Економіст розказала, з якими показниками закінчує рік Україна
2018 рік був не дуже важким для України з економічної точки зору. Зростання ВВП, а це базовий показник, очікується понад 3%. Такі думки висловила Вероніка Мовчан, директор з наукової роботи, керівник Центру економічних досліджень Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, під час прес-конференції в прес-центрі «Главком».
«Ми бачимо, що економіка пришвидшується, і це при тому, що минулого року був не дуже вдалий врожай. Сільське господарство є один із важливих елементів українського експорту. Ми також бачимо зростання експорту порівняно з минулим роком. Якщо подивитися на структуру ВВП, то зростає внутрішнє споживання. А також зростає валове нагромадження основного капіталу – зростання третій рік поспіль понад 20%. Про це мало говорять, але це те, що є запорукою подальшого зростання», - розповідає Мовчан.
А от показник прямий іноземних інвестицій не дуже радує. «За оцінками НБУ за перші 10 місяців цього року становить 1,7 млрд доларів США, що є дуже низьким показником для України. Позитив тут є тільки в тому, що з цих коштів дві ретини спрямовується в реальний сектор. Але все одно це небагато», - пояснює економіст.
Відчується позитивне зростання експорту українських товарів до ЄС. «Вони в двічі перевищують показники експорту в інші країни. Важливо, що зростає асортимент товарів і заразом експорт перероблених товарів, а не сировини. Експорт в ЄС сировина складає 30%, 43% - перероблена продукція, решта – напівперероблена. Отже, руйнується міф про те, що Україна постачає в ЄС тільки сировину. Інший міф, що українських товарів в ЄС не чекають. Але 76-80% товарів саме експортується в ЄС. У нас майже немає товарів, які взагалі не потрапляють в ЄС», - сказала Мовчан.
Економіст також зазначає, що тема про зростання торгівлі з Росією розганялася у 2018 році, хоча зростання було тільки в 2017 році. «З 2012-по 2018 роки було падіння експорту, окрім 2017 року, коли відбулося невеличке зростання за рахунок цін», - говорить Мовчан.
У торгівлі з РФ зростає не експорт, а імпорт. Україна все ще залежна від російських енергоносіїв.
«Останні кілька років зростає імпорт товарів з РФ. І це показує один із вразливих місць економіки України. Дві третини імпорту – енергоносії плюс ТВЕЛ для АЕС. (ТВЕЛ - головний конструктивний елемент активної зони ядерного реактора, в якому знаходиться ядерне паливо – Главком). Сьогодні Україна ще залежить від поставок енергоносіїв з РФ. Ми не залежимо зараз від газу де-юре, але залишається нафта, продукти нафтопереробки, вугілля, а також паливо для АЕС. Це все разом становить понад 60% імпорту з РФ», - продовжує Мовчан.
Вона пояснює, що така ситуація викликана зростанням вітчизняної економіки, тому зростає потреба в енергоносіях. Як наслідок зростає імпорт з того джерела, який є ближчим і економічно вигіднішим. «Останнім часом міняється структура енергоспоживання в Україні. Поступово розвивається альтернативна енергія, енергозбереження, поступово переходимо на ядерне паливо не з РФ. Але все це не може відбутися миттєво. Особливо миттєво не можемо припинити імпорт ТВЕЛів для АЕС. Тому що великим залишається ризик перебоїв. І, певно, ніхто не хоче другого Чорнобиля. Але за 5 років ми половину імпорту переорієнтували з Росії на інших постачальників. Це гарний результат, зважаючи на технологічну складність процесу», - підсумувала економіст.
Переглянути запис прес-конференції