У Супрун хочуть примусити водіїв швидких рятувати хворих, а не «кросворди розгадувати»
Ковтонюк: Диспетчерська – це запорука ефективної роботи швидкої
У МОЗ почали пілотний проект із створення регіональних центральних автоматизованих диспетчерських.
Про це розповів в інтерв'ю Главкому заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк.
«Система екстреної була реалізована тільки в кількох регіонах та місті Києві, але вже також є застарілою, і в цьому році ми реалізовуємо покриття всіх регіонів», - пояснив він.
Ковтонюк зазначив, що диспетчерська – це запорука ефективної роботи швидкої. Люди часто вважають, що усе залежить від водія – ні, це не так. «Якщо диспетчер працює за старою системою зі старим обладнанням, то людину, яка зателефонувала у швидку, телефоном переключають, диспетчер робить зайві дзвінки і телефонує на мобільний водію бригади… Це незручно, а головне – дуже уповільнює процес. В екстреній медицині життя залежить від кожної секунди», - додав чиновник.
Сучасна система автоматично спрямовує дзвінок на 103 у центральну регіональну оперативно-диспетчерську службу. Там на великому екрані диспетчер бачить, яка машина швидкої вільна, де знаходиться у конкретний момент – і по рекомендації автоматичної системи обирає ту, яка зможе найшвидше дістатися до пацієнта.
«Яку і куди спрямувати бригаду, визначає не система, а диспетчер. Без її посередництва цього не відбувається. Але всі машини мають бути обладнані gps-системою, і тоді зрозуміло, де яка машина знаходиться, яка вільна і перебуває найближче до пацієнта, - і саме їй надходить виклик до пацієнта. Це працює як всесвітньо відома системи Uber. Диспетчерська ставиться одна на область, і вона не дорога. Дорого – це машини екстреної медичної допомоги та їх обладнання», - пояснив заступник міністра.
Є ще один із компонентів – це навчання водіїв швидких. Наразі ж в Україні, поки медичні працівники бригади допомагають пацієнту, водій часто сидить у машині і кросворд розгадує. Натомість водій теж має допомагати, у нього буде свій протокол дій.
Читайте також:
- «Прикро за колег, які працюють у стаціонарі, а отримують втричі менше». Медична реформа, погляд з глибинки
- Місцева влада ніяк не допомагає, а колеги «клюють». Сімейний лікар розповіла про нюанси медреформи
- Павло Ковтонюк: Другий етап медреформи передбачає оплату за результат лікування, а не за утримання лікарні