У музеях РФ знайдено понад сто тисяч вкрадених експонатів: розслідування
За словами експертів, більшість експонатів повернути на історичну батьківщину неможливо
У музеях РФ виявили понад сто тисяч музейних експонатів, які були вкрадені з України. Більшість з них вивезли ще до проголошення незалежності, але нашу державу грабували і після 2014 року, пише Texty.
В публікації говориться, що близько 110 тисяч музейних експонатів знайшлися лише в онлайн-колекціях Ермітажу та Державного історичного музею.
Зазначається, що більшість з артефактів – це непримітні шматки кераміки чи знарядь праці, але є і дійсно коштовні вироби із золота та дорогоцінних каменів.
«Вивезені знахідки покликані продемонструвати не тільки міфічний зв’язок сучасної Росії з Руссю, а й глибоке історичне коріння росіян, які намагаються привласнити навіть давню історію України, епоху палеоліту, трипільську культуру, античну та скіфську епоху», – говориться в матеріалі.
Вкрадені в Україні культурні цінності потрапляли до музеїв Польщі, Швеції, Литви, Австро-Угорщини, Німеччини та США. Доволі часто це відбувалось через російську територію.
«Особливо значних утрат культурних цінностей завдало Україні Московське царство, а згодом Російська імперія», – йдеться в монографії українського науковця Сергія Кота.
Для того, щоб розкрадати історичну спадщину, у Російській імперії видавали відповідні укази, періодично відбувалися археологічні експедиції. В Радянському Союзі продовжили цю практику. Крім того, цінності також вивозили і приватні особи.
Експерти підкреслили, що більшість вкрадених музейних експонатів неможливо повернути на історичну батьківщину. Річ у тім, що на момент вивезення юридично територія України перебувала у складі Російської імперії, а згодом і СРСР.
Станом на сьогодні Єдиний реєстр музейних цінностей, викрадених РФ з території України після 2014 року, відсутній. Мінкульт у публічних заявах проводить роботу у цьому напрямку, проте якихось результатів до теперішнього часу не досягнуто.