Дві третини росіян вважають, що РФ через п’ять років стане слабшою і більш відсталою
У росіян з'явився запит на миролюбну зовнішню політику, рівність усіх перед законом і потреба у повазі, свободі та лідерах, здатних виразити ці цінності
Понад 68% опитаних росіян вважають, що Росія через п'ять років стане слабшою і більш відсталою країною, а 94% респондентів більше не покладаються на державу. Про це повідомляється в доповіді «Осінній перелом у свідомості росіян: швидкоплинний сплеск чи нова тенденція?», що підготували економісти Михайло Дмитрієв, Сергій Бєлановський і психологи Анастасія Нікольська та Олена Черепанова.
Під час опитування з'ясувалося, що у росіян з'явився запит на миролюбну зовнішню політику, рівність усіх перед законом і потреба у повазі, свободі та лідерах, здатних виразити ці цінності.
Більшість опитаних росіян (68%) через п'ять років бачать Росію дещо слабшою, відсталою країною, жителі якої налякані і не мають права голосу. 94% опитаних сказали, що більше не покладаються на державу - лише на себе.
Найвищий рівень напруженості спостерігається серед бюджетників, незадоволених збільшеним навантаженням через виведення частини співробітників за штат, зростанням паперової звітності й низькою якістю менеджменту.
Автори доповіді бачать три можливі сценарії зміни масової свідомості: «консолідація навколо прапора», що спостерігалася після приєднання Криму, «контрелітний популізм», для якого характерні запит на рівномірний розподіл доходів і антимігрантські настрої, а також збереження «переорієнтації на цінності самовираження», що виникла.
Так, перший сценарій, згідно з текстом доповіді, ймовірний «у разі різкого загострення міжнародних конфліктів з російською участю і посилення зовнішньої загрози». Другий - при подальшому погіршенні економіки, наприклад, у зв'язку з подальшими санкціями, йдеться у доповіді. Водночас ілюстрацією для третього сценарію автори доповіді вибрали Іран, молодь якого «несхвально ставиться до експансіоністської зовнішньої політики» і орієнтується «на світську культуру».