Три горішки для Продана
На початку історії з Проданом Порошенку подзвонив Яценюк, і на Банковій зібрали закриту зустріч у вузькому колі
Як любив повторювати колись заступник голови адміністрації Віктора Януковича Андрій Портнов: «головне під час слідства не вийти на самого себе».
Навряд чи прем’єр Володимир Гройсман у 2016 році, оголошуючи війну горіховій мафії, підозрював, що ця палиця вдарить по ньому та найближчому його оточенню.
Нещодавно СБУ провела обшуки у вінницькій ДФС та у наближених до в.о. голови відомства Мирослава Продана людей.
За інформацією джерел INSIDER, обшук у керівника регіональної ДФС Руслана Осмоловського був проведений 9 липня.
Причиною обшуків може бути так звана «горіхова справа», коли внаслідок збирання відкатів з підприємців, що займаються цим бізнесом, бюджет недоотримав 305 мільйонів гривень податків. Задокументовано фактів зловживань на 20 мільйонів гривень. Відкат з одного автомобіля з лущеними горіхами становив 10 тисяч доларів.
«У 2016 році «служив» у Вінницькій ДФС такий собі Бурячок. Його робота полягала в збиранні данини з підприємців в тому числі і тих, хто займався горіховим бізнесом. Тільки по горіхах через цю схему недоотримано податків на 305 мільйонів гривень. Справа по Бурячку в суді. Але оскільки документи підписував начальник Вінницької податкової - справу виділено в окреме провадження і вчора був обшук. Поки підозри ще немає «, - повідомив співрозмовник.
Справу почали розслідувати у січні 2017 за ст. 255 - Створення злочинної організації з метою вчинення тяжкого чи особливо тяжкого злочину. І саме вона стала гачком для керівництва ДФС.
Після проведених обшуків, за словами співробітників спецслужб, Продан на кілька днів закрився вдома разом зі своєю охороною, ймовірно, чекаючи на кримінальне переслідування.
За інформацією «Дзеркала тижня», в.о. голови ДФС мали арештувати ще в середу, 11 липня, на засіданні Кабміну. Однак 11 липня Продан на Кабмін прийшов, а ось керівник управління «К» СБУ Павло Демчина і його хлопці – ні.
Продан знає про всі епізоди справи щодо яких є питання. «Але на сьогодні для нього найкращий захист це публічність», - сказав один з високопоставлених учасників засідань уряду.
Про те, що Продан може бути причетний до горіхових схем на митниці було відомо не вчора і навіть не минулого року.
Ще в 2016 на запит програми «Схеми» у прокуратурі Вінницької області відповіли, що «проводиться досудове розслідування кримінального провадження за фактом зловживання службовим становищем керівництвом ГУ ДФС у Вінницькій області при відпрацюванні підприємств-експортерів, що здійснюють митне оформлення товару «волоські горіхи».
Тоді ж в коментарі журналістам голова правління ГО «Всеукраїнська народна рада протидії корупції та громадської експертизи влади» юрист Анатолій Будник заявив, що Продан міг покривати у Вінниці так звану «горіхову» мафію.
За його словами, перебуваючи у змові, податківці та митники сприяли одним фірмам-експортерам і встромляли палиці в колеса іншим.
«Є взаємопов’язані фірми, які через вінницьку митницю проходили експромтом, які не проходили фітосанітарний контроль. Поряд фірма, щойно відкрилася, тільки приходила на митницю. Надалі слідчими фіскальної служби саме Вінницької області порушуються кримінальні справи, що нібито ці фірми ухиляються від сплати податків. Надалі їх тримали на підпільних складах», – пояснив активіст.
«Ставши прем’єром Володимир Гройсман вирішив зробити собі піар на темі, а заразом його люди монополізували цю схему. Потім в неї намагався влізти Саакашвілі, а потім туди ще прийшли два депутати К і Г», - розповідають співрозмовники видання.
Втім, скоріше за все, тема горіхових «гріхів» Продана так і припадала б пилом десь у Вінницькій області, де на всі ключові посади призначені люди Гройсмана, якби одного дня прем’єр не надумав зайти у зону «К».
На початку червня Гройсман оголосив свою операцію «Контрабанда-стоп» і видав постанову, за якою поліцейські зможуть перебувати в зонах митного оформлення, а МВС отримає доступ до автоматизованої системи митниці.
