«Перестройку начни с себя». Зухвалий цинізм політиків
Нещодавно на одному форумі почув таку думку: як ми можемо вимагати від держави якихось змін, коли ми ще не змінилися самі?
Нещодавно на одному форумі почув таку думку: як ми можемо вимагати від держави якихось змін, коли ми ще не змінилися самі?
На перший погляд, слушна думка.
Але мене не відпускає дежа вю. Таке я вже чув.
На початку горбачовської «перестройки» була фраза, мільйони разів тиражована всіма медіа: «Перестройку начни с себя». Начебто правильно. Але ці слова повторювалися знову і знову, щоб закріпити в суспільній свідомості: годі очікувати від системи змін, бо люди ще не змінилися. Це найкраще виправдання для чиновників і політиків, щоб нічого не робити. Мовляв, все марно, адже люди ще не готові.
Саме таке підґрунтя, прихований сенс нинішніх аналогічних виправдань.
Засаднича помилка полягає в тому, що соціальні інституції (з державою включно) начебто мають такий саме рівень, як пересічний громадянин. Насправді соціальні інституції створюють не пересічні громадяни, а еліти, які повинні мати вищий рівень розвитку, ніж середній по суспільству (інакше суспільство не розвиватиметься, а деґрадуватиме, ми й таке бачили). Соціальні інституції - це м'язи суспільства, якими воно рухається. І вони мають бути на чолі змін, випереджати середню масу. Всі приклади позитивних трансформацій у світі - саме такі.
Тому, коли я чую від політиків, що люди ще не такі, тому годі очікувати змін, - я вважаю це зухвалим цинізмом.