Вступна кампанія-2018. Основні новації, про які треба знати абітурієнтам
Коли подавати заяву абітурієнтам наступного року і як вирахувати свої шанси
Міністерство освіти та науки затвердило правила прийому в вищі навчальні заклади на 2018 рік. За словами заступника Міністра освіти і науки Юрія Рашкевича, серйозних змін нема, аби вступники призвичаїлися до правил прийому, які були суттєво оновлені минулого року. Водночас кілька нововведень відомство таки підготувало.
Нагадаємо, найсерйознішим випробуванням вступної кампанії-2017 стала апробація системи подання документів в електронній формі. Не можна сказати, що все пройшло на відмінно: абітурієнти масово жалілися на некоректну роботу програми, через яку або вони не могли зареєструватися, або введена інформація та документи зникали з сайту. Та чиновники Міносвіти не збираються відступати, і тому в 2018 році вступники мусять подавати заяви тільки в електронній формі.
Не прибрали у відомстві і скандальний сільський коефіцієнт, через плутанину із яким під час вступної кампанії-2017 виші не змогли своєчасно оприлюднити рейтингові списки вступників. Тоді було виявлено, що приймальні комісії вишів масово необґрунтовано присвоювали цей коефіцієнт випускникам шкіл, які не мали стосунку до сільської місцевості. В такий перелік, наприклад, потрапили навіть школи Києва, Івано-Франківська, Львова, Чернігова, Чернівців тощо.
Організаційні питання
У наступному році реєстрація електронних кабінетів вступників та завантаження до них необхідних документів розпочнеться на кілька днів пізніше, ніж у 2017-му: 2 липня – цьогоріч 29 червня. Закінчиться електронний прийом документів 25 липня, як і минулого разу. Прийом заяв та документів розпочнеться 12 липня – як і у 2017-му.
Вступники, які будуть проходити співбесіду, складати додаткові вступні іспити або брати участь у творчих конкурсах мають подати заяви до 20 липня. Якщо ж абітурієнт збирається вступати на основі ЗНО – то останній день подачі – 25 липня.
Творчі конкурси відбуватимуться у кілька сесій: з 14 до 26 липня. Вступні іспити проходитимуть з 21 по 26 липня. На співбесіди Міносвіти відвело три дні: з 21 по 23 липня включно.
Рейтинговий список вступників із зазначенням рекомендованих до зарахування виші повинні скласти та обнародувати 1 серпня – так само, як і в минулому році. Щоправда, під час вступної кампанії-2017 навчальні заклади не встигли впоратися із цим завданням. Міносвіти подовжило термін на півдоби і дозволило оприлюднити списки цього ж дня, але о 18:00.
Абітурієнти зможуть подати сім заяв на чотири спеціальності на місце державного та регіонального замовлення. При цьому на контрактну форму можна подавати необмежену кількість заяв.
Зміни для медиків
Для вступників на факультети медичного, ветеринарного та фармацевтичного спрямування у Міносвіти запровадили низку нових правил. Відтепер випускники, які бажають вступити до медичних вишів, складатимуть ЗНО з двох обов’язкових предметів (українська мова та література і біологія), а третій зможуть обрати з двох запропонованих варіантів (які у міністерстві ще не назвали). «Це не стосується небюджетних конкурсних пропозицій, для яких перелік конкурсних предметів визначають ВНЗ», - уточнили в Міносвіти.
Ще одне нововведення для медиків – встановлення мінімальної кількості балів з другого та третього конкурсних предметів – 150 – для вступу на окремі медичні спеціальності. Йдеться про стоматологію, медицину та педіатрію.
Крім того, умовами прийому також передбачено можливість використання сертифікатів ЗНО 2016-го, 2017-го та 2018-го років. Нюанс – це не стосується іноземних мов. До уваги братимуться лише результати оцінювання з цього предмету 2018-го року – через зміни в тестуванні.
Знову коефіцієнти
Після аналізу минулорічної вступної кампанії у Міносвіти не відмовилося від нововведення-2017 – системи коефіцієнтів: галузевий, регіональний та сільський. Як пояснювала тоді міністр освіти Лілія Гриневич, «галузевий коефіцієнт був спрямований на стимулювання дітей йти на технічні спеціальності, де нам не вистачає на ринку праці робітників». Регіональний коефіцієнт застосований для того, аби не всі прагнули навчатися в найбільших містах країни, а залишалися і в університетах на периферії. Сільський коефіцієнт був сприйнятий абітурієнтами найбільш неоднозначно. Він становив 1,02 – на це число множилися бали за ЗНО. «Ним могла скористатися лише та дитина, що виконала два критерії. По-перше, треба було навчатись в сільській школі. По-друге, мати реєстрацію в сільській місцевості», - пояснила Гриневич. Та, яка вже зазначалось вище, приймальні комісії вишів підійшли до використання цього коефіцієнту занадто «творчо».
Під час вступної кампанії-2018 перелічені коефіцієнти дещо відрізнятимуться, кажуть у міністерстві, однак конкретних цифр поки не називають. Регіональний коефіцієнт відкоригували «з урахуванням міграційних потоків вступників між регіонами». Що стосується резонансної новинки-2017 – сільського коефіцієнту – його збільшили для вступників на аграрні спеціальності.
Новинки для гуманітаріїв
Замість творчих конкурсів на деякі педагогічні спеціальності, журналістику та окремі спеціалізації дизайну, наступного року буде запроваджено творчі заліки. «Це дасть можливість вступникам заздалегідь підтвердити творчі здібності та взяти участь у конкурсі до різних навчальних закладів за основі ЗНО», - зазначили в міністерстві.
Для вступників на магістратуру на гуманітарні спеціальності запровадять єдиний фаховий іспит з іноземної мови. Складати його доведеться тим, хто хоче продовжити навчання за спеціальностями «журналістика», «соціальні та поведінкові науки», «право», «сфера обслуговування» та «міжнародні відносини». Виняток зроблять тільки для філологів – бакалаврам із цієї спеціальності складати фаховий іспит не доведеться.
Крім того, щоб вступити на магістратуру зі спеціальностей «право» та «міжнародне право» бакалаврам доведеться ще й складати єдине фахове вступне випробування: це буде тестування з права та загальних навчальних правничих компетенцій. Вступники на такі освітні програми зможуть подавати до п’яти електронних заяв. «Адресний розподіл місць державного замовлення буде проведено з використанням механізмів широкого конкурсу», - зазначили у Міністерстві освіти та науки.
Читайте також матеріали «Главкома»:
«Скандали вступної кампанії-2017, або Як електронна система «обрізала» бюджетні місця»
«Лілія Гриневич: На місця держзамовлення у виші вступили 85% дітей із міст та 15% із сіл»