29 травня – яке сьогодні свято, традиції, заборони і прикмети

В Україні щорічно 29 травня відзначають День миротворців 

Не можна на сьогодні призначати важливі події, весілля, застілля

Сьогодні, 29 травня, у світі відзначають Міжнародний день миротворців та Всесвітній день здорового травлення, а в Україні святкують День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження.

Свято Міжнародний день миротворців було започатковане у 2002 році, хоча Радбез ООН заснував першу місію з підтримки миру ще 29 травня 1948 року. В Україні День миротворців встановлено відповідно до указу президента України від 30 квітня 2003 року № 374/2003 і відзначається щорічно 29 травня.

Крім того, 29 травня відзначають День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження України. Першу друкарню в Україні, яка діяла протягом 1573−1575 років, заснував у Львові Іван Федоров-Федорович. У 1574 році видали першу в Україні книгу під назвою «Апостол».

Яке сьогодні церковне свято

Православна церква 29 травня вшановує пам'ять преподобного Феодора Освященного, ігумена. У народі день назвали Федір Житник, оскільки день вважався останнім сприятливим днем для посіву жита і хлібних злаків: ячменю, пшениці, жита і вівса.

Федір Житник

У народному календарі 29 травня – свято Федора Житника. З давніх-давен в цей день селяни закінчували сіяти жито та інші ярі культури в полях, а головною стравою на столі була каша – манна, ячна, гречана.

Преподобний Феодор народився у III столітті в Єгипті в багатій родині. В 14 років він вибрав шлях ченця-християнина і покинув отчий дім. Тимчасово оселився в одній з обителей. Незабаром почув про преподобного Пахомія і вирушив до нього в надії стати учнем святого старця.

Традиції та обряди

В цей день сіють ячмінь, пшеницю, жито, овес. Преподобного Феодора Освяченого в народі вважають покровителем жита – хлібного зерна. Тому будь-яку роботу на землі починають з молитовного звернення до святого.

Господині готують на обід каші з манної, ячної, гречаної або пшоняної крупи.

Чого не варто робити 29 травня

  • День не дуже вдалий, але в цей час потрібно відновлювати мир, справедливість і милосердя, тому не варто сваритися.
  • Не можна працювати на полі після полудня, інакше всі посіви або згорять, або будуть вкрадені, або побиті градом.
  • Не можна на сьогодні призначати важливі події, весілля, застілля.
  • У цей день прикмети радять бережливо ставитися до землі: не можна забивати в неї кілки, копати ями, використовувати для неї будь-які гострі предмети.

Що можна робити 29 травня

Сьогодні рекомендовано займатися легкою роботою: шити, вишивати тощо.

Прикмети:

  • Якщо до Житника зацвіла горобина – встановиться тепло і холодів вже не буде.
  • Якщо 29 травня йде дощ і чути квакання жаб у водоймах – погода скоро налагодиться.
  • На озерах з’явилися латаття – до стійкого літнього тепла.
  • 29 травня гримить грім – буде хороший урожай зерна.
  • Ластівки в день Житника на гнізда сідають – червень буде спекотним, якщо пташки продовжують грати в повітрі – перший місяць літа буде дощовим.

Іменини

29 травня День ангела відзначають: Олександр, Аркадій, Георгій, Єфрем, Модест, Муза, Микола, Петро, Федір