Анатолію Матвійчуку – 65: найцікавіше з життя композитора
Творчість Матвійчука стала надбанням сучасної української культури
Сьогодні, 29 вересня, співак, композитор, журналіст та Народний артист України Анатолій Матвійчук святкує ювілей. Йому виповнилося 65 років.
Творчість Анатолія Матвійчука уособлює в собі найкращі традиції української традиційної естради. Він – улюблений співак мільйонів українців і не тільки. Однією з головних цілей свого життя композитор вважає боротьбу за українську культуру, пісні українською мовою.
Анатолій Миколайович Матвійчук виріс у Києві, у Солом’янському районі. Вони жили з батьками скромно, у квартирі-підвалі з високими вікнами, і маленький Анатолій бачив ноги людей, що проходили повз хату.
Анатолій почав писати пісні у восьмому класі, у дитинстві опанував кілька музичних інструментів. У підлітковому віці уже мав свою групу, яка виконувала його пісні. Після невдалої спроби поступити до Київського музичного училища, поступив до Київського державного університету на факультет журналістики (1980-1986). Від 1988 року член Спілки Журналістів України. Працював за отриманим фахом у низці видань («Молодь України», журнал «Музика»). Згодом був популярним телеведучим кількох телепрограм українського телебачення: «Інтерклуб. Фестиваль. Пісня», «Музичний відеомлин», «Музичний телеярмарок», «Фант-лото» Надія», був ведучим на каналі «М2».
Українець писав сценарії концертів і телепрограм, вірші й поетичні тексти для багатьох виконавців, популярних у всьому пострадянському просторі, – Софії Ротару, Валерія Леонтьєва, Лариси Доліної та багатьох інших.
Починаючи від 1988 року Анатолій Матвійчук почав працювати і як композитор та співак. Створював пісні для Назарія Яремчука, Оксани Білозір, Таїсії Повалій, Ірини Білик, Віталія та Світлани Білоножко, Алли Кудлай та багатьох інших.
Всього композитор написав понад 500 пісень, що виконувалися на професійній сцені. Серед них чимало таких, що відзначалися як найкращі пісні року.
Серед власних компакт-дисків Матвійчука: «Два птахи», «Полустанок любові», «Король Шапіто», «Зачарована краса», «Ключі від Раю», «Жажда», «Моя Зоря», «Сповідь» та «Дорога до себе».
Одна з найпопулярніших пісень Матвійчука – «НЛО». Виконавець тоді блискавично увірвався в еліту української попси та час від часу підкріплював реноме одного з лідерів гумористичної пісні новими записами. Зауважимо, що хіт «НЛО» увійшов у музичну підбірку «Главкома» – ТОП-100 золотих хітів Незалежної України.
На рахунку виконавця – чотири великі сольні бенефіси: «Полустанок Любові» в палаці «Україна» (1996, 2000, 2004, 2007). Співак побував з гастрольними турами й окремими концертними виступами в багатьох містах і селах України, а також у США, Канаді, Росії, Словаччині, Болгарії, Італії, Австрії, Угорщині, Чехії, Ізраїлі, Іспанії тощо. Створив кілька пісень-гімнів – «Гімн журналістів», «Южмаш», гімн вболівальників ФК «Динамо» та інші.
Анатолій Миколайович здійснює також наукову і викладацьку діяльність – 2005 року закінчив аспірантуру і захистив кандидатську дисертацію на тему «Історична еволюція поетики української пісні». Викладає у КНУКіМ низку спецкурсів і дисциплін, пов’язаних із журналістикою і шоубізнесом.
1996 року Анатолій Матвійчук отримав звання Заслуженого артиста України, у 2000 році – звання Народного артиста України.
«Мій тато дуже довго казав: «Ось пограєшся трохи, і переболить». Коли у 1996 я отримав звання заслуженого артиста України, він також казав: «Ось пограєшся трохи, і все». Тільки коли мені дали звання народного артиста України із зали я підійшов до батьків сказати їм «дякую», тільки тоді він сказав: «Так, сину, це твоє», – розповідав співак.
2020 року у видавництві «Саміт-книга» вийшла книжка вибраної поезії Анатолія Матвійчука «Скарби».
Зауважимо, 8 вересня цього року у столичному мистецько-концертному залі ім. І. Козловського відбудеться прем’єра вистави «Джива» за дебютною п’єсою Анатолія Матвійчука.