Україна перейшла на нові стандарти лікування ВІЛ
Відтепер діагностувати ВІЛ можливо лише двома швидкими тестами різних виробників
Міністерство охорони здоров’я затвердило новий клінічний протокол лікування та профілактики ВІЛ-інфекції, рекомендований Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ).
Про це повідомляє прес-служба МОЗ.
«Відтепер кожен, хто живе з ВІЛ, в незалежності від кількості вірусу в крові, має право отримувати безоплатне лікування пожиттєво», — наголосили у відомстві.
Україна першою з країн Східної Європи та Центральної Азії схвалила нові рекомендації ВООЗ. Так, згідно з цими правилами, як основну схему лікування використовуватимуть препарат з долутегравіром.
«З цією діючою речовиною був розроблений комбінований препарат, який виробляє 9 компаній. Завдяки цьому вартість однієї дози препарату стала дешевшою в 6 разів та нині для України коштує 5 грн 40 копійок», — розповіли в МОЗ.
Відтепер діагностувати ВІЛ можливо лише 2 швидкими тестами різних виробників, що дозволить швидше поставити людину на облік і швидше розпочати лікування.
«Найбільша інновація нового протоколу — введення підходу громадського здоров’я для лікування та профілактики ВІЛ. Він передбачає, що медичні послуги з виявлення, профілактики та лікування ВІЛ надаватимуться комплексно. Підходи будуть спрощені і стандартизовані, а доступ українців до якісних медичних послуг поліпшиться», — йдеться у повідомленні.
Основними елементами такого підходу є:
- використання спрощених формулярів лікарських засобів;
- широке застосування комбінацій з фіксованою дозою для лікування першого ряду у дорослих, підлітків та дітей;
- надання медичної допомоги та лікарських засобів пацієнтам в місці надання медичних послуг безкоштовно;
- децентралізація та інтеграція послуг, в т.ч. перерозподіл обов'язків та застосування спрощеного підходу до клінічного моніторингу.
Також ухвалений МОЗ протокол дозволяє використовувати антиретровірусну терапію для доконтактної профілактики ВІЛ-інфекції.
Препарати PrEP (pre-exposure prophylaxis), які з минулого року є в Україні, рекомендується вживати групам ризику:
- людям, що перебувають у дискордантних парах (у випадку коли один партнер є ВІЛ-позитивним, а інший — ні);
- чоловікам, що практикують секс із чоловіками;
- людям, що вживають ін’єкційні наркотики;
- людям, що надають сексуальні послуги за винагороду.
Нагадаємо, згідно з дослідженням, 130 зі 160 тисяч випадків ВІЛ-інфікування в Європі припадають на Східну Європу, найбільше в РФ.