Вчені розкрили справжню причину кліматичної катастрофи
Танення льодовиків пов’язано з діяльністю людини, а не з астрономічними циклами
Вчені Ратгерського університету в США з’ясували, що нинішнє потепління не має аналогів, принаймні за останні 66 мільйонів років, оскільки всі інші великі кліматичні зміни відбувалися, в основному, через зміни в орбіті Землі, а не через парникові гази.
При цьому сучасне танення льодовиків, що призводить до катастрофічних затоплень, пов’язано саме з діяльністю людини, а не з астрономічними циклами. Стаття дослідників, яка розкриває справжню причину коливання рівня моря, опублікована в Science Advances.
Щоб простежити за історією рівня моря і льодовикових покривів Землі в кайнозойську еру (почалася 66 мільйонів років тому і триває досі), фахівці проаналізували хімічний склад зразків глибоководних порід осаду в Тихому океані. За змістом ізотопів кисню-18 в останках раковин форамініфер можна дізнатися температуру морської води і її насиченість киснем в минулому, а співвідношення магнію і кальцію (Mg / Ca) служить незалежним показником температури глибоководних шарів.
Вміст ізотопів кисню-18 в морській воді залежить від льодовикового покриву на континентах і рівня моря. При цьому попередні дослідження показали, що цикли Миланковича – зміни в кількості світла, що досягає поверхні Землі, через коливання в орбіті і осі планети – також впливають на рівень ізотопів в придонних відкладеннях.
Виявилося, що від 56 до 48 мільйонів років тому в історії Землі настав теплий період, який характеризується високим вмістом вуглекислого газу в атмосфері, підвищеним рівнем моря і відсутністю льодовикового покриву. Потім почалося зростання льодовиків: 34 мільйони років тому з’явилися перші льодовикові щити, 12,8 мільйона років тому льодовиковий покрив охопив Східну Антарктику, а 2,5 мільйона років тому льоди вкрили як Південний, так і Північний полюс. При цьому падіння рівня моря на 35 метрів сталося 27-20 тисяч років тому, потім почався період його підвищення зі швидкістю 40 міліметрів у рік (19-10 тисяч років тому), а до 1900 року рівень моря залишався незмінним. У XX столітті він знову почав зростати з прискоренням.
Ці коливання за винятком сучасного потепління збігаються з хронологією циклів Миланковича. Хоча вміст вуглекислого газу мав вплив на парниковий ефект, танення льоду і підвищення рівня моря, в минулому домінуючим фактором кліматичних змін були саме невеликі зміни в орбіті Землі.
Нагадаємо, вчені Постдамського інституту вивчення кліматичних змін у Німеччині і Колумбійського університету в США з’ясували, як можна істотно зменшити економічні витрати, які можуть принести кліматичні зміни та зусилля з їх запобігання. Баланс досяжний, якщо зростання температури буде на два градуси Цельсія