Чому Україна та Росія не оголосять війну одна одній

Чому Україна та Росія не оголосять війну одна одній
Що Путін робитиме далі, розгромивши українську армію та захопивши якісь українські території?
Фото: EPA/UPG

Три причини, з яких Путін не відправить війська на Київ

Визнання Росії агресором згідно ухваленому в Україні закону про реінтеграцію Донбасу не стане причиною оголошення війни або посилення бойових дій. Україна нікому війну оголошувати не може і не буде, а в президента РФ Володимира Путіна щонайменше три причини, через які він ніколи не відправить війська на Київ. 

Це вже якийсь фільм про Барона Мюнхгаузена: він оголосив війну Англії, яка капітулювала за 5 хвилин до того, як він це зробив.

Оголошення війни за збереження Договору про дружбу та дипломатичних відносин - це був би дійсно внесок України у світову історію дипломатії. Навіть Гітлер, напавши на СРСР 22 червня, все-таки дипломатичні відносини розірвав, хоч і після нападу. А такого дива, як оголосити війну та зберегти дипломатичні відносини?.. Це почуття гумору, мабуть, притаманне тільки українським депутатам.

Росія в такому разі оголосить війну Україні у відповідь. При цьому сторони не порвуть Договір про дружбу і буде така «взаємодружня» війна зі збереженням дипломатичних відносин.

Чи обернеться це якимись реальними діями з боку Росії? Путін не тільки до Києва йти не хоче, він навіть не хоче першим рвати Договір про дружбу, не хоче першим рвати дипломатичні відносини. Це непопулярно в Росії. А вже, тим більше, нові потужні дії непопулярні на Заході, залишками відносин з яким Путін дорожить.

Про військові дії не може бути мови в принципі. Всі розуміють, що якщо українська армія вчинить військові дії, то відповідь буде катастрофічною для України. Але вона буде катастрофічною і для Росії, тому що навіть локальна війна з Україною - не похід на Київ, а, скажімо, розбити війська на Донбасі та відхопити ще шмат землі - була б катастрофою для Росії з кількох очевидних причин.

Перше - це труни. Якраз напередодні голосування (на виборах президента РФ у березні, - «Апостроф») отримати кілька сотень трун в кращому випадку, або кілька тисяч трун в гіршому. Це, звичайно ж, «прекрасні, оптимальні» умови для голосування.

Друге - я навіть не уявляю, яким буде виток конфронтації з Європою, і вона сама цього не уявляє. Будуть найжорстокіші дії у відповідь аж до ембарго на продаж газу і нафти, що обернеться економічною катастрофою в Росії.

Третє - що Путін робитиме далі, розгромивши українську армію та захопивши якісь українські території? Росія не знає, що робити з цим «чортовим» Донбасом, який так-сяк, але треба поїти, годувати, тягти на собі. А відхопити ще якісь території - і що робити там? Годувати, поїти і тягти? Якого дідька Росії це треба? Це абсолютне божевілля.

І, крім того, війна - це взагалі дуже дороге задоволення. Навіть локальна, коротка, яка триватиме кілька тижнів. Причому патріотичного захоплення тим, що «ми розгромили українську армію», не буде. В частини населення воно буде, але це буде короткий сплеск емоцій. А сама війна викличе тільки нове роздратування з питаннями: «Навіщо нам це треба? Якого біса ми воюємо?».

Щоб була війна, українці повинні напасти. А українська армія реально не нападе, оскільки Петро Порошенко - не психічно хвора людина. Йому немає сенсу нападати, щоб бути гарантовано розгромленим.

Росія ж першою не піде з тієї простої причини, що це буде катастрофою. Як всередині країни, так і на зовнішньому ринку. І, найголовніше, буде економічна катастрофа. Росія ледве-ледве вилазить з важкої стагнації. І в цій ситуації немає жодного сенсу йти на військові витрати, нехай і короткочасні, але дуже неприємні, які не заплановані бюджетом. А, по-друге, що набагато гірше, захопивши новий шматок, треба далі тягнути на своїй шиї все це задоволення.