Скандальний екскерівник Держрезерву розказав, як він намагався запастися масками і медичною апаратурою рік тому
«Остаточній передачі названих товарів завадили президентські й парламентські вибори і, разом з тим, зміни уряду вже за президентства Зеленського» – Мосійчук
У травні 2019 року Державний резерв України прийняв рішення про передачу Міністерству охорони здоров’я 10 млн індивідуальних захисних медичних масок, кількох десятків апаратів штучної вентиляції легень (ШВЛ), рентгенографії та інших критично важливих під час нинішньої пандемії коронавірусу товарів
Про це голова Держрезерву у 2015-2019 роках Вадим Мосійчук заявив в ефірі програми «Студія Захід» з Антоном Борковським.
«Насправді ще в 2019 році Держрезервом була ініційована, а Кабінетом Міністрів врешті-решт підтримана передача на безоплатній основі Міністерву охорони здоров’я великої кількості товарів медичних засобів, як наприклад, біля 10 млн медичних масок, 69 апаратів вентиляції легенів, рентгенапаратів, пульсометрів тощо. І, безумовно, у мене зараз як в громадянина України виникає питання – чому фактично з середини минулого року по сьогоднішній час ці товари не були передані безпосередньо МОЗу, тому що можна було б, насправді, цю шуміху щодо масок приглушити на корені», – зазначив експосадовець.
За його словами, названі ним цифри є «відкритою публічною інформацією», а відповідне рішення приймалося у травні минулого року.
«Тут нема чого ховати. Насправді вони всі зберігаються в відмінних умовах на одному з комбінатів системи Державного резерву», – додав Мосійчук.
Він вважає, що остаточній передачі названих товарів завадили президентські й парламентські вибори і, разом з тим, зміни уряду вже за президентства Володимира Зеленського.
Окрім того, наголосив він, вочевидь, даються взнаки особливості бюрократичного мислення чиновників.
«Як завжди, чиновники Міністерва охорони здоров’я гадають, що тоді не було такої потреби: «Навіщо нам стільки масок? 10 млн масок?! У нас що епідемія якась». Ось такі відповіді я чув ще рік тому назад», – пояснив Мосійчук.
Як писав «Главком» раніше, Рахункова палата відзвітувала про результати аудиту Державного резерву. Наприкінці травня на сайті Верховної Ради був оприлюднений відповідний звіт. Сам документ був готовий ще наприкінці зими, але його зміст був настільки скандальним, що публікацію вирішили відтермінувати. Принаймні, до закінчення виборів. Так і сталось. Звіт показали лише після інавгурації нового президента.
За результатами аудиту, Рахункова палата встановила: понад 1,7 млрд грн, виділені у 2017–2018 роках на управління матеріальними цінностями державного матеріального резерву, були «використані неефективно». Це трапилось «через несвоєчасні та непродуктивні управлінські рішення Міністерства економічного розвитку і торгівлі та Державного агентства резерву».
Нагадаємо, Держрезерв передав Міністерству охорони здоров’я 10 млн медичних масок.
Як повідомлялося, голова партії «Голос» Юлія Клименко заявила про те, що у підпорядкуванні Кабінету міністрів України є Держрезерв, який повинен бути подушкою безпеки для українців у складні часи епідемій, війн, голоду тощо і коштує українцям сотні мільйонів на рік. Держрезерв має бути основним елементом нацбезпеки, а не коритом для корупціонерів.