В оточенні президента це сприйняли як відвертий сигнал того, що прем’єр і міністр внутрішніх справ не тільки вирішили окремо іти на вибори, але й ще й заробити на їхній годівниці.
У департаменту «К» навіть є такий подарунковий щоденник зі шкіри, де поряд з годинами є стовпчики $ і €, щоб зручніше записувати прибутки. І тут в цій схемі з’явиться поліцейський, до того ж всупереч закону.
«Поки не буде змін до закону, поліцейський на митниці немає ніяких прав і не може нічого робити», - переконує співрозмовник видання серед високопосадовців.
«По факту ініціатива Гройсмана зробила йому тільки гірше: зараз, наскільки я знаю, доходи з митниці впали на третину. Кораблі з портів пішли у Констанцу, там все здали, а чернівецькі «піджаки» за пару тисяч євро все те на собі бусами завезли в Україну», – додає він.
«Якщо ми перекриємо зараз схему з «піджаками» - заробітчанами, що ввозять на собі контрабанду - в нас буде поряд з євробляхерами ще один майдан. Але це не головне – головне, що в нас тут кожен кожному кум, і цю схему не можна накрити нагорі», - додає він.
Співрозмовник видання натякає на те, що керівник департаменту «К» СБУ є кумом керівнику аналогічного департаменту в МВС. Тому в схему дуже важко розірвати.
Свого часу Валерій Хорошковський знайшов не сильно моральний, але дієвий спосіб діалогу – побряцавши наручниками перед лідерами контрабандистів, їм запропонували збільшити виплати в бюджет на 30%.
В принципі те ж саме могла б зробити і нинішня українська влада, провівши роз’яснювальну роботу з «11 друзями Оушена» на зразок Вадима Альперіна, які контролюють ринок контрабанди України.
Але через складність внутрішніх стосунків там завжди є ризик виникнення питання «Петро Олексійович, а де мої 20%», на чому все і зупиниться.
Так чи інакше саме ця тема, а не політреформи, дострокових виборів чи ЦВК є головною для зустрічей у вузькому колі на Банковій.
Одна з них відбулась нещодавно після дзвінка Арсенія Яценюка президенту.
Там були міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, прем’єр Володимир Гройсман та генпрокурор Юрій Луценко. Троє з них прийшли на цю зустріч з вимогою не саджати «своїх». Але зустріч закінчилась безрезультатно.
Після цього на офісі платників великих податків ДФС з’явилось оголошення про обмеження входів. В ДФС пояснили, що це через ремонт, але в СБУ трактували як страх очільника служби піти шляхами Романа Насірова.
У вівторок, 10 липня, Арсен Аваков і Арсеній Яценюк ходили по власному безпековому форуму з кам’яними обличчями.
А прем’єр у одній з неформальних бесід пригрозив почати боротьбу з казино, на яких заробляє оточення президента і генпрокурора.
«Гройсман думав, що у нього є Аваков і тепер він на коні. Але без ГПУ – це ніщо! Так само як Контора не зможе потужно наступати без ГПУ. Тому Луценко може зіграти в свою гру», - каже один з високопосадовців.
«Аннушка вже розлила масло на рельсах для Гройсмана. А ефект метелика десь у селі Стоянка», - натякнув він на подальший хід подій.
Крім Вінницької митниці, за інформацією видання, зараз перевіряють Волинську, де теж працюють кадри прем’єра.
«Наскільки я знаю, вони хочуть накрити весь ланцюг по митниці», - каже один з депутатів групи «Відродження».
Крім того, кажуть, СБУ назаписувала багато пікантного відео про поки що головного фігуранта справи і відправила дружині.
Частина фото про відпочинок керівництва ДФС у Ніцці була викинута в інтернет. Але все це лише перша частина марлезонського балету, і далі все буде цікавіше і дорожче за горіхи.
Офіційно в СБУ нічого не коментують.
Офіційна ж відповідь ГПУ на запитання INSIDER звучить так:
«В ході розслідування справи на Вінницькій митниці зафіксовано низку порушень, зокрема щодо експорту горіхів. В рамках цієї справи ми проводимо вивчення діяльності і готові оголосити підозру керівнику вінницької митниці через завдані бюджету збитки на 300 мільйонів гривень».
«В рамках цієї ж справи встановлено змову керівництва ДФС, зокрема щодо купівлі нерухомості, в тому числі і за межами України», - відповів генеральний прокурор Юрій Луценко на запитання INSIDER.