаження, а пізніше ситуація вирівнювалася.

Раніше коливання рубля впливало на гривню, особливо щодо лінії валютного ринку, але розглядаючи сьогоднішню ситуацію на міжбанку, і навіть на чорному ринку, ми бачимо, що реакції фактично немає. Це один з перших випадків, коли ми не прив'язані до російського сценарію розвитку подій. Ослаблення рубля кардинально на нас вплинути не зможе.

«Українські товари стануть менш конкурентними порівняно з російськими»

Сергій Фурса

Фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital

На українській економіці падіння рубля ніяк не позначиться. Раніше, коли у нас було 40% торгівлі з Росією, це мало б значення, але зараз, коли Росія, залишаючись нашим торговим партнером, немає такого домінування, це практично не впливає. Єдиний момент - українські товари можуть стати менш конкурентними перед російськими на зовнішніх ринках через те, що собівартість формується в рублях, а продають товари у доларах. Це така складна залежність, яка реалізується, швидше за все, не скоро.

«Сьогодні триває зміцнення гривні»

Андрій Блінов,

Фінансист-міжнародник

Вплив на нашу економіку буде невеликий, хоча російська і українська економіки, як і раніше досить тісно пов'язані. 10% зовнішньоторговельного обороту України припадає на Росію.

Поки, насправді, Україна, до речі, як і Росія, виграє від цих санкцій. Тому що за останню добу пришвидшилось зростання вартості нафти і деяких інших енергетичних ресурсів. Разом з ними і сировинні ринки зараз на підйомі, тому що ростуть ризики, а значить, зростають ціни на сировину, напівфабрикати, метали. Наскільки довго триватиме ця ситуація? Не думаю, що довго.

У зв’язку з падінням рубля, наша нацвалюта може трохи відкоригуватися, але навряд, оскільки сьогодні триває зміцнення гривні.  Падіння рубля прямо на українську економіку не вплине. На ній може позначитися криза на світових фондових ринках. Ось тоді це призведе до зміни цін на активи і ресурси.

Юлія Тунік, «Главком»